Kızınızın Sevgilisi Olduğunu Öğrendiniz Ne Yapacaksınız ?

Kızlarının sevgilisi olduğunu öğrendiğinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda büyük çelişkiler yaşayan anne babalar yalnız değilsiniz. Özellikle şimdiki jenerasyon anne ve babaların karşılaştıkları büyük bir problemdir kızlarının bir sevgilisi olduğu gerçeği ile yüzleşmek.

Bu konuda nasıl bir davranış sergilemeleri gerektiğini tam olarak karar veremeyen ebeveynler kendi içlerinde büyük çelişkiler yaşarken durumu atlatmak için duymazdan, görmezden gelir ya da kızlarının sevgilisi olması durumuna aşırı sert bir tepki verirler.

Sizlere bir fikir verebilmek adına öncelikle realiteden bahsedeceğim ve anne babalar olarak kızlarınızın sevgilisi olma durumuna kendiniz karar vereceksiniz.

1 – Çayınızın demlendiği, kuruyemişlerin tabaklara dolduğu huzurlu bir aile akşamında rutin tv izleme alışkanlığınızı yerine getiriyorsunuz. Televizyonda izlediğiniz dizilerdeki ilişkilere de bir bakın! çok daha ahlaksız senaryoları keyifle izliyorsunuz ve unutmayın ki bunu sizinle beraber kaç yaşında olursa olsun çocuğunuz da izliyor.

Çocuğunuz için hayat demek : onun için normal hayat demek o televizyonlardaki dizileri, filmleri, vıcık vıcık magazin programları ve yarışmalardan ibaret oluyor. Çünkü kendi annesi ve babası da oradaki şeyleri keyifle izliyorlar. Kaç yaşında olursa olsun hayata bakış açısı yeni yapılanan bir çocuk bunu örnek almaya başlayacaktır.

2- Etrafınızda gördüğünüz, duyduğunuz ahlaksızca olarak nitelendirebileceğiniz ilişkileri ilişki çeşitlerini bir düşünün. İstismara uğrayan çocukları düşünün, tecavüze uğrayan kızları düşünün. Bu iğrenç tabloyu çizmek istemezdim ama bunları size düşünmenizi istememdeki amaç oldukça faydalı olacaktır.

Bu senaryolardaki durumlara maruz kalmış çocuklar genellikle ailelerinin sert tepki vermesinden, kendisini aşağılamasından vb kaynaklı sebeplerden  dolayı karşılaştığı sorunları, sıkıntıları ailesine söylemeyerek çocuk aklıyla kendi başlarına çözmeye çalışmak, veya eziyete, işkenceye maruz kalmayı tercih etmektedirler. Rezillik olarak nitelendirebileceğiniz pek çok olayda genellikle ailelerin haberi olmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Babadan Oğula Mektup. Nasihat (Mutlaka Okumalısınız)

3- Dürüst bir insan ile yalancı insan arasındaki en temel farkı şöyle izah etmek istiyorum.  Çocuk pek çok yeni deneyim yaşamak isteyecektir, ailenin karşı çıktığı bir bilgisayar oyunu, bir kafeye gitmek bile olsa ailenin verdiği yada vereceği sert tepkilerden sakınarak yalan söylemeyi bir huzur aracı olayı olarak görmeye başlar ve artık yalan onun için kötü bir şey değildir.  Dolayısıyla anlayışlı anne baba durumunu çocuğunuza yansıtmadığınızda yaşadığı, yaşayacağı pek çok şeyden anne baba olarak sizin haberiniz bile olmayacaktır.

Konuyu toparlayacak olursak;

Çocuğunuzun bahsedeceği Ne kadar saçma bir konu olursa olsun onu sabırla dinlemeli, normal bir konuşma ile yanlışı, doğruyu anlatmalı ve asla kendi fikirlerinizi dikte etmeden, kızmadan, ses tonunuzu değiştirmeden sohbet havasında devam etmelisiniz.  Anne baba olarak doğruyu yanlışı ancak bu şekilde öğretebilirsiniz.

Anne baba olarak dinlemekten haz etmeyeceğiniz bir durum olan sevgili meselesini bile dışarıya renk vermeden dinlemelisiniz.

Çocuk kesinlikle hata yapacaktır. Hata yapmayan bir çocuk düşünülemez. Çocuğunuz bir hata yaptığında bile aynı anlayışla yaklaşmalı, çocuğunuzun hata yaptığını bilseniz bile belirli bir aşamaya kadar konuya müdahale etmemeli ve hatayı az miktar da olsa kendisinin de yaşayarak öğrenmesini sağlamalıyız.   Yanlışı bir şeyin yanlış olduğunu söyleyerek değil o yanlışı kendisinin de görmesini sağlayarak öğretebiliriz.

Özetle, onunla paylaşmalısınız ki sizden hiç bir şey saklamayan, gizlemeyen ve her zaman arkasında ailesinin olduğunu bilen bir çocuk olsun. Ailesi ile olabildiğince doğru yada yanlış olsa da herşeyini paylaşabilen çocuklar sağlıklı, mantıklı, doğruyu yanlışı daha iyi ayırt edebilen bireyler olarak yetişmektedir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles