RTÜK Uygunsuz Dizi veya Programları Şikayet Hattı Nasıl Şikayet Ederim

Günümüzün hastalığı haline gelen bilinçsiz televizyon izleme ve ailenize, çocuklarınıza izlettirme büyük tehlikelere yol açmaktadır. Ahlaki gerçeklerden yoksun, şiddet içerikli, toplumsal düzene aykırı pek çok televizyon dizisi bugün çok normal gibi izlenmektedir. Sağlıksız televizyon programları, dizileri, yayınları sonucunda çok büyük ailevi bozulmalara, toplumsal problemlere neden olmaktadır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görev ve yetkileri 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 34. maddesinde belirlenmiştir. Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur.

Günümüzdeki programlar ve özellikle diziler, geleneksel örf, adet ve inançlarımıza ters durumları yansıtmakta ve buna rağmen çok fazla izlenme oranlarına sahiptirler. Gerek yetişkinler gerekse bu dizileri, programları izlemek durumunda kalan çocuklar farkında olmadan etkilenmektedirler. Bu tip problemler, suç oranlarının artması, şiddet olaylarının artması ve ahlaki çöküşü beraberinde getiriyor.
Duyarlı vatandaşlar ise bahsedeceğim şekilde konuyu Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) na şikayet ederek bu tip dizilerin, programların engellenmesi, dizi ve program yapımcılarının uyarılması, cezalandırılmasına katkıda bulunmaktadırlar.

Uygunsuz Diziler, Programlar RTÜK’e Nasıl Şikayet Edilir.
RTÜK’e şikayette bulunmak için isterseniz Rtük iletişim merkezi 444 1 178 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz veya rtük web şikayet hattı www.rtuk.org.tr adresinden şikayetinizi yazılı olarak dile getirebilirsiniz. Konu ile ilgili uzmanlar şikayetinizi değerlendirip dikkate alacaklardır.

9 Comments

Tıkla ve Yorum Yap

 • İzdivaç proğramların kaldırılmasını rica ediyorum yabancı filmlerin kaldırılmasını rica ediyoruse

 • İzdivaç proğramlarının kaldırılmasını rica ediyorum
  Yabancı filmlerin kaldırılmasını rica ediyorum
  Kısmetse olur kapanmasını rica ediyorum

 • Fox kanalindaki dayan yuregim fizisinin kaldirilmasini istiyorum kötü örnek içermektedir insanlarin psikolokisini alt üst ediyor hasta cocuga işkence yapiliyorr kesinlikle yayinlanmamasi gerekiyor

 • Tv 8 de yayınlanan ışte benim atılım programın yayından kal dıŕilimasıni siz büyüklerden istiyorum

 • show tvde seda ve uğurla programın kalkmasını istiyorum çok seviyesiz bi gündüz kuşağı programı

 • shovtv de yayınlanan seda uğurla programın kalkmasını istiyorum çok seviyesiz bi gündüz kuşa programı ilginize

 • Diziler cok olumsuz sürekli yalan .birde uygunsuz giyimleri .erkekleri kölelestirmisler sanki ayy bide biz bulsak nerde böyle dangalaklar zengin kibar aptal

 • Sigara alkol gösterimi yasak. Neden? Olumsuz örnek, sağlık açısından zarar, çocuklara özendirme ve olumsuz örnek teşkili… Harika! Ancak aynı uygulama neden söz konusu silahlar olduğunda uygulanmıyor? Sigara ve alkolden daha mı az zararlı? Silah yetişikininden çocuğa, psikolojik etkileri olumusuz değil mi? Özendirici değil mi? Yakın zamanda bir mafya dizisindeki karakterleri bile benimseyip, o tiplerde ve tavırda dolaşan yetişkinler vardı. Silahın amacı nedir? Yaralamak, öldürmek! Artık öyle diziler var ki, her çeşit silahı gördük. Ağır makineliler bile gözümüze sokuluyor. Hatta seneryolara bakın; polisiye, mafya, savaş, terör gibi konular ve bolca silahlar üzerine kurulu.

  Yayın saatinin de bir önemi kalmadı. Çocukların izleyeceği saatte değil desek o da olmuyor. Olsa bile, gün içinde bir sonraki bölümün o kadar reklamları dönüyor ki, her saat o silahlar patlıyor! Bu nasıl bir aleni gösterimdir? Sıradanlaştırarak, toplum buna kanıksıyor. Neredeyse, bizde neden yok diyeceğiz?

 • Atevedeki sen anlat karadeniz yayından kaldırılsın aile yapısına uygun değil kötü örnek teşkil ediyor