Nane Yağının Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

Nane Yağı, eski kültürlerde şifa kaynağı olarak her zaman insanlığın hayatında olmuş çok faydalı bitkisel yağdır. Nane hem taze olarak hem de kuru olarak mutfağımızın vazgeçilmezidir. Nane yağı esans olarak da şampuanlar, diş macunları, şekerlemeler, sakızlar ve pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır.

Doğal ürün kullanımına artan ilgi ile birlikte Nane yağı ne işe yarar? Nane yağı nelere iyi gelir? Nane yağı nasıl kullanılır sorularını bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Nane hemen herkese tazeliği ve ferahlığı hatırlatan bir koku yayar. Güzel kokusu ile yemekleri lezzetlendirmenin yansıra sağlığımız, güzelliğimiz ve günlük hayatımız için özellikle konsantre halde bulunan yağı ile bir mucize gibidir.

Yazımızı okuduktan sonra balkonunuzda bir saksı içinde bile yetiştirebileceğiniz naneyi daha fazla hayatınıza dahil edeceksiniz.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane yağının bir çok faydası bulunmaktadır. İbrahim Saraçoğlu tarifleri sayesinde popülaritesi de artmıştır.

 • Migren ağrıları için, son derece faydalıdır. Baş boyun ve ense ağrılarını gidermek için kullanılır. Migren taşı olarak bilinen ürün yoğun nane esansı içermektedir.
 • Kas ağrılarında, doğal ağrı kesici olarak kullanılır. Çoğu ağrı kesici jeller ve kremlerde nane yağı bulunmaktadır.
 • Hazımsızlık, mide bulantısı, ishal gibi sindirim sistemi hastalıklarında fayda sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarla savaşır.
 • Nezle ve soğuk algınlığının giderilmesinde kullanılır. 
 • Nefes almayı kolaylaştırmak için kullanılır. İçeriğinde bulunan mentol sayesinde balgam sökücü özelliği vardır. Balgamlı öksürüğü bitirmeye yardımcıdır. 
 • İltihaplı boğaz hastalıklarında ve kuru öksürükte de oldukça etkilidir.
 • Serinletici özelliğiyle ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Bağırsak parazitlerini düşürmekte etkilidir. 
 • Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. 
 • Bağırsaklarda gaz oluşumunu düzenler. Gaz Söktürücü özelliği vardır. 
 • Sivrisinek ve böcek sokmalarında hemen kullanılırsa fayda sağlar. 
 • Göğüs hastalıkları, nefes darlığı ve astım için faydalıdır.
 • Hıçkırığı geçirmeye yardımcı olur.
 • Nane yağı, Yağ yakıcı özelliği ve verdiği tokluk hissi ile kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde görülmektedir. Bunun aksine nane bitki olarak iştah açıcıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Et Benleri Nasıl Oluşur? Et Benleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bitkisel Yöntemlerle Et Benlerinden Kurtulma Yolları
nane yağı

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı özellikle de ağrıları yok etmeye birebirdir. Mentol olan Nanenin kullanımına özen gösterin. Nane yağı Batı ve Doğu kültürlerinde hazımsızlık, mide bulantısı, ishal, nezle, soğuk algınlığında ve baş ağrısında yardım amacı ile kullanılıyor.

Migren, baş ağrısı ve ense ağrısı durumlarında; alın, ense, şakaklar ve kulak arkasına masaj yaparak sürülür.

Nane yağı ile ateş düşürmek çocukların için boyun kısmına ve ayakların altına uygulanabilir. Serinletici etkisi ile ateş düşürmeye yardımcı olacaktır. Elinizde varsa hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz.

Hıçkırıktan şikayetçi olanlar enselerindeki omurları sayarak sırta doğru üçüncü omurun her iki tarafına da birer damla nane yağı uygularsa kısa bir süre içinde geçtiğini fark edecektir.

Burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı durumlarında, koklamak suretiyle kullanılır.

Nane ve onun aktif maddesi mentol, etkili nefes almayı kolaylaştırır. Mentol sümüğü incelttiği için aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Yani balgamlı öksürüğü bitirmeye yardım eder. Aynı zamanda iltihaplı boğaz (gırtlak iltihabı ve kuru öksürük için de teskin edici ve yatıştırıcıdır.

Nane yağı içilerek kullanılabilir ancak bu çok önerilen bir yol değildir. Midenizde beklenmedik durumlar ortaya çıkartabilir.

Nane Yağının Zararları / Yan Etkileri Nelerdir?

Nane yağının bilinen bir yan etkisi bulunmuyor ancak aşırı kullanımdan kaçınmanız gerekmektedir. Nane bitki olarak tüketilmesi, nane yağının ise ağız yoluyla tüketilmesi pek önerilen bir yöntem değildir. Kronik hastalık, ilaç kullanımınız varsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Nane yağının diğer alanlarda kullanımı: 

 • Hamamböceği, fare, karınca gibi istenmeyen misafirlerin gelişini önlemek için bir pamuğa 2-3 damla nane yağı damlatılarak giriş noktalarına yerleştirilir.
 • Taze boya kokusunu gidermek için sıcak suyun içine 15 ml. nane yağı dökülmeli ve ortamda bir süre bırakılmalıdır.
 • Bitkilerdeki yaprak bitlerini öldürmek için 1 fincan suya 4-5 damla nane yağı eklenerek spreyli bir şişe ile yapraklara sıkılmalıdır.
 • Evcil hayvanlarınızdaki kenelerin (İnsanlarda kesinlikle denenmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.) başına pamuklu çubuğa damlattığınız nane yağını sürün. Kısa bir süre beklediğinizde yapıştığı yerden ayrılacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ozon Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles