Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Ağrı Geçirme

Bu şiddetli baş ağrısını yani migreni yaşayan bir insan yaşam enerjisini tamamen kaybeder, kalabalıklardan uzaklaşır, kendini sakin bir ortamda bulundurmak ister.

Migren nedir, migren nasıl tedavi edilir, migrenin belirtileri nelerdir, migrenin tedavisi var mı, migrenden kurtulmanın yolları, migren hastalığı, migren tedavisi nasıl uygulanır, migreni tetikleyen faktörler nelerdir, gibi sorulara konumuz içinde yer vereceğiz.

reklamlar

Doktor tavsiyesi olmadan veya doktora muayene olmadan kendi kendinize birşeyler yapmayınız. Migren hastalığı için Nöroloji doktorlarına muayene olabilirsiniz.

Migren Nedir?

Başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belli dönemlerinde baş ağrısı çeker. Fakat nedeninin kötü bir vaka olması (beyinde tümör) çok nadirdir. Migren ise hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalık değildir.

Migren genelde ataklar halinde ortaya çıkan, kafanın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklidir. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişebilir. Bu ataklar sırasında baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma gibi şikayetler de görülebilir.

Migren artık sinirsel(nörolojik) bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin (serotonin gibi) azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kişi karanlık, sesten uzak bir odada uyumak ister. Günlük yaşamı engelleyen bir durumdur. Tedavi edilebilir

Migren Kimlerde Görülür?

Migrenin kadınlarda görülme sıklığı erkeklerdekinin üç katıdır. Bu farklılığın sebebi kadındaki hormonal değişikliklerdir. Hastaların çoğunda atak 40 yaşından önce ortaya çıkar. Bu da genelde ergenlik çağına denk gelir. 50 yaşının üstünde birinde migren başlama ihtimali zayıftır. Kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vücutta Sivilceler Neden Oluşur? Yüzde,Sırtta,Omuzda Sivilce Tedavisi

Neden Migren Hastası Oluruz?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin kandamarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlardaki hormon değişikliği migren ağrısına yol açabilir. Genetik (aileden gelen, kalıtsal) faktörler konusunda çalışmalar sürmektedir.

Annesi ya da babası migren hastası olan birinin migren hastası olma ihtimali %40 dır. Hem annesi hem babası migren hastası olan birisi %75 oranında migren hastası olabilir ki bu çok yüksek bir ihtimaldir.

migren baş ağrısı

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda en çok oranda görülen iki farklı migren tipi vardır:

Basit Migren Nedir?

Migrenli hastaların %75 inde görülür. Aurasız migren atakları vardır. Adi migren de denir. Sıklıkla bayanlarda görülür. Tek ya da çift taraflı baş ağrısı görülür. Kusma nadirdir.

Klasik Migren Nedir?

Auralı migren atakları görülür. Migrenli hastaların %10’unu oluşturur. Çocuklukta ergenlikte başlar. İlk atak 40 yaşından sonra gelir. 2-6 saat kadar sürer. Kişinin görme alanında boşluk vardır. Hasta boşluk olan yeri göremez. Başın tek tarafı ağrır. Bulantıyla birlikte kusma buna eşlik eder.

Migrenin Belirtileri Nelerdir? Migren Kaç Evreye Ayrılır?

Hasta migren sırasında bir müddet kendini soyutlamak, dinlenmek ihtiyacı hisseder. Bazı belirtiler hastayı baş ağrısından daha çok rahatsız edebilir. Migreni beş evreye ayırabiliriz:

Uyarıcı Belirtiler

Yorgunluk, Işıktan ve sesten rahatsız olma, Kaslarda ağrı, Mide bulantısı, kabızlık, ishal,  Susuzluk, idrara sık çıkma huzursuzluk, üzüntü gibi belirtiler migren atağının geleceğini gösterebilir.

Aura Dönemi

Migren ağrısından ortalama 20 dakika kadar önce görülen dönemdir. Tek taraflı görme kaybı, kör nokta, ışınsal tarzda renkli titrek çizgiler, ışık çakması, kolda bacakta karıncalanma, uyuşma hissi olabilir.

Örneğin aura dönemi geçiren bir hasta bu durumu şöyle tanımlamaktadır: Kısmi görme kaybı yaşıyorum. Bu hep baş ağrım olmadan hemen önce oluyor. Ortalama yarım saat sürüyor. Baş ağrım başladığında görmem normale dönüyor. Aura migren habercisi olarak kabul edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivrisinek ve Böcek Isırığı İzleri Hızlı Geçirme Yöntemleri Nelerdir

Baş Ağrısı Dönemi

72 saate kadar sürebilen bir dönemdir. Başın tek tarafında zonklayıcı bir ağrı vardır. Bazen başın iki tarafı da tutabilir. Hareket ederken ağrı artar. Bununla birlikte bulantı, kusma, ışık ve gürültüden rahatsız olma gibi durumlar mevcuttur.

Bir migren hastası bu dönemi şöyle özetlemektedir: Kafam zonkluyor, beynim patlayacak gibi oluyor. Normal ışık bile beni rahatsız ediyor. Kafamın yerinden fırlayacağını düşünüyorum. Midem bulanıyor. Huzursuz biri oluyorum. Atak başladığı sırada üşüyorum.

Ağrının Geçmesi Dönemi

Ağrının geçmesi için uyumaya çalışmak biraz rahatlamanızı sağlar. Ama ağrının geçmesi için yapılması gerekenler kişiden kişiye değişebilir. Çocuklarda kusma çok faydalı olabilir. Kimisi için de mutlaka ilaç tedavisi gerekir. Bazı hastalar ise atağın geçmesini bekler çünkü başka bir şeyin işe yaramadığını söylemektedirler.

İyileşme Dönemi

Atak geçtikten sonra, daha doğrusu baş ağrısı geçince, bir gün boyunca kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Çok yorucu bir işten çıkmış gibi olursunuz. Bazı hastalar ise baş ağrısından sonra kendilerini gayet enerjik hissettiklerini söylemektedir.

Migren Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Migren ağrılarının yoğun ve şiddetli baş ağrısı olmasından başka farklı ağrılardan ayırmanın en önemli yöntemi baş ağrısı ile birlikte bulantı, ses ve ışığa karşı aşırı duyarlılıktır. Migreni olan kişiler şiddetli baş ağrılarının yanında bu tip rahatsızlıklardan dolayı gün içerisinde herhangi bir işini yapmakta aşırı zorlanırlar.

Migren Atakları Hangi Aralıklarla Gelir?

Atak sıklığı değişken bir durumdur. Kişiden kişiye değiştiği gibi kişinin atak zamanı da değişken olabilir. Ayda 1-2 kez ya da haftada bir atak geçirilebilir. Ayrıca ataktan sonra uzun bir süre atak gelmeyebilir. Ama kesin olan bir şey var ki her gün migren atağı gelmez.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Migren ağrısının sebebi nedir?

Migren atağının gelmesi için tek bir tetikleyici yoktur. Zaten tek bir tetikleyici migren atağı oluşturmaz. Üst üste gelen etmenler atağın başlamasına sebep olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Afrodizyaklar Nelerdir? 10'larca Seçenek

Bir hastanede yapılan araştırmalarda migren hastalarından alınan cevaplara göre en sık görülen durumlar stres, hormonlarda değişiklik, halsizlik, yorgunluk ve öğün atlamadır.

Çocuklarda aç kalma, az yemek yeme, kadınlarda adet dönemiyle ilgili hormonel değişiklikler migrene neden olabilir.

Şu faktörler de migren tetikleyicisi kabul edilmektedir: 

  • Yeterince yememek, bazı yiyecekler ve içecekler; eski peynir, çerez, çikolata, şarap, alkol, kafeinli içecekler, kahve, çay, katkı maddeleri, 
  • Çevresel faktörler; göz alıcı ışık, ağır koku, seyahat, çok yorulma, hava değişiklikleri
  • Hormonel değişiklikler; adet dönemi, gebelik, doğum kontrol hapları
  • Uyku problemi; uykusuzluk çekme ya da aşırı uyuma
  • Duygusal değişiklikler; endişe, üzüntü, tartışma, heyecan, depresyon, stres, Baş ve boyunda ağrı; göz, boyun, diş, çene ağrısı. 

Bu tetikleyicilerin hepsi bir kişide olmak zorunda değildir. Atak başlaması için yukarıdaki bir kaç neden yeterli olabilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir? Migren Tedavisi Mümkün Mü?

Migreni tedavi ederken aynı zamanda oluşabilecek migren ataklarının da önüne geçmek gerekir ki bu hastanın korunmasına yöneliktir. Örneğin, şunları kendiniz yaparak migren ataklarından korunabilirsiniz:

Işıktan rahatsız olanlar güneş gözlüğü kullanabilir,  Aşırı kalabalık ve yorgunluktan uzak durmak gerekir, Bol bol dinlenmeli, stresten uzak durmalı ve düzenli bir yaşam sürmelisiniz, Gerginlik yaratan durumlardan kaçınmalı, kendinizi rahatlatan aktivitelere yönelebilirsiniz.

Yürüme, hafif egzersiz bedeninizin rahatlamasını sağlar, Migren atağı başladığında yastıksız bir yatağa uzanın (gürültüden, ışıktan uzak) ve uyumayı deneyin, Ayağınızı sıcak ya da soğuk suya koyup rahatlayabilirsiniz, Baş ağrısı zonklayıcı bir şekildeyse buz torbası koymak faydalı olur, Baş boyun bölgesine yapılan masaj da rahatlamak için çok yararlıdır, Bunların dışında hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir.

Yatıştırıcılar, antidepresan ilaçlar, beyin damarlarını büzen ilaçlar kullanılır. Fakat beyin damarlarını büzen ilaçlar hamilelerde kesinlikle kullanılmaz. Nöbet sırasında ağrı kesici kullanılabilir, ama bulantıya neden olduğu için kusmayı önleyici ilaçlar da alınmalıdır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles