Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir? Apne Testi Nasıl Yapılır?

Horlama ile kendini gösteren ve uyku esnasında nefes durmalarına sebep olan Tıkayıcı uyku apnesi (TUAS) mutlaka tedavi gerektiren bir sorundur.

Bu yazımızda Uyku Apnesi veya Tıkayıcı Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?  kimlerde olur?, çocuklarda uyku apnesi olur mu? Tedavi yöntemleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını arayacağız. olup olmadığı nasıl anlaşılır? Tuas Testi

Uyurken Nefes Kesilmesi, Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi toplum içerisinde oldukça yaygın olmasına karşın tedavi için hekime başvuran sayısı azdır. Daha çok horlayanlarda, menopoza girmiş bayanlarda, yaşlılarda, kilolu insanlarda, genç bayanlarda ve zayıf insanlarda görülmektedir. Özetle her yaşta görülebilir.

3 çeşidi vardır :

  • Tıkayıcı uyku apnesi (Obstructive apnea): Tıkayıcı tipte uyku apnesi boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucunda oluşur.
  • Merkezi uyku apnesi (Central apnea) : Merkezi tipte uyku apnesi çok daha nadir görülür ve beyinin solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyaller göndermemesi sonucunda ortaya çıkar.
  • Bileşik uyku apnesi (Complex-mixed apnea): Bileşik uyku apnesi olan hastalarda apne önce tıkayıcı uyku apnesi belirtileri göstermektedir. Tıkayıcı tipteki apnenin tedavisinden sonra hastalık merkezi uyku apnesi belirtilerini daha belirgin olarak gösterir.

TUAS – Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu Nedir

 “Apne” nefes durması demektir. TUAS, üst solunum yollarındaki (horlamada olduğu gibi özellikle dil arkası ve yutak çevresindeki) darlığın ileri boyutta olduğu durumlarda, uykunun başlamasıyla birlikte yumuşak dokuların gevşemesi ve nefes alma sırasında oluşan negatif basınç dolayısıyla solunum yolunun tıkanması, böylece ağız ve burundan hava girişinin en az 10 saniye süreyle engellenmesiyle karakterize ciddi bir hastalıktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kan Grubu Nasıl Öğrenilir? Kan Uyuşmazlığı ve Kan Verebilme Özellikleri?

üst solunum yollarında daralmaya neden olan büyük dil, yüksek ve kavisli sert damak, sarkık yumuşak damak, uzun ve kıvrımlı küçük dil, küçük çene yapısı, büyük bademcikler, halk arasında burun eti diye bilinen adenoid hiperplazi gibi anatomik özellikler ve alerjik konjesyonlar da hastalığa zemin hazırlarlar.

Nefes durmaları gece boyunca sık olarak (bazen yüzlerce kez) tekrarlar, her biri ortalama 20-40 saniye sürelidir, şiddetli olgularda bu süre iki dakikadan fazla olabilir! Nefes durmaları sırasında kandaki oksijen miktarı önemli ölçüde azalır, dolayısıyla kalp, beyin ve diğer organlara yeterli oksijen ulaşamaz.

Buna bağlı olarak miyokard infarktüsü ve özellikle gece gelişen inme (felç) riski artmaktadır. Ayrıca uykudaki nefes durmaları sırasında veya sonunda kalp atımında düzensizlikler (hatta ilerlemiş olgularda kısa sureli durmalar), nabız hızında ve kan basıncında önemli değişiklikler (yükselmeler) olmakta, yıllar içinde bunlar kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

Gerçekten de TUAS olan hastalarda miyokard infarktüsü, felç ve hipertansiyon oranı, aynı yaş grubundaki diğer kişilere göre daha yüksek bulunmaktadır. Yeni araştırmalar, esansiyel (nedeni belirlenemeyen) hipertansiyon olgularının %30-50’sinde TUAS’ın varlığını göstermektedir!

uyku apnesi

TUAS Belirtileri Nelerdir?

Hasta ne kadar uzun süreyle uyursa uyusun, sabah hiçbir şekilde dinlenmiş kalkamaz. Gün içinde sürekli isteksiz, yorgun, halsiz, enerjisini yitirmiş durumdadır. Horlama çok şiddetlidir.(adeta kükrer gibi)

Başlangıçta istirahat halindeyken (iş yapmadan otururken, toplantılarda, gazete okur veya TV izlerken vb.), özellikle öğleden sonraları ve akşamları, mücadelede zorlandığı uyku atakları hatta fırsat buldukça uyuklamalar (kestirmeler) başlar. Bu kestirmeler önceleri birkaç dakika sürer, zamanla ortam uygun olduğunda ya da hafta sonu 1-2 saat sürebilir; ancak süresi ne olursa olsun dinlendirici değildir, hatta uyanınca hasta kendini sersemlemiş hisseder.

şiddetli ağız kuruluğu ile uyanma, Sabah baş ağrıları, Eskiye oranla daha sinirli ve daha tahammülsüz olma, Anksiyete bozukluğu, Konsantrasyonu sürdürmede güçlük, Çocuklarda okul başarısının düşmesi, Unutkanlık, Eskiden olmadığı halde gece bir veya daha fazla kez tuvalete kalkma, Yine eskiye oranla belirginleşen ve iklim şartlarıyla açıklanamayan gece terlemeleri, Cinsel istekte azalma, (erkekte) iktidarsızlık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Tedavide Nasıl Kullanılır?

Hastalık ilerleyince uykululuk o derece artar ki, hasta kendini uygun olmayan ortamlarda bile (sinema-tiyatro gibi toplu yerlerde, iş görüşmesinde veya misafirlikte, hatta telefonla konuşurken ve en önemlisi direksiyon başında) uyuklamaktan alıkoyamaz.

Çocuklarda Uyku Apnesi Olur mu?

Çocuklarda büyük bademciğe ve geniz etine bağlı olarak gözlenebilir. Aşırı kilolularda, alt çenesi gelişim geriliği gösterenlerde, boyun yüksekliği kısa olanlarda, alerji, anti histaminik, kas gevşetici veya sakinleştirici gibi ilaç kullananlarda da uyku apnesi görülme riski yüksektir.

TUAS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kesin tanı için vazgeçilmez yol, yakınmalar değerlendirilip TUAS’nun varlığından kuşkulanıldığında, hastanın uyku laboratuvarında tüm gece uyku incelemesinin yapılmasıdır. Bunun için hasta randevu gecesi laboratuvara gelir, daha ayrıntılı bilgiler için bazı soru formları doldurur ve uyku kaydı için hazırlanır. Uyku esnasında olup bitenlerin eksiksiz biçimde izlenip anlaşılabilmesi için, gece boyunca birçok parametrenin kaydedilmesi gerekir.

Evde Uyku Apnesi Testi (Kardiyoprespiratuvar) Nedir? Nasıl Yapılır?

Hekim tarafından verilecek cihaz yatmadan önce hazırlanır ve uyku esnasında gerekli ölçümleri yapar. Daha sonra cihazın kaydettiği bilgiler doktorlar tarafından incelenerek kesin kanıya varılıp, tedavi yöntemi belirlenir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles