Moral Bozukluğuna On Hızlı ve Etkili Çözüm Önerileri

Hepimizin kendimizi kötü hissettiği zamanlar vardır ve bu mod bizi gün boyunca esir alabilir. Peki, size ruh halinizi 10 dakika gibi kısa bir zamanda değiştirebileceğinizi söylesek?

1) Kendinizle başbaşa kalın
Evde ya da dışarıda kendinizle kalabileceğiniz bir yere gidin ve tek başınıza sessizce oturun. Nerede ve ne zaman olduğu hiç önemli değil. Cep telefonunuz ve bilgisayarınız yakınlarınızda olmamalı! İçinizdeki negatif duyguları ve düşünceleri kafanızdan silmeye çalışın. Temiz bir kafa, günün geri kalanının üstesinden gelmek için size ekstra enerji verecek.

2) Teşekkür notu bırakın
En son ne zaman sevdiklerinize yanınızda oldukları için teşekkür ettiniz? “Zaten benim onları ne kadar sevdiğimi biliyorlar” diye düşünmeyin. Herkesin sevildiğini bilmeye ve takdir edilmeye ihtiyacı vardır. Bunun için size çok büyük bir iyilik yapmaları gerekmiyor. Küçük büyük yaptıkları her şey için, ister not bırakın, ister mesaj atın ama mutlaka onlara teşekkür edin.

3) Aile albümlerine bakın
Sararan eski aile fotoğraflarını çekmecelerden çıkarın. Eski fotoğraflara bakmak, size güzel anılarınızı hatırlatacak ve güne daha istekli devam etmenizi sağlayacak.

4) Güzel hayaller kurun
Canınız sıkıldığında iyi şeyler hayal edin. Doktorlar kronik hastalıklarda bile hastalara bunu tavsiye ediyorlar. Onlara yardımcı oluyorsa, size hayli hayli olur. Kafanız iyi şeyler hayal edemeyecek kadar dağınıksa, bir deniz kenarına ya da sevdiğiniz bir yere gidin. Bu ortamlarda daha başarılı olursunuz.

5) Dua edin
Dini inanışınız ne olursa olsun, kendinizi kötü hissettiğinizde sizden daha güçlü bir varlığa, duyguya ya da inanca sığının. Bu sizin yalnız olmadığınızı ve kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayacak, emin olun.

6) Dans edin
Yetenekli ya da yeteneksiz olmanız fark etmez. Bir toplulukta dahi olsanız, kimse sizi izlemiyormuş gibi dans edin. Sallayın, kıvırın, zıplayın… Önemli olan sizin nasıl dans ettiğiniz değil, gerçekten eğlenmeniz… Favori müzik parçanız eşliğinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Basur (Hemoroid) Deyip Geçmeyin Kanser Olabilir. Ameliyatsız Tıbbi ve Bitkisel Tedavi

7) Başkalarına yardım edin
Her zaman almak mutlu etmez, vermek de bizi aynı duyguya götürebilir. Bunun için yardıma muhtaç birini bulmanız çok zor değil. Ayrıca sadece para bağışı yapmaktan bahsetmiyoruz, bir arkadaşınıza kötü günlerinde destek olun, komşunuz evde yokken çiçeklerine ya da kedilerine bakın. Birilerinin size ihtiyacı olduğunu bilmek sizi mutlu edecek.

8) Güne müzikle başlayın
Çoğumuz sabah sinir bozucu alarmlarla uyanırız. Hangimiz sakin bir şekilde güne başlamak varken, kalbimiz ağzımızda uyanmak ister ki! Ama nedense alarmların sesi, sanki bizi yataktan fırlatmak için yapılmıştır. Onun yerine yumuşak ve dingin bir müzikle güne başlayın.

9) Yalnız uyumayın
Yalnız yaşıyorsanız, bu öneri size akılıca gelmeyebilir. Ama hayatınızda biri olması şart değil. Sevdiğiniz biriyle, bu arkadaşınız da olabilir yeğeniniz de, birlikte uyuyun. Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacağı gibi, ilişkinizin daha sıcak bir şekilde devam etmesine de yardımcı olur.

10) Suya bakın
Bir çalışmaya göre, denize ya da göle bakan hastanelerde yatan hastalar, diğerlerine göre yüzde 30 daha hızlı iyileşiyor. Yani deniz görebileceğiniz bir yerdeyseniz, şanslısınız! Eğer denize yakın yaşamıyorsanız, duş almayı deneyin.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles