Sahte Altın / Bilezik Nasıl Anlaşılır? Anlamanın Püf Noktaları

Altın, gerek yatırım amaçlı gerekse takı maksadıyla sürekli olarak bir alım satım sürecinde olduğumuz, merasimlerde ve düğünlerde hediye olarak kullandığımız değerli bir madendir. Günümüz ekonomik koşullarında altın fiyatlarının artması ve tüketicinin altın alım gücünün zayıflamasıyla birlikte piyasada çok fazla sahte altın riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki bu durumda sahte altını nasıl anlarsınız? Altının gerçek olup olmadığı nasıl belli olur?

Öncelikle altın üzerinde orjinal damga olup olmadığı, bilezik üzerinde ise ince bir kaç ayar olduğunu gösteren yazı olup olmadığına bakılmalıdır. Altın özgül ağırlığı fazla bir metaldir. İmitasyonlara göre daha ağırdır. Altının ayarları mutlaka üzerinde damgalanmış olur.
Atatürk resminin orijinalinde kafası, burnu, kaşı ne ise şüphelenilen metal ile tek tek kontrol edilmeli. Atatürk resmini çevreleyen yıldızlar ve sarmaşık desenlerinin de mukayese edilebilmesi için gerçek bir çeyrek altın çok iyi bir şekilde gözlemlenmeli. Desenlerin ortasında da küçük içiçe yazılmış Türkiye Cumhuriyeti yazısı, hemen altında yine bir Türkiye Cumhuriyeti yazısı daha var. Eğer sahte ise bu noktalar tek tek incelendiğinde, mutlaka hata görülüyor. Tabi bunu anlamak için de orijinalinde Atatürk resmi, sarmaşık ve yıldız deseni ile Türkiye Cumhuriyeti yazısını iyice incelemek lazım

Altın manyetik özelliğe sahip değildir. Altını bir mıknatısa yaklaştırdığınızda bir çekim oluşmaması gerekir. Sahte altını ayırt etmenin bir yolu da kuyumcu veya sarrafların kullandığı mihenk taşıdır. Altın mihenk taşına sürüldüğünde taşın üzerinde altın izi kalıyorsa gerçek altındır veya Altın seramik bir tabağa sürtülebilir. Seramikte oluşan çizgi siyah ise altın gerçek değildir. Eğer çizgi altın renginde ise altın orijinaldir.
Ancak en garanti yöntem ise altınlarını faturası ve belgesiyle kuyumcudan almaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "Ayvayı Yemek" Nedir? Deyimi Ne Anlama Geliyor?. İşte Hikayesi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles