Kekik Çayı, Kekik Yağı, Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı ve Kekiğin sağlığımıza yararları, faydaları nelerdir? Kekik çayı nasıl hazırlanır? Günde kaç bardak kekik çayı içilir?

Kekik hemen hepimizin mutfağında, yemeklerimize lezzet katmak için hali hazırda bulunur. Kekik sadece baharat olarak hayatımıza kattığı lezzet yanı sıra pek çok konuda sağlığımıza faydaları bulunur. Kekik hayatımızda kekik yağı, kekik suyu, kekik çayı şeklinde faydaları ile sürekli olarak gündemdedir.

Bir tutam Kekik içerisinde A vitamini, C vitamini, K vitamini, E vitamini, B6 Vitamini ve demir, kalsiyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko ve bakır bulunur. Kekiğin faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Kekik veya Kekik çayı; Öksürüğü azaltır, Hazımsızlık problemini giderir, Boğaz ağrısını tedavi eder, iyi bir antioksidandır ve vücuda dinçlik verir, gargara ile ağız içi yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, Diş eti kaynaklı hastalıkları tedavi eder, Soğuk algınlığında etkilidir, stresi azaltır, rahatlatır,  Şişkinliği alır, gaz söktürür ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

Kekik çayı hazırlanışı ve Tarifi : normal çay demleme formunda kekik çayını hazırlayabiliriz. bir bardak (fincan) için bir tutam kurutulmuş kekiği kaynamış suya atarak ve ateşten alarak 15 dakika demlemeye bırakırız.  Ardından süzerek tüketebilirsiniz.

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir?  Kekik ve kekik çayı için saydığımız bütün faydalar kekik yağı için de geçerlidir. Kekik yağı iyi bir antiseptiktir ve yara iyileştirme konusunda oldukça etkilidir. Gerek açık yaraların hızlı tedavisinde gerekse ağız içi yaralar ve ağız içi enfeksiyonlarda etkilidir.  Kekik yağını el ve ayaklarda meydana gelebilecek her  türlü mantar tedavisinde mantarlı bölgenin üzerine sürerek tedavi  edebilirsiniz.  Dikkat etmeniz gereken kekik yağı haricen kullanılır, dahilen kullanıldığında zehirlenme belirtileri görülebilir.

Kekik yağı zayıf ve yıpranmış saçlarda da etkilidir. banyo öncesinde 10 dakika uygulayarak saçınızda beklettiğinizde saçlarınızı güçlendirici etkisini görebilirsiniz. Etkisini kolaylaştırmak için badem yağı veya zeytin yağı ile karıştırmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Biberiye Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kekik Çayının Zayıflatıcı Etkileri Nelerdir? Kekik çayı ile zayıflama (kilo verme) Tüyoları

Kekik çayının sağlığımıza faydaları yanı sıra kilo verdirici, zayıflatıcı etkisi de vardır.  Günde tüketilecek 2 bardak kekik çayı vücudumuzda kan dolaşımını hızlandıracak, hazımsızlığı gidererek sindirim sisteminizin daha aktif çalışmasını (bağırsakların çalışmasını) sağlayacaktır. Böylelikle çok daha hızlı yağlarınızı yakabilir, ve kilo verebilirsiniz.  Ancak tansiyon problemi olanlar, hamileler ve guatr rahatsızlığı olanlara kullanımı önerilmez.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles