Uykuda Diş Gıcırdatmasının Sebebi Nedir? Neye işaret eder? Nasıl Düzelir?

Pek çok kişinin aslında farkında olmadan yaptığı uyurken diş gıcırdatmadan bahsedeceğiz. Kişi diş gıcırdatma sonrasında uyandıktan sonra çenesinde ağrı, yorgunluk şikayetine sahip olabilir ama bunun dişlerini gıcırdattığından kaynaklandığının farkına varamaz veya uyurken dişlerini sıktığını zannedebilir. Evlilik veya biriyle birlikte uyuma durumlarında ise gıcırdatma sesi oldukça rahatsızlık veren bir durum olduğunu gelen şikayetlerden anlayabiliyoruz.

Peki Diş Gıcırdatma/Sıkma neden olur? Sebebi Nedir?

Bu sorunun cevabı kesin sonuçlara dayanmamakla birlikte halen ihtimaller dahilinde yorumlanmaktadır.  Diş gıcırdatması kişinin farkında olmadan uyku halinde yaptığı bir davranış olduğu için parafonksiyonel alışkanlık olarak da adlandırılır. Yani aslında bir tik gibidir.  Diş gıcırdatmanın yaşı yoktur. Çocukluktan yetişkinliğe her yaşta görülebilir.

Diş gıcırdatmalarında veya diş sıkmada temel sebebi genelde uzmanlar psikolojik problemler olarak ele alınmaktadır. Çünkü stres, gerginlik hallerinde sinir hallerinde dişlerimizi sıkmamız bu şekilde gıcırdamalara sebep olmakta olduğu düşünülür.

Diş gıcırdatma nasıl engellenir? Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle strese bağlı olup olmadığını anlamak gerekecek. hangi gecelerde diş gıcırdatmasının meydana geldiğini not alın. Stresli, gergin geçen bir iş günü mü, sınav stresi, gelecek kaygısının ağır bastığı bir gün müydü? Evliliğinizde problem mi var? Cevap evet ise strese dayalı olduğunu düşünebiliriz. Aynı zamanda görülen rüyalar da buna sebep olabilir.  Tedavi için dişleri koruma maksatlı, doktorunuzdan da tavsiye alabileceğiniz diş koruyucu silikon aparatlar kullanarak diş gıcırdamasından kurtulabilirsiniz.

Diş Gıcırdatma ilerleyen zamanlarda dişlerinizi yıpratabilir, aşınmalar meydana gelebilir  ve diş kırılmaları yaşayabilirsiniz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap