Saç Rehberi, Röfle, Balyaj, Gölge, Perma Nedir? Saç Nasıl Boyanır? Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Saç rehberi, kuaför salonunu ayağınıza getiriyor! Röfle, balyaj, gölge, perma nedir? Saç uzatma yöntemleri hangileridir? Saç nasıl boyanır? Soruların yanıtları bu yazıda…Çoğu zaman karıştırırız; röfle, gölge, balyaj neydi diye. Saç uzatma yöntemlerine de çeşit çeşit: Çıt çıt, postiş, kaynak çeşitleri,

İşte tüm bunları ve saç boyama, perma, kalıcı saç düzleştirme gibi kuaförlerde uygulanan saç işlemlerin hepsini bir arada bulabilirsiniz.

Röfle nedir? Nasıl uygulanır?

Saç rengine 1-3 ton arası açık tonlar atılmasıdır. Her zaman doğal renkten sadece 1 ya da 2 ton açık röfle yaptırmak daha iyi sonuç verir. Eğer koyu renk saçlarınız varsa, kuaförünüz saç renginizi açtıktan sonra doğru tonu ekleyebilir ve böylece röfleniz gerçek saçlarınızla daha iyi, ten renginizle de daha iyi uyum sağlar. Perma yaptırdıysanız ya da saçlarınızı düzleştirdiyseniz saçlarınız daha geçirgen olacak ve rengi eşit olmayan bir şekilde emecektir. Bu durumda kuaförünüz yarı kalıcı bir renk kullanabilir. Eğer yakınlarda kimyasal bir işlem yaptırdıysanız saçlarınızı boyamadan önce bir ya da iki hafta beklemelisiniz. Röfleyi genelde sarı saçlı kadınlar tercih ediyor.

Saçlarda Gölge Nedir?

Gölge işlemiyle saç rengi açılıyorsa, saç daha canlı ve parlak görünür; koyulaştırılıyorsa da saça koyulukla beraber bir derinlik kazandırılır. Sarı saçta, altın ve papatya renkleriyle saç açılır. Koyu renk saçlarda kızıl, kahve ve patlıcan morlarıyla da saç koyulaştırılır. Genellikle saçta etkileyici bir hava yaratmak için iki veya üç ton renk kullanılır. Daha renkli tonlar, kontrastların karışımıyla tam ters bir etki de yaratabilir, o nedenle ton seçiminde dikkatli olmak gerekir. Saç renginizden 3 veya 4 ton açık veya koyu tonlarının sınırını aşmamalısınız. Çünkü daha ileri tonlar yapılan gölgelerle saç doğallıktan uzaklaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Havuç Maskesi İle Saç Uzatma Kürü Tarifi

Balyaj nedir? Nasıl yapılır?

Fırça ile sürülen ürünlerle yapılan gölgelendirme ve renklendirme işlemidir. Gölge işleminin modernleştirilmiş, çizgi çizgi oluşunun engellenmiş halidir. En çok kullanılan balyaj türü krapeyle balyajdır. Saçı diplerine doğru iterek, kalan uçlarını boyama uygulamasıdır. Flamingo, papatya, uğur böceği, yarım elma balyaj çeşitleri de vardır. Balyaj; gölgeler, yani koyu renkler ve röfleler (açık renkler) olmak üzere ikiye ayrılır. Saçın basık görünmesini istediğimiz yerlerine gölge şeklinde balyaj atılır. Saçın neresine hacim vermek istiyor ya da vurgulamak istiyorsak oraya açık renk balyaj atılır. Saç sağlıklıysa her renk üzerinde balyaj yapılabilir. Ten rengine göre sarının tonunu blirlemek gerekir. Ten rengi sıcak tondaysa balyajlar da içinde sarı tonu taşıyabilir. Daha beyaz veya koyu tenli birinde, içinde mavili tonların olduğu balyajları tercih etmek gerekir. İyi bir balyaj işlemi için saçların önceden kesilmiş, modeli verilmiş ve fönlenmiş olması gerekir. Modeline göre balyajı uygulamak daha iyi sonuç verir.

Kalıcı Saç Düzleştirme Nasıl Yapılır?

Bu işlemle saçlar yaklaşık sekiz ay boyunca yeni fönlü gibi düz ve parlak görünebilir. Saç düzleştirme işlemi için önce saç analizi ile saçın durumu kontrol edilir. Saça koruyucu sprey sıkılır ve hafifçe taranır. Saçta yıpranmış kısımlar varsa ön bakım yapılır. Saçın pul tabakasını açabilecek ürün saçın tamamına sürülür ve bekletilir. Saç yıkanarak ısıdan korumaya yardımcı bakım spreyi sıkılır. Saçın her bir bölümü kağıt inceliğinde ayrılarak düzleştirici maşa ile düzleştirilir.

Bu işlem saçın uzunluğuna ve gür olma durumuna göre yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Düzleştirilen saça sabitleyici süt sürülerek beklenir. Saç durulanır ve son bakım yapılır. Bu işlemden sonra fırça kullanmadan fön ile kurutulur. Saç düzleştirme işleminden sonra üç gün boyunca saç yıkanmamalı, herhangi bir toka kullanılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıkı ve Dik Memeler İçin Bitkisel Yöntemler, Egzersizler

Perma Nedir? Perma Nasıl Yapılır?

Perma ile saçlar kıvırcık ya da dalgalı hale getirilir. Perma yapılırken birinci adımda saçlardaki belli başlı iç bileşimler çözülür, saç eskisinden daha esnek bir hale gelir. İkinci aşamada saça mekanik olarak belli bir biçim verilir ve son olarak bu biçimi korumak için perma için özel olarak üretilmiş kimyasallar sürülür saçlara. Permalı saçın uzun süre kalıcı olabilmesi için permalı saçlara özel üretilmiş şampuan ve bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Perma yaptırmaya cesaret edemiyorsanız maşa ile de dolgun ve dalgalı saçlara kavuşabilirsiniz. ’un Maşa nasıl yapılır? Yazısına tıklayıp, evde kendi kendinize, saçlarınıza maşa ile şekil vermeyi öğrenebilirsiniz.

Saç Boya işleminin Püf Noktaları

Boya işleminden önce saçın mutlaka kuru olması ve birkaç gün yıkanmamış olması gerekir. Eğer saç temiz olursa gözenekler açık olduğu için boya ile birlikte yanma ya da tahriş oluşabilir. Tek renk ve beyaz içeren bir saç ise dip boyası yapılır ve yıkamaya 5-10 dakika kala uçlar da boyanır. Röfleli bir saç ise sadece dipler boyanır ve saç yıkanır. Koyu rengin kalıcı olması için yoğun pigment içeren boyalar tercih edilir. Boyaya ayrıca bir ürün katmaya gerek yoktur. Saç boyası saçta gerekenden daha uzun süre bekletildiğinde saçlara zarar verir. Ayrıca, koyu renkli saçlar ne kadar açık renge boyanırsa, saçlar o denli zarar görür.

Saça Kına Nasıl Yapılır?

Kına; çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini barındırmaz. Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır.

Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız, nötr kına uygulayın. Boya madwperinden arınmış kına saçınızı boyamaz. Doğal boyalar, kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanır. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak değişebilir de. Örneğin, açık renk saçta havuç turuncusu gibi bir sonuç istemiyorsanız, uygulama süresini kısa tutmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yöntemlerle Saç Uzatma Formülü, 3 Ayda Bele Kadar Saç Uzatma

Kaynak ile Saç Uzatma Yöntemi

Silikon kaynak, yapıştırma işlemi İçin kullanılan silikonun ısıtılarak takma saç uçlarının, canlı saçın baş derisine 5 cm uzaklıkta tutturulmasıyla yapılır. Dünyada en fazla yapılan, en pratik olan kaynak çeşidi ise halka kaynaktır. Saça zarar vermeden sökülüp takılabilir. Hafif metal alaşımlı halkaların yardımıyla yapılan saç uzatma ve yoğunlaştırma teknolojisidir. Sıkıştırma tekniğiyle mekanik bir birleşme sağlanır. Uygulama çok basittir ancak çok dikkat ister. Yanlış sıkıştırma saçın kopmasına neden olabilir. Sökülen halkalar değiştirilerek 2-3 aylık dönemlerde 2-3 defa uygulanabilir.

Keratin kaynak, saç yapısına en uygun ve en kullanışlı kaynak çeşidir. Keratin insan bünyesinde de bulunan (tırnak, saç vb.) protein ve aminoasitten oluşan bir maddedir. Bu yüzden keratin saçla hem estetik hem de hijyenik açıdan mükemmel bir birleşme sağlar. Keratinin en önemli özelliği, sıcağa karşı dayanaklı olmasıdır. Kolaylıkla fön çekilebilir, erime ve yapışma yapmaz. Özel solüsyonu sayesinde saçları yıpratmadan kolayca ayrılır. Eklenecek olan saçla saçınızın aynı olması, birleşme noktalarının çok ince olması sonucu, saç uzadığında bile kaynak kolay kolay fark edilmez.

Postiş ile Saç Uzatma Yöntemi

Saç uzatmada en pratik yöntemlerden biridir. Dişli bir mandalın etrafına takılan saçlarla hazırlanır postiş. Önce saçlarda at kuyruğu yapılır ve paket lastiği ile tutturulur. Üzerine de hazır postiş takılır. Bu işlemi herkes evde de çok rahat uygulayabilir.

Çıt çıt ile Saç Uzatma Yöntemi

8-9 saç tutamının bir klips üzerine tutturulmasıyla oluşturulur. Takma işlemine enseden başlanır. Evde de uygulanabilen bir saç uzatma yöntemidir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles