Mahkemede Şahitlik Nasıl Yapılır? Nasıl Gizli Şahit(Tanık) Olunur? Nelere Dikkat Edilmeli

Bir hukuki olayda mahkemede şahitlik yapılması gerektiğinde ilk kez şahitlik yapacaklar öncelikle bir korku veya kaygı hissetmektedir. Peki mahkemede tanıklık/şahitlik nasıl yapılır? Hakim karşısında nelere dikkat edilmelidir? Gizli tanıklık/şahitlik yapılabilirmi?

Öncelikle hem insanlık hem de vatandaşlık görevi olarak olması gereken şudur ki; Emniyet, Jandarma vb. kolluk kuvvetlerine ve adli makamlara intikal etmiş bir soruşturma veya davaya tanık olmuşsak insanlık görevimizi yaparak tanıklık(şahitlik) görevimizi yapmalıyız.

Hukuki olay henüz durum soruşturma aşamasında olursa öncelikle Cumhuriyet Savcısına ifade verilecektir. ifadeden önce yemin edilir. ifademizde Cumhuriyet Savcısının soracağı sorular karşısında tahmin, varsayım veya fikirlerinizi değil sade ve sadece gördüklerimiz ve duyduklarımızı anlatmalıyız. bu sayede olayın açığa çıkmasında haklı haksızın ayırt edilmesine katkı sağlamış olacak ve insanlık ve vatandaşlık görevimizi yapmış olacağız.

Hukuki durum, hukuki anlaşmazlıkta yani hukuk davasında tanıklık(şahitlik) olarak karşımıza çıkarsa veya ceza mahkemelerinde tanıklık olarak karşımıza çıkarsa o zaman mahkemede hakim karşısına çıkarız. Öncelikle yemin ettirilir. Tanık olarak beyanda bulunulacağı için stres ve heyecan yapılmamalıdır yoksa anlatmak istediğimiz hususlarda tam olarak kendimizi ifade edemez ve yargıya, davanın çözülmesine yardımcı olamayabiliriz. sade olarak gördüğümüzü ve duyduğumuzu anlatmalı herhangi bir ekleme çıkarma yapmamalıyız. taraflardan birisinin etkisinde kalmamalı ve gördüğümüzü ve duyduğumuzu söylemekten kaçınmamalıyız.

Şahitlik yapmak zorunda mıyım?
Mahkemeye Şahit olarak davet edildiyseniz bu görevi yerine getirmek zorundasınız. Ancak Haklı sebepler sunabilirseniz şahitlikten vazgeçebilirsiniz.
Somut olayda şahitlik yapmak istemiyorum deme hakkınız yoktur. Duruşmaya gitmezseniz zorla getirilmenize karar verilebilir, tanıklık yapmaya gitmemeniz nedeniyle oluşan zarar size ödettirilir. Ödemezseniz Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun’a göre sizden tahsil edilir.(5271. CMK 44.m)

Ayrıca tanıklıktan çekinmeye hakkınız olmadığı halde çekindiğinizden 3 aya kadar disiplin hapsi ile tazyik olunursunuz. 5271. CMK 60. madde

Eğer yanlış beyanda bulunursak adli makamları yanıltmaktan, yalan beyandan ceza alabilirsiniz. Bunun adı yalancı şahitlik olmaktadır.  hukuk davalarında tanıklık için bir miktar ücret ödenmektedir ancak ceza davalarında herhangi bir ücret yoktur.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap