Site İçerisinde, Apartmanda Köpek Beslemek. Kurallar ve Durumlar

Site içerisinde veya apartmanda köpek beslemek yasak mı? Yaptırım uygulanabilir mi? Nereye şikayet edilir? Cezası var mı? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Apartmanda köpek beslemek hem komşularla hem de site yöneticileriyle problemlere sebep olabilmektedir. Köpek besleyenlerin hakları nelerdir? Yaptırım uygulanabilir mi? Uyulması gereken kurallar nelerdir?

Apartman Dairesinde Köpek Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apartman dairesinde Köpek beslenmek istiyorsa öncelikle köpek besleyenlerin uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Köpeğin sitenin halka açık bölümlerindeki davranışları mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Köpeğiniz cinsi, eğitimi, huyu ne olursa olsun tasmasız bir şekilde dolaştırılmamalıdır. Köpek fobisine sahip site sakinlerini zor durumda bırakabilir, şikayetlerle uğraşabilirsiniz.

Köpeğinizi gezdirirken mutlaka tasma kayışı kullanılmalı ve ağzına koruyucu maske takılmalı. Çevrede oluşabilecek ısırılma korkusu veya gerçekten ısırma durumlarının önüne geçmiş olursunuz.

Köpeğinizin diğer insanlara oyun maksatlı bile olsa üzerlerine sıçramasına, atlamasına izin vermeyin. Sıçramak yerine oturarak selamlama öğretebilirsiniz.

Köpeğinizin bahçeye, çocuk oyun alanlarına, oyun parklarına veya bitkilere idrarını yapmasını engelleyin. Daha uzak bir yere alıştırıp yanınızda bulundurduğunuz poşet ile almanız gerekiyor.

Apartman dairesinde köpek beslemek yasak mıdır? 

Öncelikle apartman dairesinde köpek veya başka bir evcil hayvan besleyebilmek için o apartmanın veya sitenin yönetim planında  “bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaktır” ibaresi olmaması gerekir.

Eğer yönetim planında kedi, köpek gibi evcil hayvan beslenmesi, bakılması yasaklanmış ise bu kurala uymak zorunda kalırsınız.  

Ancak Site Yönetim Planında bu konuda herhangi bir yasaklama veya ibare bulunmadığı taktirde Kat mülkiyeti kanununda yer alan “kat maliklerine rahatsızlık verecek hareket” kapsamına girmeyecek şekilde evcil hayvan besleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Angut Nedir? Kime Angut Denir?

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sahipli köpek ve kedilerin belediyelere kayıt edilmesi gerekmektedir. Bu, bir anlamda o hayvanın size ait olduğuna dair resmi sicil kaydıdır.

Belediyede kaydı olmayan hayvanlar sokakta bulunduklarında, sahipsiz hayvanlar olarak işlem görürler. Herhangi bir anlaşmazlık (çalınma, bulunma veya üçüncü şahısların evcil hayvanınız üzerinde hak iddia etmeleri vs) halinde de belediye kayıtları, sizin o hayvanın yasal sahibi olduğunuzu ispatlayan en güçlü belgedir.

Kedi veya Köpek gibi evcil hayvanlar hali hazırda apartmanda, sitede yaşıyorken site yönetim planına yasak eklenmesi durumunda bu yasak geçerli olmayacaktır.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre düzenlenen, yönetim planında hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde kedi, köpek beslenmesi mümkün değildir.

Apartman Yönetim Planını, hem Tapu Sicil Dairelerinde, hem de Belediyelerde; gayrimenkullerin işlem dosyalarında bulmak mümkündür.

Ayrıca 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun beşinci fıkrasında bakıma muhtaç olan hayvanların evden atılamayacağına dair bir uyarı bulunmaktadır.

Apartmanda köpek beslemek

Apartmanda köpek beslemek konusunda en çok yapılan şikayetler

  • Köpeğin ev içerisinde yürürken tırnakları vesilesi ile zeminde çıkardığı sesten alt kattaki vatandaşın rahatsız olma durumu.
  • Köpeğin evde yaşaması ile birlikte belirli dönemlerde fazla tüy dökmesi ve ev halkının belirli zaman dilimlerinde balkondan, camdan halı, kilim, paspas silkmesi nedeniyle köpeğin tüylerinin başka kat maliklerinin balkonlarına girmesi, açık camlardan içeriye girmesi durumu.
  • Köpeğin zaman zaman yüksek sesle havlaması neticesinde oluşan rahatsızlık durumu
  • Köpeği site içerisinde çiş için çıkartılması ve yapılan pisliğin evcil hayvan sahibi tarafından alınmayarak site bahçesinde olduğu yerde bırakması neticesinde site sakinlerinin veya o mecralarda oyunlar oynayan çocukların hijyen durumunun riske atılması durumu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır? Eğitim Yöntemleri

Apartmanda Köpek Beslemek Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

Kedi veya Köpekle ilgili bir şikayet öncelikle ilgili belediyeye yapılır. Yapılan şikayet neticesinde ilgili belediye zabıta ekipleri hijyen kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle evcil hayvan sahibini uyarmakla, kedinin veya köpeğin aşı karnesini, eğitim belgelerini istemekle yükümlüdür.

Ancak bilinmesi gerekir ki evcil hayvanınıza el koymak gibi bir durum yoktur. Zabıta ekipleri sadece hijyen problemi yaşandığını tespit ederse para cezası uygulayabilir.

Polis veya zabıta ekipleri köpeğimizi gelip evden alma hakkı yoktur. Türk hukukunda hayvan “mal” olarak kabul edilmektedir ve kişilerin mal varlığı, mülkiyet hakları, Anayasal bir hak olarak korunur.

Konu Önerisi : Köpekler arabalara neden saldırırlar? Neden havlarlar? Okumak için tıklayın

Köpek veya Köpek Sahibi Şikayetle Tahliye Edilebilir mi?

Kimsenin sahip olduğu hayvan; ihtarname, site veya apartman olağan toplantısında alınan karar, belediye zabıtasının kararı ya da imza toplanarak tahliye edilemez! Tahliye edilecek hayvan için, muhakkak mahkemeden karar almaları gerekmektedir.

Zabıtanın, sizin evinize sadece ve ancak hijyen koşullarını denetim için gelebilme yetkisi vardır. Aksi takdirde, “konut dokunulmazlığı suçu” işlemiş kabul edilebilir. Onun görevi, hijyen koşullarına aykırı bir durum varsa idari para cezası kesmektir, fakat tahliyeye karar veremez.

Köpek havlama ve ses çıkarma şikayetlerinde ise mutlaka ilgili birimin (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) gelip şikayetçi olanın dairesinde bir ses ölçümü yapması gerekmektedir. Aksi taktirde ses ölçümü yapılmadan hiç bir suretle havlama ile ilgili bir ceza uygulanamaz.

Buna verilmiş bir mahkeme kararı da vardır : Bir köpeğin sadece doğası gereği havlaması, tahliye nedeni sayılamaz denilerek, hayvan sahibi lehine, dava reddedilmiştir

Elinizde mutlaka köpeğinizin temel itaat eğitimi aldığına dair bir belge bulundurmalısınız. Bu belge ile köpeğinizin eğitimli ve kendi başına (başına buyruk) hareket etmeyeceğini belgelemiş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpekler Arabalara Neden Saldırır? Havlar?

İstisnai durum olarak Köpek, sahibi tarafından tehlikeli ve saldırgan olarak yetiştirilmiş ve bilinçsizce de etrafta serbest bırakılıyorsa; hem Türk Ceza Kanunu madde 177 uyarınca Savcılığa şikayet etmek mümkün hem de Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan kat maliklerinin yükümlülüklerine aykırı davranmaları nedenine dayanarak dava açılması mümkündür.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles