Deli Kime Denir? Nasıl Deli Olunur? Delilik Diye Birşey Var mı?

Herkesin muhakkak cümle içerisinde kullandığı bir kelimedir “deli”. Deli kime denir? Peki anlamı nedir hiç düşündünüz mü? düşündüyseniz ne sonuca vardınız? Yorumlarınızı bekliyorum…

Gerçek anlamda “Akıl sağlığı yerinde olmayan” anlamına gelse de gündelik yaşantımızda bu kelimeyi yer yer karşıdakini gaza getirmek için ” Hasan sen delisin!!” , Birine kızgınlığımızı belirtmek için “deli etti abi beni bugün!!” , Bir nicelik bir miktar belirtmek için “Seni deli gibi seviyorum” gibi pek çok yerde kullanıyoruz.

reklamlar

Deli kelimesine çok farklı anlamlar yüklenmektedir. Buradan yola çıkarak “deli” diye hitap ettiğimiz kişi gerçek anlamında akıl sağlığı yerinde olmayan mıdır? yoksa çılgın, karizmatik, risk almayı seven, farklı düşünen gibi anlamlar mı yüklenmektedir?

Peki gelelim asıl soruya ; Deli kime denir ?

Şu an bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen delilik hakkında bir fikriniz yok veya hoşlandığınız biri size deli olduğunuzu söyledi ve acaba ne anlama geliyor? iyi mi ? kötü mü? cevabını arıyorsunuzdur.

Günümüzde deli kelimesi kimi için gurur verici ünvan değerinde olurken kimisi için olumsuz özellikler barındırmaktadır.  Daha çok normalin dışında eylem ve hareketlerin karşılığı neticesinde çok defa duyabiliyoruz. Örneğin Salvador Dali’nin lâkabı “Deli-Dahi”dir.

Genç, kanı kaynayan bir bireye delikanlı ifadesi kullanılırken yine yiğit, mert, cesaretli birisi için de “delikanlı” ifadesi kullanılmaktadır.

Osmanlı ordusunda bulunan deliler adı verilen ordu ise yine adını 20-25 yaşlarında cesur ve korkusuzca düşmanla savaşan gençlerden almaktadır. Ordunun en ön safında savaşırlardı.

  • deli, sürüden ayrılan koyundur. Kurt da kapabilir, kendine yeni sürü de bulabilir.
  • deli, yapılması riskli veya zor şeyleri yapandır.
  • deli, mutluluğun resmini çizebilendir.
  • deli, yaşamak veya bir eylemi gerçekleştirmek için belirli şartları (olmazsa olmazlarınızı) dikkate bile almadan davranandır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Neden Kız Arkadaş Bulamıyorum? Çözümü

Özetle aklın sınırlarını zorlayan, sıradan bir mantığa göre aykırı görünen yöntemler kullanan birisi deli olarak adlandırılmaktadır. Normal olarak bilinen düşünceler, davranışların dışında hareket ederler ve bu farklılık “Delilik” olarak adlandırılır.

Nasıl deli olunur? ( Bu yazıyı okuyorsan bu sorunun cevabını bilmene gerek yok )

Related Articles

9 YORUMLAR

  1. Ben deli kavramını farklı anlıyorum deli kişinin yaşamış olduğu toplumda veya Ziel hayadında kendi kendini idare edemeyen ,iyiyi ,kötüyü ayırt edemeyen ve kendisiyle yaşamış olďuğu hayatta doğruyu ve yanlışi ayırt edemeyen anlayamayan cözemeyen kişi

  2. deli olunca mutluluğun resmi çizilmez herkes deli olmayı iyi sanıyo peki ya ben ? Borderline diye bir hastalığım var ve deliyim ama mutlu değilim deliler mutlu olamaz imkansız şeyleri yapmak sizi deli yapmaz duygularınızın karıştığı ve kafayı yediğiniz bir ortamdır delilik asla derdinizi anlatamazsınız ve intihar girişimlerinde bulunursunuz kimse sizi olduğunuz gibi sevmez duygularınızı kontrol edemezsiniz durduk yere güler ağlarsınız sinir krizleri geçirirsiniz sakin olamazsınız bazen tamamen duygusuz kalırsınız..

  3. Aynen bende zaten deli olduğumu düşünüyordum. Günde karşıma çıkıp sohbet ettiğim insanların hepsi bana sen delisin diyo 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles