Uyku Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Konumuz içerisinde uyku bozukluğu belirtileri, uyku bozukluğu tedavi yöntemleri, doğal yollarla uyku bozukluğunu giderme, doğal yollarla uyku bozukluğu tedavisi, uyku bozukluğu nedir, uyku bozukluğu hastalığı gibi bir çok soruya cevaplar bulabileceksiniz.

Uyurken ortaya çıkan uyku bozukluğu sorunları (uyuyamama, uykuya dalamama, erken uyanma) vücudun kendini yenilemesine ve yorgunluğu üzerinden atamamasına neden olur ve insan kendini hem bedensel hem de ruhsal olarak sürekli yorgun, bitkin hisseder.

Kaliteli bir yaşam sürmek için düzenli ve sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak gerekiyor.  

Günlük Uyku İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 9-10 saat aralığındadır. Yetişkin insanlar için ise günlük 7-8 saat uyku yeterlidir. Bazı insanlar günde bir kaç saat uykuyla bile dinç ve zinde olurken, bazı insanlar da günde 11 – 12 saat uyumalarına rağmen uykusuzluk çekmektedirler.

Yaşlı insanların beden hareketleri yavaşladığı ve gün içerisinde çok fazla efor sarf etmediklerinden dolayı onların uyku süreleri daha azdır. Sıkıntılı ve stresli olan insanlar çok daha uzun süreler uyurken, neşeli hayatla barışık insanlar ise daha az uykuyla vücut işlevlerini yeniledikleri gözlenmiştir.

Uyku Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Uyku bozukluklarının sebebi psikolojik olabileceği gibi biyolojik de bir çok nedeni vardır. Uyku durumu detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Ağrılı bir hastalık veya kullanılan ilaçlar biyolojik neden olarak gösterilebilir. Duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşamda başa gelen sıkıntılı durumlar, iş yerinde, evde veya okuldaki stres ortamı kişinin üzerinde baskı oluşturur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kan Grubu Nasıl Öğrenilir? Kan Uyuşmazlığı ve Kan Verebilme Özellikleri?

Bu tür gerginlikler rahatlamayı zorlaştırır, iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozar. Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen çay ve kahve uykusuzluk nedeni olabilir.

uyku bozukluğu

Uyku Bozukluğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Uyku bozukluğuna neden olan bazı hastalıklar bulunmaktadır ve mutlaka konu ile ilgili bir doktor ile görüşmekte fayda vardır.

İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı)

Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden daha erken uyanma ve gün boyunca yorgun olmakla tanımlanan insomnia çoğunlukla başka problemlerin belirtisidir.

Uyuma zorluğu çekenlerin çoğu uygunsuz durumlarda uykuya dalmaz (örneğin direksiyon başında), eğer böyle bir durum gerçekleşirse, insomnianın sebebi uyku apnesidir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi belirtileri; gündüzleri aşırı uyuklama, yorgunluk, uyurken horlama ve/veya soluksuz kalma, sabahları baş ağrısıdır. Uyku apnesi ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Uyku apnesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Narkolepsi

Narkolepsi belirtileri gündüzleri aşırı uyku eğilimi ve kısa süreli uyku ataklarıdır. Bu uyuklamalar esnasında rüya görmek ve rüya benzeri halüsinasyonlar görmek narkolepsi uyarı işaretidir.

Diğer belirtiler; gülme veya öfke gibi hislerle beraber oluşan kasların kontrolünün kaybı (katapleksi) ve uyku paralizi adı verilen, uyandıktan sonra hareket edememe halidir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Uyku ya da istirahat esnasında (otururken veya yatarken) bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı olarak tanımlanır. Uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir his oluşur.

Oturma ya da uzanma gibi hareketsiz durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir. Yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir.

Huzursuz bacak sendromunu çok rahatsız edici bir durumdur. Sebebi ve çözümü mutlaka bulunmalıdır.

Şu durumlarda, uyku probleminiz için doktorunuza başvurmanız gerekir: 

  • Banyo yapmak, kafein alımını kesmek, egzersiz ve rahatlama teknikleri gibi yöntemler işe yaramadığı zaman,
  • Uyku probleminizin altında depresyon veya kalp rahatsızlığı gibi sebepler yattığına inanıyorsanız, 
  • Uyurken aşırı horluyorsanız ya da nefessiz kalıyorsanız, 
  • Konuşmak ya da araba kullanmak gibi normal aktiviteleri yaparken uyuya kalıyorsanız, 
  • Uyandığınızda kendinizi sürekli yorgun, bitkin ve gergin hissediyorsanız, 
  • Kullandığınız ilaçların uyku bozukluklarına yol açtığını düşünüyorsanız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okaliptus Yağı Nedir? Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir? Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu belirtilerin altında yatan sebeplerin araştırılması için mutlaka uzman bir hekimden yardım almalısınız.

Sağlıklı ve Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Uykusuz sağlıklı bir yaşamdan söz edilemez. Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli şey uykusuzluğun gerçek nedenini bulmaktır. Bundan dolayı uyku şablonu gözden geçirilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uyandığı ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmelidir. Bir kaç hafta uygulanacak bu yöntem neden rahat bir şekilde uyuyamadığı konusunda yardımcı olacaktır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles