Kan Grubu Nasıl Öğrenilir? Kan Uyuşmazlığı ve Kan Verebilme Özellikleri?

Kan grubu nasıl öğrenilir ve kan uyuşmazlığı nasıl anlaşılır gibi sıkça sorulan soruların cevabını konumuz içerisinde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kan Grubu Nedir ve Nasıl Öğrenilir? Kan Grubunun Özellikleri Nelerdir?

Kan grupları genel olarak A Grubu, B Grubu, AB Grubu ve 0 Grubu olarak sınıflandırılmaktadır. Kan grubunuz kanınızın içerisindeki antikorlara bakılarak belirlenir. Kanda bulunan alyuvarlar, kana kırmızı rengi veren oluşumlardır. Alyuvarların üzerinde bulunan, kan proteinlerine göre gruplar oluşmaktadır.

kan grubu nasıl öğrenilir
Kan Grubu nasıl öğrenilir? Kan Uyuşmazlığı Nasıl Anlaşılır?

Kan grubunu belirleyen A ve B genleri, kanımızda bulunan alyuvarların zarlarında A ve B tipi proteinlerden hangisinin yer alacağını belirlerler. Kan grubunuz A ise alyuvarlarınızın çeperinde yalnızca A tipi protein, B ise yalnızca B tipi protein, AB ise her ikisinden de, 0 ise alyuvarlarınızın çeperinde her ikisi de yoktur demektir. Alyuvar çeperinde bulunan ve kan grubunuzun belirlenmesinde rol oynayan bu proteinlere aglütinojen denir. Ancak kanda, kendinizinkinden farklı bir kan grubuna ait alyuvar hücrelerinin vücudunuza girmemesini sağlayarak sizi koruyanaglütinin adlı antikorlar bulunur. Protein yapısında olan aglütininler de tıpkı aglütinojenler gibi A ve B tipinde olurlar.

Kan Grubu Uyuşmazlığı Nasıl Anlaşılır?

Bunun yanı sıra RH Değeri (+/-) Şeklinde belirlenir ve kan uyuşmazlıkları durumunda etkileyicidir. RH faktörü Eritroblastoz, bazı kişilerde bulunmayarak, RH negatif olarak adlandırılır. İnsanlarda görülmeme olasılığı %15 olan Eritroblastoz, özellikle anne ve bebeğin kan gruplarında görülecek uyuşmazlık neticesinde kırmızı kan gruplarının harap olmasına sebep olur. Anne ve babada bu etken uyuşmazlık yaratırsa, ölüm tehlikesine yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şifalı Bitkiler Listesi ve Faydaları

Kanda bulunan alyuvarlar, kana kırmızı rengi veren oluşumlardır. Alyuvarların üzerinde bulunan, kan proteinlerine göre gruplar oluşmaktadır.

Hangi Kan Grubu Kimlere Kan Verebilir?

Genel olarak kan grubunuza ait kimlere kan verebileceğinizi detaylı olarak aşağıda bahsetmeden önce en önemli olan durum kan grubunuzun pozitif veya negatif olma durumudur. Kan grubu rh pozitif olanlar sadece pozitif kan grubu olan kişilere, rh negatif olan kişiler de sadece kan grubu negatif olan kişilere kan verebilmektedir. Bazı özel durumlarda negatif olan kişiler kan grubu pozitif olan kişilere de kan verebilmektedir. Pozitif olanlar ise sadece kan grubu pozitif olan kişilere kan verebilirler. Ama bu durumlar tıpta çok fazla tercih edilmemektedir

A Grubu Kan Özellikleri Taşıyanlar,

Bu grup başka gruba kan veremiyorken, hem kendi gruplarından hem de 0 grubundan kan alabilirler. A rrh pozitif olan kişiler pozitif olanlara, negatif olanlar da negatif kan grubu olan kişilere kan verebilirler.

B Grubu Kan Özellikleri Taşıyanlar,

Bu grup başka gruba kan veremiyorken, hem kendi gruplarından hem de 0 grubundan kan alabilirler.

AB Grubu Kan Özellikleri Taşıyanlar,

“Genel alıcılar” olarak adlandırılan bu grup, herkesten kan alabilirler. Örneğin kan grubu AB Rh pozitif olan bir kişi diğer tüm kan gruplarından pozitif veya negatif olmasının önemi olmadan kan alabilmektedir. Yalnız kan grubu AB Rh negatif olan kişi sadece kan grubu negatif olan kişilerden kan alabilmektedir.

0 Grubu Kan Özellikleri Taşıyanlar,

“Genel verici” olarak adlandırılan bu grup, belirli miktarda her gruba kan verebilirler.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Anne adayı RH negatif (-), baba adayının kanının da RH(+) pozitif olması durumuna RH uygunsuzluğu yani Kan Uyuşmazlığı denir. Doğar doğmaz bebeğin kanının değiştirilmesi ile tedavi edilmektedir. Eritroblastoz, RH faktörü hastalığı, Eritroblastoz fetalis, yeni doğan çocuklarda had sarılık, yeni doğanlarda hemolyfic hastalık olarak ta adlandırılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lenf Bezi Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kan Gruplarının Anne-Babadan Çocuğa Aktarımı Nasıl Olur?

Anne babadan çocuğa kan grupları Menwp kanunlarına göre aktarılır. Buna göre bir anneden alınacak gen, birde babadan alınacak gen çocuğun kan grubunu belirleyecektir. Anne ve babadan gelen genler aynı karakteri taşıyorsa homozigot, farklı karakterlerde genler taşıyorlarsa heterozigot olarak adlandırılır. Homozigot anne ve babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır. Bir raya gelen iki gen arasında baskınlık ve çekiniklik özelliği bulunacaktır. Baskın olan gen diğerini bastıracak, özelliklerini kapatacaktır. Kişi B0 genlerine sahipse B, 00 genlerine sahipse 0 kan grubu meydana gelecektir.

Mendel kanunlarına göre;

  • Eşlerden biri AB grubuna sahipse, 0 grubu çocuklar, 0 grubuna sahip bir eş olması durumunda AB grubuna sahip çocuklar olmayacaktır.
  • Eşlerden her ikisi de AB grubuna sahipse, çocuklar A, B ve AB kan gruplarından olacaktır.
  • Eşlerden biri A, diğeri B grubuna sahipse, çocuklar A, B, AB ve 0 grubuna sahip olabilirler.
  • Eşlerden biri 0 kan grubunda, diğeri AB kan grubuna sahip olduğunda çocuklar daima A ve B kan gruplarından olacaktır.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi. Etemadi, 55 bin kişiyi kapsayan araştırmayı Kuzey Batı İran’da yürüttü. İlk bulgular, belirli hastalıklarda 0 grubu kana sahip olmayanların ölüm oranlarının yüzde 9 daha fazla olduğunu gösterdi.

Araştırma sırasında, kan grubuyla mide kanseri arasındaki bağ da incelendi. Sonuçlar, A,B ve AB grubu kan taşıyanların 0 grubu kana sahip olanlara göre yüzde 55 oranında daha fazla mide kanserine yakalandığını gösterdi.

Bu durum, 0 grubu dışındakilerin kesinlikle hastalık riski taşıdığı anlamına gelmiyor. Beslenme, spor alışkanlığı gibi bir dizi önemli faktör de söz konusu fakat kan grubu 0 olanların birçok önemli hastalığa yakalanma riski daha düşük.

Daha önceki araştırmalara göre de, hemen hemen bütün kanser türlerinin A ve AB kan gruplarına karşı büyük ilgili duyduğunu ortaya koymuştu. Kansere karşı şanslı kan grubunu ise 0 grubu oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ellerde, Aşırı Avuç İçi Terlemesi Nedenleri ve Çözümü

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles