Meniere (VERTIGO) Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir

İç Kulak İltihabı,Meniere ve labirentit Hastalığı Sonucu Oluşan VERTİGO Nedir? Vertigo Etkisi Belirtileri Nelerdir?

İçkulak iltihabı, Labirentit ve Meniere hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ve  Vertigo  adıyla ifade edilen şiddetli baş dönmeleri vücudumuzda denge sisteminin bozulması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. “Vertigo(Meniere) Hastalığının belirtileri” ise hastalığı kuvvetli bir baş dönmesine sebep olan ve insanda sürekli kusacakmış gibi his uyandırmasıdır.

Şiddetli baş dönmeleri meniere, iç kulak iltihabı ve labirentit gibi hastalıklar sonucu oluşur. Bu hastalıklar sonucu oluşan baş dönmeleri “Vertigo (Meniere) Hastalığı” dahilindedir.  Ancak tansiyon düşüklüğü vb şekilde oluşan baş dönmeleri Vertigo kapsamına girmez.

“Meniere hastalarının” en çok şikayet ettiği konular “Her yer dönüyor”, “Başımı sabit tutamıyorum”, “Sanki yer ayağımın altından kayıyor”, “gözlerim kararıyor” şeklinde şikayet edilen baş dönmelerine işarettir.

Meniere Hastaları Vertigo Belirtileri Nelerdir ?

Vertigo hastalığında baş dönmesi durumu aniden ve ataklar şeklinde gelir. Ancak kişi önceden tecrubeli ise bu atakların hangi durumlarda geleceğini kendisi anlayabilir.  Vertigo hastaları kendi etrafında dönmek dışında hemen her şeyi yapabilirler. Vertigo durumu yaşandığında (Meniere, İç kulak iltihabı, labirentit) duruma göre 2-3 saat de sürebilir 1 gün de.

Vertigo(Meniere) Hastası Olup olmadığınızı Nasıl Anlarsınız? Vertigo Testi Uygulanışı

Sadece ufak bir kaç hareketle kendinizde Vertigo olup olmadığını anlayabilirsiniz. Baş dönmesinin sebebi vertigo mu değil mi?

Ayağa dikilin ve kendi etrafınızda 2 ila 3 dakika arası dönün veya bel kısmından eğilerek başınızla daire çizin.  Kısa bir süre geçtikten sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyor ve kendinizi kötü hissediyorsanız “vertigo olma olasılığı” yüksek demektir. Vertigo durumu yaşadığınızda kendinize 2-3 saat sonra ancak gelebilirsiniz.

Vertigo durumu  (Meniere Sendromu, İç kulak iltihabı, labirentit) Nasıl Tedavi Edilir ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şifalı Bitkiler Listesi ve Faydaları

” Vertigo”‘nun tam olarak bir tedavisi henüz bulunamamakla birlikte rahatlatıcı etkisi bulunan ilaçlar mevcuttur. Bunun için duyduğunuz değil doktorunuzun önerdiği ilacı kullanmanız faydalı olacaktır.  Yine “doğal olarak vertigo” ile savaşmak isterseniz tuz, kafeinli içecekler, alkol gibi şeylerden uzak durmanız ve uykunuzu düzenli bir şekle sokmanız gerekir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles