Klima Hastalığı (Lejyonella) Belirtileri ve Klima Mikrobundan Korunma Yolları

Yaz aylarında kurtarıcı olarak başvurduğumuz klimaların taşıdığı tehlikelerden biri olan ve son zamanlarda bu klima mikropları neticesinde ciddi sağlık sorunları geçiren, hayatını kaybeden insanların duyulmasından sonra klimalardaki yeni tehlike ortaya çıkmış oldu.

Özellikle plazalar, iş merkezleri ve otel gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su depolarında çoğalan bakteriler yüksek ateş, üşüme-titreme, kas ağrıları ve baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabiliyor.
Lejyonella bakterisinin neden olduğu zatürre özellikle yaz aylarında daha sık görülüyor. Klimalar ve büyük binaların soğutma sistemleri bu bakterinin üremesi için uygun ortam sağlıyor. Klimalardaki polen filtrelerinin, düzenli olarak değiştirilmemesine bağlı olarak, filtre üzerine çeşitli virüslerin üremesine olanak sağlanıyor.

Bakteriler durgun sularda, paslı ve nemli ortamlarda üredikleri için insanlara iyi temizliği yapılmamış klimalardan, banyolarındaki havalandırma borularından veya otobüs klimalarından bulaşabiliyor. Bu su sprey gibi dağılarak su damlacıkları halinde havaya saçılıyor. Bu damlacıklar solunum yoluyla alınarak akciğerlere girip zatürreye yol açabiliyor. Lejyonella bakterisi açık havadaki durgun sularda üreyemiyor çünkü hemen havada dağılıyor.

Lejyoner Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında zatürre olarak bilinen bu hastalığın kuluçka dönemi 2-12 gün arasında değişiyor. Zatürre, Yüksek ateş, üşüme-titreme, kas ağrıları ve baş ağrısı ile başlayıp, daha sonra öksürük, bazen kanlı olmak üzere balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve bilinç bulanıklığı gibi şikayetler ile bu hastalık kendini gösteriyor ve Bazı hastalarda böbrek ve karaciğer yetmezliği ve akciğer ödemi de gelişebiliyor.

Bu bakterinin neden olduğu rahatsızlık gribal bir enfeksiyon gibi geçebiliyor. Kişi bunu fark etmeyebiliyor. Zamanında Tedavi Edilmez ise Ölüm ile Sonuçlanabiliyor! Zatürre, eğer zamanında tedavi edilemezse ölüm olasılığının yüksek seviyelere çıkabileceğini önemle belirten Dr. Beykal; “Özellikle erkekler, sigara içenler, alkolikler, kronik kalp, akciğer ve böbrek hastalığı olanlar ve şeker hastalarında daha sık görülüp ve daha ağır seyredebiliyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uykuda Diş Gıcırdatmasının Sebebi Nedir? Neye işaret eder? Nasıl Düzelir?

Teşhis için bazı kan testleri, balgam kültürü ve antibiyogramı ayrıca akciğer filmleri çekiliyor. Teşhis konulduktan sonra uygun antibiyotikler ile tedavi edilebiliyor. Sonu ölümle sonuçlanabilecek bu hastalığa yakalanmamak için klima temizlik ve bakımlarının her yıl düzenli ve ciddi olarak yapılması, bakteri filtresi kullanılması ve klimaların üflediği havaya direk maruz kalınmaması gerekiyor.
Çok gerekmedikçe klima yerine mekandaki pencere ve kapıların açılarak ortamın havalandırılması daha uygundur. Klima kullanımı halinde ise ortamda klimanın doğrudan solunuma gelmesinin engellenmesi gerekmektedir. Klimanın, araç içinde, camlara ya da ayaklara, ev ya da iş yerlerinde de doğrudan yüze denk gelmeyecek, ortama gelecek şekilde ayarlanması, olası hastalıklara karşı koruyucu bir yöntem olacaktır.

Ayrıca klimaların hayatımıza bu kadar çok girdiği günümüzde ateş, öksürük gibi şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekiyor. Bu belirtiler zatürre başlangıcı olabiliyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles