Pirinç Pilavı Kilo Yapar mı? Kilo Almamak için Nasıl Tüketilmeli?

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan pilav hakkında yanlış bilinenler ve doğrular. Pilav kilo aldırır mı? Pilav kas yapar mı? Pilav şişmanlatır mı? Pilav nasıl hazırlanmalı? Beyaz Pirinç kilo aldırır mı? Pilav yemezsem zayıflar mıyım?  Bu soruları sizler için cevapladık.

Türk mutfağında önde gelen yemeklerden biri olan pilav üzerine pek çok yanlış  yorum yapılıyor. Bunlardan en çok tartışılanı ise pilavın kilo aldırdığı yönündeki yorumlar.  Kilo almanın temel nedeninin dengesiz veya düzensiz beslenmeden kaynaklandığını ilk olarak hatırlatmakta fayda var. Konu pilava geldiğinde ise bildiğiniz gibi Pilavı oluşturan malzeme beyaz pirinçtir.  Pilavın kilo aldırdığı bir gerçektir ancak kilo almanın nedeni beyaz pirinç değildir. Beyaz pirinç özünde kepekli bir yapıya sahiptir. Fabrikada işlendiği sırada kepeğinden ayrılarak pek çok besin içeriğini geride bırakarak bizlere ulaşmaktadır. Böylece beyaz pirinç karşımıza sadece karbonhidrat olarak gelir.  Pilavı yaparken kullanılan yağ miktarı, Tavuksuyu, etsuyu gibi katkılar pilavı yüksek kalorili bir besin haline getiriyor.

Bu sebeplerden dolayı pilav, şeker yani glisemik olarak yüksek bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor ve kilo alımına sebebiyet veriyor. Bulgur pirinci beyaz pirinç kadar yüksek değerlere sahip değildir. bu sebeple beyaz pirinç yerine bulgur pilavı tercih etmekte yarar var.

Beyaz pirinç sofralara işlenmeden gelmiş olsaydı vitamin, mineral ve kepek bakımından daha yoğun olacak ve yararlı bir besin olarak karşımıza çıkacaktı. İşlenmiş beyaz pirinç ile yapılan pilav kan şekerini aniden yükseltebilir. Glisemik indekside yüksek olduğu için pankreastan anında insülin salgılanır. İnsülin etkisiyle kana karışmış glikoz anında hücrelere geçer. Hücreler ihtiyacı olan glikozu enerji sağlamak amacıyla kullanır, fazlasını da depo eder.

Bir porsiyon pilav içerisinde vücudumuzun ihityacından çok daha fazla glikoz bulunur ve haliyle kilo alma durumu gerçekleşir. Ancak pilavla birlikte tüketeceğiniz proteinli gıdalar glisemik indeksin düşmesine yardımcı olur. Pilavla birlikte tavuk, kırmızı et, salata, yoğurt, karabiber, pul biber vb.

Ancak düzenli spor yapıyor veya kas geliştirmek için çalışıyorsanız pilav sizin için mucizevi bir besin olacaktır. Spor yapanlara en çok önerilen menü tavuk göğüsü beyaz pirinç pilavı ve yanında bol yeşillikli salatadır.

1 Comment

Tıkla ve Yorum Yap