UYAP Mahkeme, İcra, Dosya/Dava Durumu Sorgulama ve Bilgilendirme Hizmeti

E-Devlet Adalet Bakanlığı Uyap Sistemi TC Kimlik Numarası ile vatandaş icra, mahkeme, şikayet dosya durumu, mahkeme bilgileri, şahitler ve dava tarafları sorgulama gibi UYAP vatandaş adli yargı sorgulamaları, UYAP vatandaş uygulaması ile mahkeme dava bilgileri sorgulama, Uyap vatandaş yargıtay başvuru ve dosya durumu, karar sorgulama işlemleri bilgileri.

E-Devlet UYAP Sistemi ile Vatandaşlar adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyaları ile dosyada oluşan işlemlerin safahat bilgilerini (dava konusunu, dosyanın durumu, taraflarını, davanın aşamasını, duruşma gününü, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,… gibi) görebilmektedirler. Fiziki ortamda incelenen dosyanın içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini, safahat bilgilerini ayrıntılarıyla inceleyebilmektedirler. Açacakları dava ve iş davaları için ödeyecekleri harç bewplerini hesaplayabilmektedirler.  Yargıtay ve Danıştay’da bulunan dosyalarının ne durumda olduğunu sorgulayabilmektedirler.  Ancak bu sistemde kişisel veri güvenliği açısından evrakların içeriği görüntülenmemektedir.

reklamlar

E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP Vatandaş Portalını Nasıl Kullanabilirim? Vatandaşların internet üzerinden e-imzasız, e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden dört seçenekle E-Devlet UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler. Vatandaşlar; https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html adresinden; E-imza ya da mobil imzası olmayan Vatandaşlar ise, UYAP Vatandaş Portalı üzerinden sadece T.C. kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı safahat bilgilerini (dava konusunu, değerini, taraflarını, aşamasını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,… gibi) bilgileri görebilmektedirler.

1)İmzasız giriş; Portala Giriş seçeneklerinden “İmzasız” seçeneğine tıklayın, güvenlik için gelen karakterleri boş kutucuğa yazın, giriş düğmesine tıkladıktan sonra sonra; açılan ekranda “ Dosya Sorgulama“ düğmesine tıklayın, dosyanızın işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı, ya da Adli Tıp bölümünü, davanızın görülmekte olduğu il, adliye, mahkeme, T.C Kimlik Numarası ve Cüzdan Seri No’sunu sisteme girdikten sonra sorgula düğmesine tıklayın. Böylelikle ilgili birimde tarafı olduğunuz dosyalar listelenir ve görüntülenir. Not: İmzasız girişte sadece dosya kapak bilgilerine (dava konusu, değeri, tarafları, aşaması, duruşma günleri ve dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği gibi) ulaşılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akıllı Telefon IMEI ile Orjinal/Kopya/Çalıntı/Kaçak Durumu Sorgulama

2)Elektroniz İmza ile giriş; Elektronik imza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “E-İmza” seçeneğine tıklayın, karşınıza gelen “Akıllı Kart Tipini Seçiniz” ekranından kart tipinizi seçerek tamam düğmesine tıklayın, karşınıza şifre giriş ekranı gelir, bu ekranda şifre alanına Akıllı Kart şifresini girerek imzala düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.

3)Mobil İmza ile giriş; Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “M-İmza” seçeneğine tıklayın, gelen ekranda operatörünüzü seçerek telefon numaranızı yazın, alt kısımda bulunan T.C Kimlik No alanına T.C. Kimlik Numaranızı yazarak giriş düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.

4)E-Devlet üzerinden giriş; Elektroniz İmza ya da Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “E-Devlet” seçeneğine tıklayarak, giriş yapabilir ve dosya ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP Portalı Vatandaş sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles