Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır? Şikayet Dilekçesi Örneği

Öncelikle bulunduğunuz İl veya İlçe Cumhuriyet Başsavcılığına diye başlık atarak başınıza gelen olayı genel hatlarıyla anlatarak şikayetçi olduğunuz kişinin isim ve adres bilgileri, tanıkların isimleriyle yazarak kendi ad soyad ve iletişim bilgileriniz ve kimlik fotokopinizi de ekleyerek başvurabilirsiniz. dilekçenizi yazdıktan sonra Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına Havale ettirir ve dilekçenizin kayda girmesinden sonra Cumhuriyet Savcısı gerek görürse ki büyük ihtimalle Sizin ve dilekçede başvuru yapanların ifadelerini alır ve bu ifade sırasında yaşanılan olayı ayrıntılı olarak dinler ve zapta geçirtir.

Bu aşamadan sonra olaylar, kanıtlar, raporlar değerlendirilir ve Cumhuriyet Savcısı soruşturmaya konu olayı Takipsizlik kararı vererek kapatabilir yahut mahkemeye iddianame hazırlayarak sevk edebilir.

Bu aşamaların her birinde size muhakkak tebligat ile bilgilendirme ulaşacaktır. Tebligat adresiniz başvurudan sonra değiştiyse bunu Savcılığa bildirmeniz vatandaşlık görevinizdir. yoksa soruşturma sonucu veya işlemler tarafınıza ulaşmazsa mağdur olabilirsiniz.

Şikayet dilekçesi örneği için buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap