Sosyal Medya Kullanımı ve Anksiyete, Depresyon İlişkisi

Aktif sosyal medya hesapları kullanımının depresyon veya Anksiyete bozuklukları ile ilişkisi zaman geçtikçe gözler önüne seriliyor. Bu konuda zaman geçtikçe çeşitliliğini arttıran araştırmalar neticesinde ise ortaya çıkan sonuç sosyal medya (Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine ve Linkedin) kullanımı arttıkça depresyon, anksiyete bozukluğu gibi ruhsal bozuklukların arttığını gösteriyor.

Sosyal medya kullandığım için mi depresyondayım? Depresyonda olduğum için mi sosyal medya kullanıyorum?

Araştırma sonucunda, sosyal medya kullanımının depresyona sebep olacağını söyleyemeyiz. Ayrıca depresyon ve anksiyetenin de insanları sosyal medya kullanmaya yönlendireceği sonucunu da çıkaramayız. Ancak her iki durumda da sonuçlar oldukça değerli olacak” diye konuştu.

Primack bu ilişkinin yönünün belirsiz olduğunu, “Depresyon ve anksiyete semptomlarını gösteren insanlar birçok sosyal medya platformu kullanmaya yöneliyor olabilir. Ancak birçok platformda varlığını sürdürmeye çalışmak da depresyon ve anksiyeteye sebep olabilir. Bunu anlayabilmek için daha fazla araştırma yapmak gerekir.” diyerek ifade etti.

Birden fazla sosyal medya hesabı kullananlar anksiyete bozukluğu ve depresyon açısından tehlikede

Pittsburg Üniversitesi’nin CRMTH (Center for Research on Media, Technology and Health) biriminin ulusal bir ankette ulaştığı sonuca göre, sosyal medyada geçirilen toplam zamanla karşılaştırıldığında, birden fazla platformun kullanılması, genç yetişkinlerdeki depresyon ve anksiyeteyle daha yakından ilişkili.

İnternette yayınlanan Computers in Human Behavior dergisinin Nisan sayısındaki analize göre, 7 ile 11 arası sosyal medya platformu kullananların depresyon ve anksiyete riski, 2 ya da daha az kullananlardan 3 kat daha fazla.

Bu testlerin sonuçlarına göre, 7 ile 11 arası sosyal medya platformu kullanan kişilerin ağır depresyon semptomlarını gösterme oranı, 2 ya da daha az kullananlardan 3.1 kat daha fazla. Anksiyete semptomlarında ise bu oran 3.3 olarak belirlendi.

Kullanılan sosyal medya hesaplarının sayısı arttıkça, her bir hesabın yansıttığı kişiyi, düşünceleri ve kültürel olguları yönetmek de zorlaşır. Bu ise, karamsar ruh hali ve duygulara sebep olabilir. Birçok sosyal medya platformu kullanırken uygun olmayan bir söz söylemek daha mümkün olduğu için art arda utanç duygusu yaşanabilir.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap