Yurtdışı Telefon Pasaport Kaydı 2022

Yurtdışı Telefon Ne Demek?

Yurt dışından alınan telefonların ülkemizde kullanılabilmesi için IMEI numarasının BTK tarafından kayıt altına alınmasına IMEI kaydı bulunmaktadır diye söylenir. Yurtdışı telefon pasaport kaydı ve imei numarasını aktif etme işlemini nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı Telefon IMEI Nasıl Kaydedilir?

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Imei kayıt işlemi, Cihazı Kullanıma açma işlemleri. E-Devlet Sistemi üzerinden Başka ülkelerden (Yurtdışından) getirdiğiniz Cep telefonu veya mobil cihazların Türkiye’de kullanılabilmesi için İMEI numarasının sisteme e-devlet uygulaması üzerinden BTK sistemine kaydedilmesi gerekmektedir.

E-turkiye adresinde online olarak yurtdışından getirdiğiniz cep telefonlarınızın imei kaydını yapabilir veya bir sonraki kayıt süresinin ne zaman olacağını sorgulayabilirsiniz.

IMEI Numarası Kayıt işleminde dikkat edilmesi gereken husus “kullanıma açtırdığınız yıl ve sonraki yıl içinde yeniden kayıt yaptıramazsınız.” ibaresidir. Bu hizmeti kullanarak yeniden kayıt yaptırabilmek için kalan süreyi sorgulayabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altındaki “BTK IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama” hizmetini kullanmak için E-Devlet Sistemine giriş yapmalısınız.

Yurtdışı Telefon Pasaport Kaydı

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılırYurtdışı telefon kayıt ücreti
Pasaport imei kaydı nasıl yapılır

Bir üst başlıkta anlattığımız üzere yurtdışından alınan cep telefonlarını ülkemizde sorunsuzca ve yıllarca kullanabilmek için Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra BTK üzerinden pasaportunuza kaydetmeniz gerekmektedir.

Telefonunuzu pasaporta kaydedebilmek için öncelikle BTK imei kayıt ücretini bankaya ödemelisiniz ve daha sonra E-devlet sistemi üzerinden yurtdışı telefon kaydetme menüsü üzerinden gerekli işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz bulunuyorsa veya şifrenizi unuttuysanız E-devlet şifresi nasıl alınır konusu sizlere yardımcı olacaktır.

Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti 2022

Geçmiş yıllara oranla daha az zamlanarak IMEI kayıt ücreti, 2021 yılında 2 bin 6 TL oldu. 2021 yılında 2022 yılına geçtiğimiz bugünlerde ise IMEI kayıt ücretinin 726 TL zamlandığı duyuruldu. 2022 yılı için IMEI kayıt ücreti 2 bin 732 TL oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adalet Bakanlığı UYAP Portalı Avukat Giriş Sayfası

Yurtdışı Telefon IMEI Kaydı Olmadan Ne Kadar Kullanılır?

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlar ülkemizde sim kart takıldıktan sonra 4 ay boyunca sorunsuz kullanılabilir. Dört ayın sonunda ise telefonumuz kayıt dışı olarak sisteme işler ve bu süreç içerisinde telefonumuzun gerekli vergileri ödendikten sonra kullanıma başlanır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles