Kusursuz Güzellik İçin Kusursuz Makyaj Yöntemleri Tüyoları

“Güzellik sırları”, “kusursuz makyaj” ve buna benzer pek çok konu bayanların üzerinde durduğu konular. Makyaj yapmayı bilmeyen, öğrenen veya kendini geliştirmek isteyen pek çok kadın  sürekli olarak “kusursuz makyaj” için araştırma içindedir.

Kozmetik sektörünün gelişmesiyle birlikte güzellik kavramı apayrı bir boyuta taşındı. Eskiden doğuştan güzel veya çirkin deyimi varken  artık “çirkin kadın yoktur makyaj yapmayı bilmeyen kadın vardır” deyimine yerini bıraktı.

reklamlar

Gerçekten de öyle. Baktığımızda yüzümüzdeki ufak kusurlar makyajla kapatılabilir ve hatta iyi derecede makyaj yeteneğine sahipseniz veya bir güzellik salonuna giderseniz büyük kusurların bile kapatılabildiğini göreceksiniz. Kusursuz bir makyaj ile kavuşacağınız kusursuz güzellik ile hem özgüveniniz artacak hem de çevrenizde etki yaratabileceksiniz. Bu konuda sizlere ufak makyaj tüyoları vermeye çalışacağız.

Makyaj yaparken Fondöten Kullanımı 

Kusursuz bir güzelliğin en önemli unsurlarından biri doğru fondöten kullanımıdır. Fondöten yüzünüzde pürüzsüzlük sağlar ve yüzünüzü makyaja hazır hale getirir. Buradaki en önemli nokta ise kullandığınız fondötenin cildinizin rengine uygun olmasıdır. Tavsiye olarak cilt renginizden daha açık bir fondöten ile daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.  Ancak unutmamalısınız ki fondöten kullanmadan önce cildiniz temiz ve nemli olması gerekmektedir.

Fondöten alırken fondöteni cildinizde deneyerek almalısınız. Bu konuda en iyi yöntem çene kısmınıza sürerek seçmenizdir. Fondöten seçiminde renk olarak 1 ya da 1,5 ton açık renk seçmelisiniz.  Çenenize sürdüğünüzde hiç bir renk farkı oluşturmuyorsa fondöten seçimini başarıyla yaptınız demektir.  Gün ışığı ile denemeniz önerilir.

Fondöten cilde uygulanırken nemli süngeri ile hafif bir basınç uygulamak koşuluyla  ortadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin. Fondöteninizin yüzünüzde bir maske gibi durmasını önlemek için alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkisi de yaratır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  9 Etkili Bitkisel Göğüs Büyütme Yöntemi

Fondöteni sürdükten sonra cildiniz ile birleşmesini beklerken o arada göz kapatıcısını göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına uygulayabilirsiniz.

Fondöten ile Kusur Nasıl Kapatılır ?
Yüzünüzde kusursuz bir görünüm yaratmak istiyorsanız koyu veya açık renkli fondötenlerle gölgeleme çalışması yapabilirsiniz. Örneğin burnunuz uzun veya genişse bu gölgelendirme işe yarayacaktır.

Kozmetik Kapatıcılar Nelerdir ? 

Kapatıcılar Stick ve Likit olarak iki çeşitte bulunurlar. Eğer tercihiniz Stick kapatıcılardan yana olacaksa stick kapatıcılar daha pratik ve daha etkilidir. Ancak likit kapatıcılara göre daha yağlıdır. Bu durumda cildiniz kuru veya normal ise stick, yağlı ve akneli ise likit kapatıcıları tercih edin.

Pigment lekelerini kapatmak için, önce hafif bir arındırma yapın. Cilt tonunuza çok yakın bir kapatıcıyı lekelerin üzerine hafifçe vurarak uygulayın. Bu işlemi lekeler hafifleyene dek uygulayın. Kapatıcıyı uygularken lekelerin sınırını belirginleştirmemek için etrafına doğru biraz taşırın. Fondöteninizi sürüp, pudralanın.

Cildinizde kızarıklıklar veya sivilceler varsa  yeşil renkte bir kapatıcıyı kızarıklık veya sivilcelerin üzerine hafifçe yayarak sürün.
Kırışıklıklar için, cilt tonunuzdan 1-1,5 ton açık bir kapatıcıyı kırışıklık boyunca sürün. Kapatıcıyı parmağınızla veya bir fırçayla yayıp teninize yedirin. fondöteninizi ve pudranızı uygulayın.
Göz çevresindeki çizgileri kapatmak için, kapatıcı bir kalemle veya ince bir fırçayı kapatıcınıza bulayarak çizgilerin üzerinden dikkatle geçin ve parmak uçlarınızla üzerlerine hafifçe vurarak cildinize yedirin.

Dikkat: Kapatıcınız fondöteninizden daha açık tonda olmalı.
Kusursuz Güzellik İçin Pudra Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Makyaj yapmanın olmazsa olmazlarından biri de pudra dır. Pudra ile ten üzerinde kolaylıkla oynama yapabilirsiniz. Pudra kullanımı teni matlaştırır ve fondöteni sabitleyerek bütünlüğü sağlar.  Pudralar, Toz Pudra ve Kompakt Pudra olmak üzere iki çeşittir. Trasnsparan pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ozon Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. Ama eğer fırça kullanacaksanız; fırçanızı pudraladıktan sonra, yüzünüze sürmeden önce, fazlasını alın. Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın. Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.

Kusursuz Makyaj İçin Göz Şeklinizi Belirleyin

Çıkık Gözlere sahipseniz göz şeklinde göz kapağı daha ön planda ve şiş göründüğü için, göz kapağını geriye çekecek şekilde bir makyaj uygulanması gerekir.
Çukur Gözlere sahipseniz   gözler göz kapaklarının yapısından dolayı olduğundan daha küçük gözükürler. Bundan dolayı açık renk far kullanılarak göz daha belirgin hale getirilir. Ayrıca çıkık olan kaş altlarını da geri plana çekmek gerekir.
Küçük Gözlere sahipseniz  gözler yüzdeki orantıyı bozabileceği için amaç bu gözleri doğru kalem ve far uygulamaları yaparak daha belirgin, iri hale getirmektir.
Yuvarlak Gözlere sahipseniz Gölgelendirme gözün dış kısmında yapılarak, yüze şaşkın bir ifade veren yuvarlak göz yapısı olabildiğince badem göze yaklaştırılır.
Düşük Gözlere sahipseniz Göz kapakları gözün renkli kısmını örter ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı ve üzgün görünmesine neden olur. Bu gibi gözlerde göz kapaklarını daha belirsiz hale getirip, gözü ön plana çıkarıcı işlem yapılmalıdır.
Yakın Gözlere sahipseniz Bu yapıdaki gözlerde gözün kuyruk kısmının dikkat çekmesi gerekmektedir ve kaşlar kontrol edilerek birbirinden uzaklaştırılmalıdır.
Uzak Gözlere sahipseniz Uzak gözlerde makyaj yoğunluğu gözün iç bölümünde yer almaktadır.

Kusursuz Güzellik İçin Rimel Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüzdeki Kırışıklıklar, Sarkmalar İçin Yüz ve Güzellik Yogası Hareketleri

Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Kirpikleriniz uzun görünsün istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın.

Dikkat : Yorgun ve uykusuzsanız, alt kirpiklerinizi rimellemeyin; daha yorgun görünürsünüz.
Kalem, Eye-liner ve Far Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Eye-liner ve göz kalemi kullanmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey, her iki malzemenin de mümkün olduğunca ince çizgilerle çizilmesinin gözü daha güzel göstereceğidir. Göz şeklindeki kusurları gizlemek için gereken değişiklikleri yapmak önemli. Gözü ideal göz şekli olarak kabul edilen badem göze yaklaştırmak için hataları gizlemek ve gereken değişiklikleri yapmak önemlidir.
Kusursuz Makyaj İçin Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? 

Allık, yüze mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır. Göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz rengin ruj renginizle uyumuna özen gösterin.

Allığınızı uygularken;  Yüzünüz Yuvarlaksa, yanaklardan şakaklara doğru üçgen; Ovalse, yanakların üzerine dairesel; Kare veya dikdörtgense, yanakların üzerine yatay; Uzunsa, yanakların hemen altından yatay ve hafif yukarı doğru uygulayın.

Görünümde bütünlük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun.
Kusursuz Makyaj İçin Ruj Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? 

Makyajı tamamlayan son dokunuştur.. İyi uygulanmış bir ruj yüzünüzü anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını bile vurgulayacak güçtedir. Renk seçiminiz zevkinize, kıyafetinizin rengine ya da moda renklere göre değişse de dudaklarınızın biçimini de göz önünde bulundurmalısınız. Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. İnce ise, koyu renkli parlak rujlar kullanın.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles