Adet Ağrılarını Azaltan Bitkisel Yöntemler

Bazı kadınlar ağrısız, sızısız adet dönemi geçirirken bazı kadınlar için adet ağrıları ise her ay uğrayan bir işkence olarak yaşanmaktadır. Regl sancıları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hafif ağrı ile geçirenler, ağır ve acı verici ağrı ile geçirenler bir de bazı aylar ağrısız bazı aylar şiddetli ağrı ile geçirenler bulunmaktadır.

Adet döneminde yaşanılan ağrının yanı sıra konsantrasyon eksikliği, sinirlilik hali ve uykusuzluk sosyal hayatınızı, iş hayatınızı felç edebilmektedir.

Adet Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Adet ağrısı iki grupta incelenebilir; primer dismenore ve sekonder dismenore

 • Primer Dismenore : Bu ağrılar ilk kızlık döneminde başlayıp takribi 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam eden ağrılardır.
 • Sekonder Dismenore : Bu ağrılar ise 20-30 yaşlarında başlayıp aydan aya artarak devam eder.

Regl (Adet) ağrıları genellikle kasık çevresi ve mide etrafında oluşan kramplar dahilinde görülmektedir. Bu Ağrılar kalçaya, bacaklara ve bele vurabilir. Hatta mide bulantısı, çarpıntı, yorgunluk, ishal gibi durumlar da eşlik edebilir.

Adet sancılarının nedeni bir çok açıdan incelenmesi gerekmektedir. Adet ağrısı veya regl ağrısı rahim duvarlarının her adet döneminde dökülmesine ve prostoglandin salgısına bağlı olarak bölgenin oksijensiz kalması, kasılma yaşanması, civardaki damarlara baskı uygulanmasına bağlıdır.

Adet Sancısı Neye Benzer?

Rahim duvarından dökülen Prostoglandin isimli madde ne kadar yoğunsa ağrı da bir o kadar şiddetli olmaktadır. Bazı uzmanlar adet ağrılarının kalp krizi ağrıları ile benzerlik gösterdiğini belirtiyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Adet Ağrıları Nasıl Geçer?

Adet döneminde ilk olarak başvurulan yol kuvvetli ağrı kesiciler olmaktadır. Ağrı kesiciler de bir süre sonra etkisini yitirmektedir.

Çok Şiddetli Adet Ağrısı Neden Olur?

Şiddetli adet ağrısı rahim duvarlarının her adet döneminde dökülmesine ve prostoglandin salgısının miktarına bağlı olarak bölgenin oksijensiz kalması, kasılma yaşanması, civardaki damarlara baskı uygulanmasına bağlıdır.

adet sancısı

Adet Ağrısı Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle oluşan ağrının nedeni rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesidir. Bu bölgedeki kan akışını hızlandırabilecek her etkinlik adet ağrılarına iyi gelecektir.

Adet döneminde uzak durmanız gereken bir diğer etken ise çikolata, tuz, şeker gibi besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Bu tür yiyeceklerin fazlaca kullanımı östrojen hormonunun hızlı dalgalanmasına sebep olacağından önerilmemektedir.

 • Karın kasık bölgesine sıcak su torbası koymak veya sıcak bir banyo yapmak.
 • Gevşeme hareketleri yapmak. (Yoga, meditasyon, nefes egzersizi)
 • Bitki çayları tüketmek. Maydanoz, Zencefil Çayı, Yaban Mersini, Papatya çayı, Ahududu çayı, Kuşburnu çayı, Rezene çayı, Tarçın çayı vb.
 • B Vitamini, D Vitamini ve E vitaminleri, Omega 3 ile magnezyum içerikli gıda takviyeleri kullanmak.
 • Kahve, kola, çay gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmak,
 • Düzenli yürüyüş, spor ve egzersiz yapmak.

Adet Ağrıları Evlenince Geçer mi?

Genç kızlık zamanlarında başlayan ve daha şiddetli seyreden ağrılar evlenince azalmaz. Ancak yaş ilerledikçe, yıllar geçtikçe ve özellikle doğum sonrası azalışa geçer.

Evde Adeti En Hızlı Ne Keser?

Adet süresini kısaltmaya çalışıyorsanız öncelikli olarak su tüketimi artmalıdır. Çikolata, tuz, şeker gibi besin değeri yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Meyve ve sebze içerikli beslenmek, limon ve sirke tüketilmesi, çay olarak bitki çayları tüketilmesi regl dönemini hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır.

Cinsel İlişkiye Girmek Adet Ağrılarını Keser mi?

Düzenli bir cinsel yaşamda beynin ağrı hissedilen bölgesinde hareketlilik artar. Bu durum da adet ağrıları üzerinde olumlu etki sağlayabilmektedir. Cinsel ilişki esnasına ekstra salgılanan östrojen adet ağrılarını hafifletiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, İlaçları Nelerdir?

Adet Ağrıları Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Adet ağrısı oluşumu sebepsiz bir şekilde oluşabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Adet ağrısını arttıran bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir.

 • Miyom, Polip, Yumurtalık kisti
 • Rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi,
 • Genital enfeksiyonlar,
 • Rahim ağzı darlığı. (Servikal darlık)
 • Rahim içi yapışıklık neden olabilir.

Şiddetli adet ağrısının gerçek nedeni mutlaka uzman bir jinekolog tarafından muayene ve testler yapılarak (smear testi, ultrasonografi vb.) incelenmelidir.

Adet Sancısı İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Yöntemler

bitkisel çaylar

Evde tüketebileceğiniz gıdalar, bitki çayları adet sancınızı daha az hissederek atlatmanızı sağlayabilmektedir. Bazı çayların adet ağrılarını azalttığı bilinmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Zencefil Çayı: Doğal bir ağrı kesici olan zencefili rendeleyerek sıcak su ile demleyin. Ardından limon da ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Yaban Mersini,
 • Papatya çayı : Adet günü yaklaşırken başlayarak ve limon ve bal ekleyerek her gün 1-2 fincan tüketebilirsiniz.
 • Maydanoz çayı : bu dönemde maydanoz tüketimi en çok kullanılan yöntemdir. Ayrıca maydanozu çay şeklinde demleyerek de günde 2-3 bardak tüketmeniz şiddetli adet ağrılarının önüne geçmenize fayda sağlar.
 • Rezene çayı : Adet günü yaklaşırken kullanmaya başlayabilirsiniz. Kas ağrılarına da iyi gelecektir.
 • Tarçın : Bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı toz tarçın karıştırarak içebilirsiniz. Zengin demir ve kalsiyum içeriği ile adet sancılarına fayda sağlayacaktır.
 • Ahududu çayı, Kuşburnu çayı rahatlatıcı etkisiyle adet ağrılarınızı azaltır.
 • Kişniş tohumu : tohumu kaynatarak çay halinde tüketmeniz adet ağrılarını ve kramp etkilerini azaltır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles