Unutmak Nedir ? Nasıl Unutulur?

Unutmak eyleminden dolayı çoğu zaman hepimiz muzdarip olmuşuzdur. Kimi insan bazı şeyleri, bir olayı unutmak ister ve unutmaya çalışırken bazı şeyler vardır ki unutmamak isteriz.

Unutmak diye birşey aslında yok sadece o  konu her ne ise sizin ona verdiğiniz algı ve öncelik durumu söz konusudur. Eğer değer vermediğiniz ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir konu ise istediğiniz kadar unutmamaya çalışsanız da o konuyu unutacaksınızdır. Daha önemli olduğunu düşündüğünüz bir konu hafızanıza yerleşecek ve diğer konuyu uzun vadede hatırlamayacaksınız. Beynimizi harddisk gibi düşünecek olursak üzerine başka bir veri yazılmasıyla diğer veriye ulaşmak zorlaşmaktadır.  Daha önemli olan konu az önemli olan konunun üzerine çıkacaktır.

Konu iş ile alakalı konular olduğunda genellikle bir unutma durumu söz konusu olur, ancak konu aşk ise unutamama ile ilgili büyük sorunlar yaşamanıza neden olur.

Sevgilinizin yani eski sevgilinizin Her an aklınıza gelmesi, sürekli hatırlamanız, Her olayda ondan bir parça görmeniz vs. pek çok neden olacaktır ama ısrarla onu unutmak için çaba harcayacak ve unutmak isteyeceksiniz.

Eski sevgiliyi unutamama durumu tamamen ona verdiğiniz yüksek değer ve önemle alakalı bir durum. Yerine aynı önemde veya daha önemli bir şey koymadığınız sürece unutmak denilen şey söz  konusu olamayacak. Halk arasında bir deyim vardır “çivi çiviyi söker” bu anlamda söylenmiştir.

Ve bir şarkı sözü mırıldanılır “Unuturum diye yorma kendini, Her sevenle beni bir tutamazsın……”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davası Başvurusunda Kullanılacak Boşanma Dilekçesi Örneği

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles