Melisa (Oğul) Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir? Melisa Otu Nasıl Kullanılır?

Melisa Otu (Oğul Otu): Oğul otu olarakta bilinen melisa otu beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı bir bitkidir. “Uçucu yağ”, “tanen”, “acı madde”, “reçine” ve “müsilaj” içerir.

Melisa Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile “baş ağrısı”, “migren”, “baş dönmesi”, “kulak çınlaması”, “uykusuzluk”, “sara” ve “sinir krizlerinde” faydalıdır. İnsanı ferahlatarak “depresyon”, “melankoli”, “huzursuzluk” ve “iç sıkıntısını” gidermeye yardımcı olur. “Kan şekerini” ve “tansiyonu düşürür”. “Hıçkırığı keser”. “Soğuk algınlığı”, “boğaz ağrısı” ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. Ciltteki kırışıklıkları azaltır. Stresi azaltmakta oldukça etkili bir bitki olan oğul otu sinirleri yatıştırarak migren, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, uykusuzluk, sara (epilepsi) ve sinir krizlerindefaydalı olur. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve içsıkıntısını giderir. Kan şekeri ve tansiyonu düşürür. “Hıçkırığı keser”. “Soğuk algınlığı”, “boğaz ağrısı” ve “nefes darlığın”a karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Ayrıca, hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile hazımsızlığa karşı oldukça faydalıdır

reklamlar

Melisa Otu Nasıl Kullanılır? Melisa (oğul) otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarından elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

Melisa Yağının Faydaları Nelerdir? isimli konumuzdan melisa yağının faydalarını öğrenebilirsiniz.

Melisa Çayı ile Zayıflamak Mümkün mü? isimli konumuzdan melisa çayının faydalarını ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sakızı Yutmak Zararlı mıdır? Sakız Vücudumuzda Kalır mı?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles