KKB Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

KKB; kredi kayıt bürosunun kısaltmasıdır. Kredi kayıt bürosu banka şubelerinden kredi çekmek isteyen her bireyin geçmiş yıllardaki yapmış olduğu kredi başvurularını, almış olduğu kredileri, kredi kartı ödemelerini düzenli olarak ödeyip ödemediğinin kayıtlarını tutan bir kurumdur.  Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) üye olan tüm banka ve finans kuruluşları, kredi müşterilerine ilişkin bilgileri paylaşmaktadır.

Bireylerin kredi geçmişlerini detaylı olarak ortaya koyan bu geniş veri kaynağı, son beş yıl içinde yapılmış olan tüm kredi başvurularını, kullanılmış tüm kredileri ve yapılmış (ya da yapılmamış) ödemeleri içermektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi risk raporunuza göz atmanız faydalı olacaktır. Mesela, geçmiş kredi ödemelerinde hiç bir gecikme bulunmayan iki kişiden birinin daha fazla sayıda ve daha eski kredi hesapları varsa, diğerinin KKB Kredi Notu göreceli olarak daha düşük çıkacaktır. Bunun sebebi, borcuna olan sadakatine ilişkin diğer kişiye göre daha az bilgi bulunmasıdır. Ancak bir kredi kararını olumlu ya da olumsuz vermek için çizginin nerede çekileceği ve KKB Kredi Notu’na ek olarak başka hangi kriterlerin dikkate alınacağı, tamamen kredi veren üye kuruluşun insiyatifindedir.

Kredi Risk raporunda, Risk raporu; bugünkü haliyle kişilerin/ticari işletmelerin bankacılık sisteminde yer alan kredili ürünlerine ait (kredi kartları dahil) borç/limit/performans bilgilerinin özetlendiği bir bilgilendirme aracıdır.
KKB kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı borçlarını bankalardan aylık olarak alıp saklayan bir kurumdur. Borçların zamanında ödenip ödenmediği, Mevcut borcunun ne kadar olduğu, Yasal takipte bir borcu var mı? gibi bilgiler yer almaktadır.

Kredi Risk Raporu nasıl alınır? Kredi risk raporu sadece raporu almak isteyen kişi veya kurumun başvurusu üzerine hazırlanır ve kesinlikle 3.kişi veya kurumlar başkasının adına düzenlenen raporu alamazlar. Kredi risk raporunu almak isteyen kurum veya kişi bu hizmeti veren bankaların şubelerine veya internet bankacılığı sayesinde kredi risk raporunu alabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  T-Bank (Turklandbank) Müşteri Hizmetleri Telefon Numaraları? T-Bank (Turklandbank) Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Yapılır?

Kredi Risk Raporu ücretli midir? Kredi risk raporunu veren kuruluş banka veya finans hizmeti veren kurumların kendi politikaları doğrultusunda belirleyecekleri ücret karşılığında alınabilmektedir. KKB Kredi Notunuzu internet üzerinden öğrenebilmek için kredi kayıt bürosu (KKB) internet şubesine üye olmanız gerekmektedir.

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles