Okaliptus Yağı Nedir? Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir? Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus Yağı Nedir? Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir? Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır? Okaliptüs yağı özellikle solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Bronşit, astım, nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde çok güzel sonuçlar elde etmektedir. Özellikle sinüzit tedavisinde kullanılması okaliptüs yağının faydaları arasındadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde mikrop öldürücüdür. Kas gevşetici olarak da kullanılır. Okaliptüs yağı çok güçlü bir yağ olduğundan dolayı kullanımı sırasında aşırıya kaçılmamalıdır.

Okaliptüs Ağacının Faydaları: Vücudu kuvvetlendirir. Özellikle solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Nefes darlığı ve öksürüğe karşı etkilidir. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Astım, bronşit ve veremde faydalıdır. Nezleyi giderir. Ateşi düşürür. İdrar yollarını temizler. Yaraların mikrobunu öldürür. Basur şikayetlerini azaltır. Romatizma ve şeker hastalığı şikayetleri olanlara iyi gelir. Sıtmada oldukça faydalıdır. Kas, eklem ağrılarını hafifletmek için antiseptik etkilere sahiptir. 6 yaşından büyükler için bronşite iyi gelir. Öksürüğün giderilmesinde yardımcı olur ve sickrooms bakterileri öldürür.

reklamlar

Okaliptüs yağının faydaları arasında köpeklerdeki bitlerden kurtulmak ve örümceklerden kurtulmak da yer almaktadır. Özelikle evinde hayvan besleyen kişiler için anti-bakteriyel etki sağlar. Doğal bir sivrisinek kovucudur ve sivrisineklerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Basurda, yapraklarının küçüklerinden iki tanesi bir cezvede kaynatılır. İçine bir kesme çeker koyularak, ıhlamur gibi sabah aç karnına, gece yatarken birer bardak sıcak sıcak içilir. Hastalık son bulana dek devam edilir. Boğaz inmesinde, okaliptüs yapraklarını bir tencerede kaynatıp buğusuna durmak şifa verir. Göğüs tutukluğunda ise yapraklarını kurutup ufalamak ve tütünle karıştırıp sigara gibi içmek yararlıdır.

Bir diğer şifası da, tuvaletler için genel bir dezenfektandır ve bunu evinizde çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Şifalı tarifi ise, bir litre su ile birlikte 50 ml (1.6 oz) okaliptüs yağı karıştırın. Bu karışımı normal bir dezenfektan gibi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İsilik Yani Ter Döküntüsü Sebepleri Neler? Nasıl Engellenir?

Okaliptüs Yaprağı ve Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır? Okaliptüs yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu bir yağ olan okaliptüs yağı tıbbi amaçlarla kullanılır. Okaliptüs yaprağı kaynatılarak su buharı solunabilir ya da çay olarak içilebilir, okaliptüs yağı ise haricen masaj şeklinde cilde yedirilerek ya da kaynatılarak buharından istifade etmek şeklinde kullanılabilir. Yapraklarından çay yapılırsa nezle, bronşit, nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Okaliptüs yağı yaralara arlığı, öksüsürülürse mikrop kapmasını önler. Okaliptüs ağacı yüksek oranda su çeken bir ağaç olduğu için bataklıkların kurutulması amacıyla da kullanılmaktadır.

Bitkinin bilinen yararlarının yanı sıra, özellikle, içindeki insülin benzeri madde sayesinde şeker hastalığına karşı çok iyi gelen bir ev ilacı ham maddesidir. Hastada görülen aşırı susuzluğu giderir.

* Kanda görülen yüksek seviyedeki şekeri düşürür, ayarlar.
* Okaliptüs şeker hastalarında çok görülen boyun çıbanlarına karşı çok iyi gelir. Çıbanları iyileştirir, çabuk kapanmasını sağlar.
* Kadınların “Ud Yeri”nde görülen, sıkıcı inatçı kaşıntıları gidermek için de okaliptüsten yararlanılır.

Reçetesi : Bir litre soğuk suya 20-25 gram kadar okaliptüs konur. Ağır ağır ısıtılarak 1-2 dakika kaynatılır. Çay gibi, 10-15 dakika dinlendirilir. İyice süzülür. Yemekler arasındaki sürede, her gün 3-4 çay bardağı içilir.

Okaliptüs yağını saç bakımı sırasında da kullanabilirsiniz. Sinüzit tedavisinde belirttiğimiz gibi okaliptüs yağı çok kuvvetli bir yağdır. Bu yüzden ilk olarak zeytinyağı veya badem yağı ile yağın sertlik oranını inceltmeliyiz. Daha sonra bir yerde karıştırmış olduğumuz okaliptüs yağı ve zeytinyağı ya da badem yağı karışımını günlük kullanmış olduğumuz şampuanımıza karıştırarak saçımızı yıkamalıyız.

NOT: Okaliptüs önerilen miktarda kullanılmalıdır fazla tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Hamile ve çocuklarda kullanılacaksa bir uzmana danışılmalıdır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles