Aşırı Gece Terlemesi Sebepleri ve Tedavisi

Bazı insanlarda görülen gece terlemesi veya uykuda terleme olarak adlandırılan bu terleme problemi genel veya kafa terlemesi, apış arası terlemesi, bacak terlemesi, koltuk altı ve baş terlemesi gibi karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda gece terleme sebepleri nelerdir, hangi hastalık belirtisi veya neden olur, çözümü nedir? sorularına cevap arayacağız.

Gece Terlemeleri Neden Olur? Hastalık Belirtisi mi?

reklamlar

Terlemek aslında sağlıklı bir insanda normal bir vücut fonksiyonudur. Terin buharlaşması ile ısı kaybedilir ve vücut ısısının sabit kalması sağlanır.

Ancak özel bir durum olarak bazı kişilerde gece terlemeleri görülmektedir. Normal bir günün sonunda uykudan kalktıklarında sırılsıklam terledikleri ve hatta yastıklarının bile ıslandığı görülür.

Gece terlemesi pek çok şeyin belirtisi olabilir. Herkes yaşamlarının bir noktasında gece terlemeleri yaşar. Eğer uyurken çok sıcak bir ortamda iseniz bu durum oluşabilir. Ancak uykuda terlemeye başka durumlar da sebep olabilmektedir.

Gece Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Hastalık ya da ateş (soğuk algınlığı belirtilerinde sıkça yaşanmaktadır.)
 • Enfeksiyonlar da gece terlemelerine sebep olabilir. Özellikle tüberküloz, HIV ve bakteriyel hastalıklar.
 • İlaçların yan etkileri gece terlemesi oluşturabilir. Kullandığınız ilaçların etkileri ve yan etkilerini kontrol edin.
 • Ağır gece kıyafetleri ya da yatak takımları terlemede etkilidir. Naylon, slikon ürünler normalden fazla terlemeye sebep olur.
 • Uyku apnesi
 • Kanser hastalıkları. (Lenfoma kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.)
 • Reflü sorununuz olabilir.
 • Hipoglisemi veya düşük kan şekeri
 • Antidepresan, Alkol ya da uyuşturucu kullanımı
 • Hiperhidroz, ter bezlerinin normalden fazla çalışması.
 • Hormon bozuklukları :Menopoz, hipertiroidi, testosteron vb.

Gece Terlemesi nasıl önlenir? Nasıl Tedavi edilir? 

Eğer uykunuzda terleme başlıyorsa, terlemeyi azaltmak için bir kaç basit değişiklik yapabilirsiniz. Yatakta hafif giysiler giyin, Yatak takımlarını hafif kumaş veya ince bir yorganla değiştirin, Geceleri yatak odanızı havalandırın ve serin tutun, Baharatlı yiyecekler, kafein, sigara ve alkol gibi böyle potansiyel tetikleyicilerden kaçının.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Burun İçi ve Kenarı Uçuk (Yara) Belirtileri, Krem ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Eğer aşırı ve sürekli olarak geceleri terleme yaşıyorsanız altında yatan nedenleri araştırmanız gerekir. Bu terlemenin altında bir hastalık, enfeksiyon vb. yatabilir. Gece terlemesi ile beraber sebepsiz kilo kaybı, ağrılar, ateş, kronik ve kanlı öksürük, ishal veya karın ağrısı varsa mutlaka edebilmek için bu konuda uzman doktora başvurmalısınız.

Bunun yanı sıra gece terlemesi hastalığı için bitkisel yöntemler de mevcuttur.

Karayılan Otu : karayılan otundaki bazı maddelerin östrojen reseptörlerine bağlanarak veya serotonin reseptörleri üzerinde uyarıcı etki yaparak gece terlemeleri üzerinde etkili olduğunu düşünmektedir.

Keten Yağı : Keten tohumlarından elde edilen keten yağı vücutta östrojen seviyesini normalleştiren ve gece terlemelerini azaltan lignan adlı bitkisel maddeler içerir.

Gece sefası Otu : Gecesefası otundan elde edilen yağ terlemeyi azaltıcı etki gösteren gama linoleik asit (GLA) bakımından oldukça zengindir. Gece sefası otu içerikli kapsüller eczanelerden elde edilebilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles