Sazan Gibi Atlamak Gitti, Şimdi İse Trollemek Moda

Balıklama atlamak, sazanlık etmek ve şimdi de Trollemek.. İşte teknoloji geliştikçe sosyal medya etkisi ve ortalığı karıştırmak isteyenlerin yaptığı muziplikler neticesinde ortaya çıkan  durumların sebepleri bunlar.

Sazanlık Etmek : Önceden birilerini kandırdığınızda ona “sazan gibi atladın hemen ha” denirdi. Yani ortaya sahte bir durum atılır ve bu durumda kandırmak istediğiniz kişinin beklentisi olduğu veya çok ilgilendiği bir konu olabilir. Hal böyle olunca ortaya atılan konu/durum üzerine muhakeme etmeden, düşünmeden konuya giriş yapar. Ortaya atılan sahte konu “yem” olurken konuya hemen atlayan kişi de “sazan” olmuş oldu.

Balıklama Atlamak : Sazanlık etmekle eşdeğer bir şekilde kullanılan bir deyimdir “balıklama atlamak”. yani yem olarak atılan konuya balıklama şekilde atlamak olarak ifade edilir.

Trol, Trollemek, Trollenmek ise :  Önceden bir konu ile içinde bulunduğunuz arkadaş grubunu sazan durumuna düşürürken artık sosyal medya sayesinde ortaya bir sahte hikaye atıyorsunuz ve bir bakmışsınız yüzbinlerce insan bu duruma atlamış, konuyu gündemlerine almış, paylaşmış, inanmış vb.. İşte bu da trollemek oluyor.

Trol kelime anlamı olarak : Tekneler yardımı ile sürü ile balık yakalama şeklidir. Çoğu zaman trolle balık avlamak yasaklandı cümlesini duymuşsunuzdur.

Yukarıdaki tanımdan yol alırsak zaten herşey ortaya çıkmış oluyor. Sürü ile balık yani sazan, yani insan avı.

Trollemek ile Neler Yapılıyor? Ortaya bir ağ atılıyor efendim sonrasında ise kızgınlıkla isyan eden insanlar mı ararsın, sevinen insanlar mı ararsın ve iş o kadar büyüyor ki bir anda ülke gündemine kadar girebiliyor 🙂

Trollenmemek için mutlaka okuduğunuz şeyin doğruluğunu araştırın, muhakeme edin, bu gerçekten mümkün olabilir mi? düşünün. O zaman problem yok.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap