Yeni Kardeş Kıskançlığı, Alışma Süreci

Ailenize 2. çocuk dahil olduğunda kardeş kıskançlığı, kardeş krizi ve çocuğunuzun yeni kardeşe alışma dönemi zorlukları sizi bekliyor. Kardeş krizini ve kıskançlığını aşmanın yollarından bahsedeceğiz.

2-8 yaş aralığındaki çocuğunuzun yeni doğan kardeşe alışma süreci oldukça kritik öneme sahiptir. Dikkatli davranılmadığı taktirde çocuğunuzun gelişimi bir süreliğine sekteye uğrayabilir ve kıskançlık uğruna gelişim seviyesinin altında davranışlar sergilemeden tutun yeni doğmuş kardeşe zarar vermeye varan davranış değişiklikleri görülebilir.  

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri Nelerdir?

Sevimli çocuğunuz bir anda tanıdığınız kişi olmaktan çıkabilir. Kardeş kıskançlığı belirtileri genellikle uyumsuzluk, öfke, ağlama krizi, konuşmayı bırakma, anne ve babayla zıtlaşma, evdeki eşyalara zarar verme, kavgacı tutum olarak kendini gösterir.

Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?

Aileye yeni katılan bebek normal olarak daha fazla ilgi gerektirir. Ancak diğer çocuğunuz bu durumu kendisine rakip geldiği, kendisine olan ilginin azaldığını, kendi isteklerinin artık eskisi gibi önemsenmediğini düşünür.

Bunun yanı sıra hem annesini hem babasını başka biriyle paylaşma fikrini kolay kolay benimsemeyecektir.

Aileler bu süreçte gerek hamilelik döneminde gerekse yeni doğum zamanında özen göstermeli ve daha en başında çocuğa kardeş sevgisini kazandırmaya çalışmalıdır. Kendisine rakip değil de bir arkadaş geleceğini düşünmelidir.

Kardeş Kıskançlığını Çözmek İçin Neler Yapılmalı?

Çocuklara kardeşleriyle ilgili küçük sorumluluklar verilmelidir. Bu abla-abi, kardeş ilişkisini güçlendirir ve bu ilişkide önemli bir yeri olduğunu keşfetmesini sağlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Horlayan Birinin Yanında Uyumak İçin 6 Yöntem

Bebek için seçilen isimde, hazırlanan odada ve eşyalarda çocuğunuzun fikrini alarak aile bütünlüğünü vurgulayın.

Aynı zamanda bebeğin kendi işlerini yapabilecek kapasitede olmadığını gördüğünde ona merhamet duyguları geliştirmesine katkıda bulunur. 

Örneğin yeni doğan bebeğin altını değiştirirken ya da onu uyutmaya çalışırken ilk çocuğunuzun bir kenarda, yalnız başına derslerini yapmasına ya da oyun oynamasına izin vermek sağlıklı olmayacaktır.

kardeş kıskançlığı

İş bölümü yapmak, yeni bebeğin ilk yıllarında yapmanız gerekenlerle ilk çocuğunuzla ilgilenebilmeniz açısından çok önemlidir. Örneğin bebeğin altını değiştirirken büyük çocuğun okulda neler yaptığını sorabilir, onunla iletişim halinde olabilirsiniz. Eskisi gibi ona derslerinde yardımcı olmak, birlikte oyun oynama seansları düzenlemek kendini iyi hissettirecek ve yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz biraz meraktan biraz da kardeşine veya size tepki göstermek amacıyla kardeşinin canını yakabilir. Çocuk bebeğe zarar veriyorsa, aşırı tepki göstermeden çocuğa net ama sert olmayan bir uyarıda bulunun. “Biz birbirimize vurmuyoruz, can acıtmıyoruz”, “Neye sıkıldın, sinirlendin, gel konuşalım ama kardeşin çok minik, böyle anlayamaz” gibi sakin yaklaşmalısınız.

Kardeşin yanında veya duyabileceği bir noktada bebeğe aşırı ilgi, sevgi göstermekten kaçınmalısınız. Asla kendini yalnız hissetmemeli.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Çocuğunuz kardeş kıskançlığı yaşamasın diye onun her istediğini yapmanız da doğru bir davranış değildir. Bu aslında temel eğitimdir. Sadece kardeşi olacağı zaman değil, her zaman sizin de kendinize ait işlerinizin ya da bir hayatınızın olduğunu, her an her istediği şeyin yapılamayacağını bilmesi, yani sınır kavramıyla tanışması gerekir.

Sen büyüksün Abi/Abla oldun, o daha küçük, bebek! o yüzden onunla daha fazla ilgileniyorum.

Burada unutulmaması gereken çocuğun asla böyle bir benimsemeyi yapamayacağıdır. Çünkü çocuk her zaman çocuktur.  Kardeşi bebek yani küçük olduğu için onunla daha çok ilgilenildiğini düşünen çocuk, kardeşi gibi bebeksi davranırsa ilgiyi geri kazanabileceğini düşünür. Bununla birlikte parmak emme, altını ıslatma, dışkı kaçırma, konuşmada gerilik gibi belirtiler görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İşi Olmayan Erkekle Evlenilir mi? İşsizlik evliliği Etkiler mi?

Kardeş Doğduktan hemen sonra çocuğu kreşe/anaokuluna göndermek. 

Bu durum tesadüfen rast gelse bile çocukta istenmeme, pabucunun dama atıldığı düşüncesi yerleşecektir.

Kardeşine dokunma!, Ağlatma! Çekil Kardeşinin Başından, Rahat Bırak Kardeşini….

Kardeşiyle oynamak istediğinde veya ona dokunduğunda, yaklaştığında anne-babasından bu cümleleri duyan çocuğun aklından şu düşünceler geçer: “Annem-babam kardeşim yüzünden bana kızıyor, demek ki o iyi biri değil.” Bu kardeş kıskançlığını arttıran ve tetikleyen bir tutumdur.

Bununla birlikte çocuklar bazen kardeşine duyduğu kıskançlıkla bilinçli veya bilinçdışı olarak, kardeşlerine saldırgan ve zarar verici davranışlarda bulunabilmektedirler.

Bu noktada çocuğa; bebeğe zarar vermesine izin verilmeyeceği net bir şekilde anlatılmalıdır. Ancak yine yargılayıcı, suçlayıcı, tehdit edici bir yaklaşımdan kaçınılmalıdır.

Çocuğunuzu bebeğe zarar verecek endişesiyle uzakta tutmaya çalışmayın, bu tutum, kardeşini benimseme sürecini uzatır ve onda kızgınlık yaratabilir. Yeni doğan bebeği çocuğunuzun yanında sevmemek gibi davranışlarda bulunmayın, bu davranışınız onda kaygı uyandırabilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles