Aşırı Terleme Nedir? Nasıl Önlenir? Neler Yapmalıyız?

Genellikle yaz aylarında bir çok insan aşırı terlemekten dolayı kötü koktuğunu hisseder veya çevresindekilere kötü ter kokusu yayar. Aşırı terleme sorununun beraberinde getirdiği sıkıntılar sadece koku ile sınırlı kalmaz.

Aşırı terlemede oluşan sırılsıklam olmuş durumdaki kötü görüntü, elinizi dokunduğunuz her şeyin ıslanması, makyajınızın bozulması, yapış yapış hissetme gibi durumlar da kötü koku oluşma ihtimalinin yanında kişinin kendini kötü hissetmesi için bir o kadar etkilidir.

reklamlar

Terlemek insanın doğasında olan bir durum olmasına rağmen aşırı terleme problemi için illa yaz ayları olması gerekmez. Kış günü bile sırılsıklam ter içinde kalabilirsiniz. Özellikle fazla kilo olması durumunda veya başka sağlık problemleri olması durumunda aşırı terleme her zaman, her mevsim hayatınızı kötü yönde etkiler.

Bazı insanlar bu durumu kabullenmiş olabilir ama bu yazıyı okuyorsanız aşırı terleme problemine çözüm arıyorsunuz demektir. Yaz aylarında terlememek için neler yapılmalı, ter kokusundan nasıl kurtulunur, aşırı terlemek sağlıklı mı, terlemenin faydası var mı, terleme nedir, gibi bir çok soruya konu içinde cevap bulabilirsiniz.

İdeal Terleme Nedir? İnsan Ne Kadar Terler?

Erişkin bir kişide ter bezi sayısı toplam 2-5 milyon arasında değişir. Bunların yaklaşık 3 milyonu kokusuz, berrak bir sıvı salgılayan ter bezleridir. Sağlıklı bir insan ortalama olarak günde yaklaşık 1 litre (Bir günde salgılanan ter ortalama 100 cc’dir) ter döker, Ancak buharlaşma söz konusu olduğu için çok fazla farkında olunmaz. Yaz aylarına geldiğimizde veya hareketli çalışma yaşamı ve spor faaliyetleri ile günde 10 litreye kadar terleyebiliriz.

Terlemek aslında artan vücut ısısına karşı vücudunuzun kendisini soğutma çabası ile birlikte ortaya çıkan durumdur. Yani terleme ile termo regülasyon (ısıl düzenleme) adı verilen bir vücut işlevi sağlanıyor. Örneklemek gerekirse yüzünüze su serptiğinizde ufak bir esintide nasıl bir serinlik duyuyorsanız terleme ile de vücut benzer bir soğutma şekli uygulamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sütyen Bedeni Nasıl Bulunur? Ölçüm Yöntemi

Vücut ısısı beynin hipotalamus bölgesindeki ısı düzenleme merkezi tarafından kontrol edilir. Bu işlem berrak ter salgılayan ter bezlerinden ter atılması ve cildin kan akımı düzenlenmesiyle yapılır.

Bu merkez sadece vücut sıcaklığına duyarlı değildir. Duygusal ve fiziksel aktiviteler, hormonlar ve içsel ısıyı artıran maddeler de ısı düzenleme merkezini etkilerler. Eller ve ayaklardaki ter bezleri birincil olarak duygusal uyarılarla (stres, heyecan, kaygı, sinirlenme) çalışmasına karşılık, koltuk altı ter bezleri hem duygusal hem de ısı düzenleme uyarılarıyla çalışır.

Beynin ısı düzenleme merkezinden çıkan uyarılar; otonom (istemsiz) sinir sisteminin bir bölümü olan sempatik sinir sistemi tarafından derideki ter bezlerine iletilir ve ter salgılanır. Berrak ve kıvamlı ter salgılayan her iki tür ter bezleri de sempatik sinir sistemi tarafından uyarılır.

Ter Bezleri ve Çeşitleri Nelerdir? 

• Eksokrin (exocrine) bezleri: Bunlar vücudun her yerinde vardır ve ağırlıklı olarak vücudu soğutma işlevi görürler. Bizim yüz ve kafamızda terlemeye neden olurlar. Ayrıca terli eller yeterli ayakların sorumlusudurlar.
• Apokrin ter bezi: Bu büyük bezler özellikle koltuk altında görülür ve çoğunlukla stres gibi güçlü duygular yaşıyorsak veya egzersiz yaptığımız zaman aktiftirler.

Ter kokusunu önleme

Ter Neden Kokar? Kokulu Terleme Sebepleri

Berrak ter salgılayan bezlerin çoğu ayakların tabanı, eller ve yüz bölgesinde bulunur. Koyu kıvamlı ve kokulu ter salgılayan ter bezleri ise koltuk altı ve genital bölge gibi belirli yerlerde bulunur.

Koltuk altlarında berrak ve kıvamlı ter salgılayan ter bezi sayıları eşit olmasına karşın, diğer bölgelerde berrak ter salgılayan ter bezi sayısı on kat fazladır.

Terin kendisi kokmaz. Çoğunlukla su, tuz, protein ve yağlardan oluşan, berrak, kokusuz bir sıvıdır. Bizim ‘vücut kokusu’ (Bromidrosis) dediğimiz bu kokuya aslında bakteriler neden olur. Vücudumuz, cildin doğal savunmasına yardımcı olan, zararsız milyonlarca bakteriye ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakterilerin sirke, peynir veya soğan kokusuna benzeyen çok farklı, keskin hatta rahatsız edici bir kokusu vardır.

Bunun yanı sıra ter kokusunda beslenme koşulları da önem arz etmektedir. Köri, sarımsak ya da baharat gibi belli gıdalar ayrıca alkol ve bazı ilaç türleri de hoş olmayan ter kokusu yaratabilir ve vücut kokusuna neden olabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kusursuz Güzellik İçin Kusursuz Makyaj Yöntemleri Tüyoları

Kötü Ter Kokusunu Azaltmak İçin Neler Yapılmalı? 

 • Ter kolayca koltuk altı, ayak, ve genital bölgede sıkışıp kalabilir, bu da ter lekelerine yol açabilir. Bu yüzden de uygun bir sabun veya duş jeli ile vücudumuzun bu kısımlarını düzgün yıkamak ve kurutmak önemlidir.
 • Anti bakteriyel özellikli sabunla banyo yapın.
 • Gün içerisinde giysi değiştirmeye çalışınız.
 • Koltuk altı tüylerini, uzamadan düzenli olarak temizleyin. Kıllar terin o bölgede sıkışıp kalmasına sebep olur. Bu da vücut kokusuna neden olur, koltuk altlarını tıraş etmek yardımcı olabilir.
 • Terlemeye yol açan, terde koku yapan yiyecek ve içecekten uzak durunuz. Bu herkese göre değişir, sizi etkileyenleri tespit edebilirsiniz.
 • Ter kokusunu önlemek için deodorantı yıkandıktan sonra temiz cildin üzerine sıkın. Ancak terliyseniz deodorant kullanmayın. Çünkü deodorant terle birleştiğinde daha kötü bir koku oluşmasına yol açar.
 • Eğer ayak kokusu bir problem ise, doğal malzemeden yapılmış çorap giymeye dikkat edin ve onları günlük değiştirin. Ayrıca sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabılar giymekten kaçının
Uyku esnasında belirli bir bölgede aşırı terlemeye yol açan gece terlemesi adı verilen durum için evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemleri sizler için hazırladık.
Aşırı terlemeyi önleme

Aşırı Terlemeyi Önleme Yolları

Terleme normal ve sağlıklı bir süreçtir, ama terlemeyi azaltmak ve ter miktarınızı kontrol için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Kendinizi duştan sonra düzgün kurulayın. Nemli cilt, terlemeyi önleyici bir ürünü yeterince emmez ve bu yüzden ürün etkin bir şekilde çalışmayabilir.
 • Serin tutacak giysileri seçiniz. Doğal pamuklular serin tutar, ancak teri emer ve ıslak kalırlar.
 • Stres, gerginlik ve endişe aşırı terleme sorunu bulunanları daha fazla etkiler, terlemelerini artırır. Bu duygularınızı kontrol etmeye çalışınız.
 • Baharatlı gıdalar, alkol, kafein ve nikotinden kaçının bunlar sizi daha fazla terletebilir.
 • Terleyen ayaklarınıza yardım etmek için doğal deri veya naylon örgü ile hava alan spor ayakkabılar gibi ayaklarınızın terlemesini önleyici maddelerden yapılmış ayakkabılar giyin. Yaz aylarında sandalet veya terlik cildinizin nefes almasına izin verir.

Ellerdeki aşırı terlemeyi engellemek için evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini hazırladığımız konumuzu okuyabilirsiniz.

Anti-Perspirantlar / Roll on Kullanımı Nasıl Olmalı?

Antiperspirantlar, terlemeyi deodorantlara oranla daha fazla önlerler. Ter oranını ayarlayıp, çok fazla ter üretilmesine engel olurlar. Ter üretimini aliminyum tuzları sayesinde engelleyip, ter bezlerini sıkıştırırlar. İçerdikleri alüminyum kloride ve benzeri aktif maddeler ile vücuttaki terlemeyi engeller, nemi azaltır ve kokuları sayesinde de tazelik verirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Salyangoz Kreminin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Salyangoz Kremi Nasıl Kullanılır?

İçindeki maddelere göre etki süresi ve gücü değişim gösterir. Ancak antiperspirant ürünler daha çok pudralı formül içerdikleri için, genellikle koltuk altına uygulanmalıdır.

Kıyafet üzerine sıkılan antiperspirant ürünlerin hiçbir etkisi yoktur. Koltuk altına sürülen antiperspirant ürün, ter bakterilerinin pudra tabakası dışına çıkmasını engeller ve böylece bakteriler kuruyup gider.

Alkol içermediklerinden dolayı vücut için son derece hafiftirler. Ayrıca ferahlatıcı bir etki sağlarlar.

Ayaklardaki aşırı ve kötü kokulu terlemeyi engellemek için evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini hazırladığımız konumuzu okuyabilirsiniz.

Ter Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

 • Pamuk, keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmış bol giysiler giyin. Bu terinizin daha kolay buharlaşmasına izin verecektir.
 • Giyinmeden önce kullandığınız terleme önleyici deodorantın kuruduğundan emin olun ya da aerosol gibi “uygulandığında kuruyan” bir ürün kullanın.
 • Çok fazla ürün kullanmayın, bu bir şekilde birikmesine ve sarı lekeler oluşmasına yol açabilir.
 • Kumaştaki ter lekelerini çıkartmak için biyolojik yıkama tozu kullanın.
 • Bir ter lekesi veya ter yamasını ütülemeyin çünkü ısı bunu oraya iyice ‘yerleştirir’ ve ter lekesini çıkartma daha da zorlaşır.
 • Lekeler gerçekten kötü ise veya ter lekesi “yerleşmiş” ise, yıkamadan önce giysinizin koltukaltı alanını iki ölçü beyaz sirke ve bir ölçü su karışımı ile ıslatınız – Bu lekeyi azaltacaktır. Narin kumaşlarda bunu uygulamayın.
 • İpek ve dantel gibi hassas kumaşlara dikkat edin, bunlarda ter lekesini çıkartmak için profesyonel temizlik gerektirebilir.

Çok Su İçmek Terletir mi ?

Aslında bu soruya cevap su içmeye bağlı olarak değil de çok terlendiğinde mutlaka kaybedilen su miktarının yerine alınması gerekir. Çok terliyorsanız mutlaka yeterli sıvı tüketmeniz gerekir.

Terlemek ile Kilo Verilir mi?

Tabi ki terlemek doğrudan bir kilo verme ibaresi değildir ancak hareketli bir işte çalışıyorsanız veya spor yapıyorsanız terleme metabolizmanızın aktif çalıştığının bir göstergesidir. Metabolizmanın sürekli çalışmasıyla birlikte elbette kilo vermek mümkün. Öte yandan sadece terlemek de bir metabolizma çalışması gerektirir bu yönüyle de sauna vb. ortamlarla da kilo vermenin yolları denenmektedir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles