Sivrisinek ve Böcek Isırığı İzleri Hızlı Geçirme Yöntemleri Nelerdir

Yaz ayları ile birlikte sivrisinek başta olmak üzere pek çok böcek ısırığına maruz kalabiliyoruz.  Sizlere bu ısırıklardan korunmak için ve ısırık izlerinin çabuk geçirilmesi için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yanlış bilgi, ihmalkarlık veya kaşıntıya engel olamama gibi durumlardan dolayı sivrisinek ısırıkları cildimizde kalıcı izler bırakabilir. Bunun nedeni ise ısırılan bölgeyi ısrarla kaşımaktır.  Yeni kapanan bir ısırık  yarasının herhangi bir koruyucu krem kullanmaksızın güneş altında kalması da yaranın iyileşme sürecini geciktirmekte ve kalıcı izlere neden olabilmektedir.

reklamlar

Isırık nedeniyle hassaslaşan ciltte; parfüm, deodorant, bebe yağı, kolonya gibi kozmetik ürünlerinin kullanılmasıyla da lekelenme görülebiliyor.

Bu durumda yapılması gereken ise ısırık bölgesinin olabildiğince kaşınmaması (gerekiyorsa antihistaminik kullanmak) ve sivrisinek ısırığının dezenfekte edilmesidir.

Olağanın dışındaki kaşıntı durumlarda ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Sinekler için kullanılan zirai ilaçları solumak, çeşitli solunum hastalıklarını tetikleyebiliyor. Bu yüzden bu tür ilaçları solumamaya dikkat edilmeli. Sinekleri uzaklaştırmak için kahve yakmak sık sık başvurulan bir yöntem. Fakat kanserojen etkileri olduğu için kahve yakmayı alternatif bir yöntem olarak kullanmak tavsiye edilmiyor. Buharlaşınca çevresinde bir aura oluşturup parazit ve sinekleri uzaklaştıran kafur ve kaliteli markaların sinek uzaklaştırıcı losyonları sivrisinek ve böcek ısırıklarına karşı korunmanızda yarar sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biberiye (Kuş Dili) Nedir ve Faydaları Nelerdir? Biberiye Nasıl Kullanılır?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles