Kısa Mesaj (SMS) Sonundaki B001 – B002 – B003 Kodları Ne Anlama Gelmektedir?

Son zamanlarda cep telefonlarımıza firmalardan gelen kısa mesajların (SMS‘lerin) sonunda çeşitli kodlar görünmektedir. Bu kodlardan sıklıkla karşılaştığımız B001,B002,B003…. B999′a kadar uzanan bir liste bulunmaktadır. Peki sms ile gelen kısa kodlar ne anlama gelmektedir? Bu kodlar kampanya kodu olabilir mi?

Öncelikle konunun içeriğine geçmeden kendi kullanmış olduğum Vodafone hattı üzerinden bu kodlar hakkında gelen komik bir SMS’i sizlerle paylaşayım. “Değerli abonemiz tarafımızdan sizlere gönderilen SMS’lerin sonunda bulunan B003 kodu, herhangi bir kampanya katılım kodu değildir. B003 kodu ile gelen SMS’lerin tarafımızdan gönderildiğinin bilgilendirilmesidir.” Gönderen:Vodafone. Gelen bilgilendirme SMS’ine göre anlaşılıyor ki çoğu abone kampanya kodu zannederek müşteri hizmetlerine ulaşmış veya SMS ile Vodafone numaralarına göndermişler. Daha önce çok ilgimi çekmemişti fakat gelen bu bilgilendirme SMS’inden sonra bende bu kodlar ne anlama geliyor diye araştırdım. Edindiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hazırladığı yeni bir hizmet ile sahte mesajların, spam smslerin, bahis sitelerinden gelen mesajların ve bunlar gibi daha bir çok reklam SMS’lerinin önüne geçmek için kurumlardan gelen SMS’lerin sonuna mersis no ve kısa kodlar kullanılmasına karar verdi. BTK uygulanmasına başladığı bu kısa kodlara ise “numara taşınabilirliği yönlendirme kodları” ismini verdi. Bu kısa kod listesi oldukça uzun B001 ile başlıyor ve B999 ile son buluyor.

B001, B002, B003 Kodu Ne Anlama Geliyor?

B001 B002 B003 kod

Sms sonunda gelen B001 nedir? Size gelen bir tanıtım mesajının sonunda B001 kodu gördünüz ve bu kod ne aceba, B001 kampanya kodu olabilir mi şeklinde düşünmeye başladıysanız. Hiç düşünmenize gerek yok. SMS sonunda gelen bu kısa kod BTK tarafından Avea İletişim Hizmetleri A.Ş ‘ye yani yeni ismiyle Türktelekom operatörüne verilmiş kısa koddur. Sonunda B001 kodu bulunan SMS’ler bilin ki size AVEA yani Türktelekom operatörü üzerinden gönderilmektedir.

SMS sonunda B002 kodu nedir? Eğer ki size gelen SMS kodu sonunda B002 görüyorsanız bu kod yine BTK tarafından Türkcell operatörü aracılığıyla sizlere ulaşmıştır. Bu sms size bankalardan veya herhangi bir kurumdan da gelmiş olabilir.

Kısa mesaj sonunda B003 ne anlama geliyor? B003 ile biten SMS’ler Vodafone operatörü aracılığyla gönderilmiş bir mesajdır. B003 kodu ile biten her SMS’i vodafone operatörü göndermemektedir. Fakat Vodafone şebekesini kullanan ve vodafone’dan bu hizmeti kullanan bir kurum tarafından da gönderilmiş olabilir.

SMS Kısa Kodları ile Ne Yapabilirim?

SMS sonundaki bu kodlar ile neler yapabilirsiniz? Öncelikle şunu belirteyim konunun başında da belirttiğim gibi bu kısa kodlar hiçbir kampanya kodu değildir. Eğer ki size gelen SMS’lerin zararlı ve istenmeyen rahatsız edici bir SMS olduğunu düşünüyorsanız veya bu kurumdan bir daha SMS gelmesini istemiyorsanız sonundaki kısa kod ile şikayette bulunabilirsiniz.

BTK tarafından hizmete alınan bu kodlar az önce de söylediğim gibi oldukça uzun bir listeye sahiptir ve henüz bu kısa kodların tamamı alınmamıştır. Aşağıda SMS sonunda yer alan kısa kodlardan bazılarının hangi kurum veya firmalar tarafından kullanıldığının bir listesini yayınladım.

B001 AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.
B002 TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.
B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
B011 DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ
B012 DORUK İLETİŞİM VE OTOMASYON SAN. VE TİC. A.Ş.
B015 İŞ NET ELEKTRONİK BİLGİ ÜRETİM DAĞITIM TİC. VE İLETİŞİM HİZ. A.Ş.
B016 VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B017 MİLLENİCOM TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş.
B018 SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
B019 TTNET A.Ş.
B020 TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
B021 NETGSM İletişim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.
B022 TTM TELEKOMÜNİKASYON VE İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B024 ROİTEL TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.
B025 İKON İLETİŞİM TELEKOMİNİKASYON A.Ş.
B026 3C1B TELEKOMÜNİKASYON VE İNTERNET HİZM. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
B027 EQUANT İSTANBUL TELEKOM A.Ş.
B028 NAC TELEKOMÜNİKASYON SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ.
B029 DOĞUŞ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM VE TELEKOMÜNİKASYON LTD. ŞTİ.
B030 Türk Telekomünikasyon AŞ
B031 SAHRA TELEKOM TİC. LTD. ŞTİ.
B032 IPC TELEKOMÜNİKASYON TİC. AŞ
B033 ELFE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ TİC. LTD. ŞTİ. LTD. ŞTİ.
B035 Kobikom Telekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri AŞ
B036 İSTELİA TELEKOMÜNİKASYON VE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

SMS kısa kod listesinin tamamına yani burada paylaşmamış olduğum BTK tarafından firmalara atanan tam listeyi görebilmek için buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap