Melisa Yağı Nedir? Melisa Yağının Faydaları Nelerdir? Melisa Yağı Nasıl Kullanılır?

Melisa Yağı Cilde Faydası, bu yağ Cilt temizliğinde, cildi güzelleştirmede çok etkilir. Melisa yağının faydaları nelerdir, Melisa yağı nerelerde kullanılır?

Yaprakları uzun olanları da vardır.Limon gibi kokan çok yıllık otsu bir bitkidir.Çiçeklerin tepe kısmı,yaprakları kurutularak kullanılır. Yağıda çıkarılır.Yapraklar çiçeklenmeden önce toplanır.Çünkü,kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü çiçek açtıktan sonra yitirir.İnce kıyılır.

Gölgede kurutulur.Kokusu olmayan türleri tedavi amaçlı kullanılmaz. Eski çağlardan beri sinirleri yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen oğul otunun, karın-mide ağrısı, yatıştırıcı etkisi olduğu söylenir.Halk arasında “limon nanesi”limonotu olarak bilinen, literatürdeki adı ise “melissa” olan oğul otunun, stresten mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde oldukça etkili olduğu ve kokusundan dolayı rahatlatıcı özelliği bulunduğu bilinir.

Oğul otundan, kokulu bir bitki olduğu için kozmetik sanayisinde de yaygın olarak faydalanılır.Faydalanma yönleri, daha çok Avrupa’da bilinir. Az miktarlarda özel yemeklerde kullanılır.Yapılan araştırmalar, oğul otunun 20. Yüzyıl’ın hastalığı olan Stres ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Melisa Yağı Faydaları
Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağıda sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır. Mideyi yatıştırıcı ve gaz gidericidir. Antiseptik etkilere sahiptir.Kas ağrılarında faydalıdır.Beyin damarlarını açar.Baş ağrısı ve migrende kullanılır.Cildi güzelleştirir. Bütün bu faydaları için 3-4 damla Melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi Melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır. Dahilen; günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır. Hamilelik döneminde kullanmaktan kaçınınız. Alerjik reaksiyon gösterme taşır. Daha fazla sulandırarak kullanınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nane Yağının Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles