Tam Anlamıyla Baş Belası: Migren Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli

Etrafınızda sıkça duyarsınız “migrenim tuttu” şeklinde bir söylemi. Tabi çoğu durumda ufak bir baş ağrısını bile migren zannedenler muhakkak oluyordur ama bu yazımızı okuyan gerçekten migren sorunu yaşayanlar buna kahkaha ile güleceklerdir. Tabi Migren müsade ederse.

Migren artık sinirsel(nörolojik) bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Gerçekte bir migren ağrısı tamamen günlük yaşamı felç eden derecede bir ağrı ile size “merhaba” der. Migren sorunu yaşıyorsanız ve elinizde acil müdahale için bir ilaç vb. yoksa o gün iptal durumda olduğunuzu herkese anlatmanız gerekecek.

Migren Neden Oluyor? Migren nedeni tam olarak tespit edilmiş değildir. Beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Migren Nasıl Anlaşılacak? Migren hastalığının en ayırt edici özelliği, akut şekilde yani ani ataklar şekilde gerçekleşmektedir. Genellikle başınızın bir tarafına vurur ve zonklayan tabiriyle bir etki gösterir.  Bunun yanı sıra kusma, bulantı, ışık ve sese hassasiyet görülebilir. Migren etki etmeye başladığında kalabalık, gürültü vb durumların oluşturacağı rahatsızlık hat seviyeye çıkar ve hemen kaçıp uyumak istersiniz.  Ama yine de migren hastalığı hayati tehlike yaratan bir hastalık değildir. Tabi siz bunu o hale getirmezseniz. Kesin migren tanısını bir nöroloji uzmanına danışarak almalı ve daha ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmamak için kendi başınıza bilinçsiz yöntemlere veya ilaçlara başvurmayınız.

Migren Ataklarının bir süresi var mı ? Migren atakları da kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi insanda 4 saaatlik bir etki yaparken kimisinde 72 saate varan bir ağrı söz konusu olabilir.

 

 

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap