Deli Kime Denir? Nasıl Deli Olunur? Delilik Diye Birşey Var mı?

Herkesin muhakkak cümle içerisinde kullandığı bir kelimedir “deli”. Peki anlamı nedir hiç düşündünüz mü? düşündüyseniz ne sonuca vardınız? bende merak ediyorum.

Gerçek anlamda “Akli sağlığı yerinde olmayan” anlamına gelse de gündelik yaşantımızda bu kelimeyi yer yer karşıdakini gaza getirmek için ” Hasan sen delisin!!” , Birine kızgınlığımızı belirtmek için “Deli etti abi beni bugün!!” , Bir nicelik bir miktar belirtmek için “Seni Deli gibi seviyorum” gibi pek çok yerde kullanıyoruz.

Tabi bunu şarkı sözü içerisinde kullananlarda yok değil.

Buradan yola çıkarak “Deli” diye hitap ettiğimiz kişi gerçek anlamında akıl sağlığı yerinde olmayan mıdır ? yoksa çılgın, karizmatik gibi anlamlar mı yüklenmektedir?

Peki gelelim asıl soruya ; Deli kime denir ? Şu an bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen delilik hakkında bir fikriniz yok veya hoşlandığınız biri size deli olduğunuzu söyledi ve acaba ne anlama geliyor? iyi mi ? kötü mü? cevabını arıyorsunuzdur.

Bu sorunun cevabını internette arıyorsanız çok da normal sayılmazsınız aslında. Neyse konumuza dönelim 🙂

Günümüzde deli kelimesi kimi için ünvan değerinde olurken kimisi için olumsuz özellikler barındırmaktadır.  Daha çok normalin dışında eylem ve hareketlerin karşılığı neticesinde çok defa duyduğumuz kelime haline geldi.

 • Deli, sürüden ayrılan koyundur. Kurt da kapabilir, kendine yeni sürü de bulabilir.
 • Deli, yapılması riskli veya zor şeyleri yapandır.
 • Deli, mutluluğun resmini çizebilendir.
 • Deli, yaşamak veya bir eylemi gerçekleştirmek için belirli şartları (olmazsa olmazlarınızı) dikkate bile almadan davranandır.

Nasıl deli olunur? ( Bu yazıyı okuyorsan bu sorunun cevabını bilmene gerek yok )

Son olarak Hacı Hacıyı Mekke’de, Hoca Hocayı Tekkede, Deli deliyi dakkada bulurmuş 🙂

5/5 - (2 votes)

“Deli Kime Denir? Nasıl Deli Olunur? Delilik Diye Birşey Var mı?” üzerine 10 yorum

 1. Aynen bende zaten deli olduğumu düşünüyordum. Günde karşıma çıkıp sohbet ettiğim insanların hepsi bana sen delisin diyo 🙂

  Cevapla
 2. Ben deliyim bana kıyafet giydirdiler bunları arkadaşıma söylüyom o yazıyo ben deliyim giğsiliyim napabilirim

  Cevapla
 3. Deli olunca mutluluğun resmi çizilmez herkes deli olmayı iyi sanıyo peki ya ben ? Borderline diye bir hastalığım var ve deliyim ama mutlu değilim deliler mutlu olamaz imkansız şeyleri yapmak sizi deli yapmaz duygularınızın karıştığı ve kafayı yediğiniz bir ortamdır delilik asla derdinizi anlatamazsınız ve intihar girişimlerinde bulunursunuz kimse sizi olduğunuz gibi sevmez duygularınızı kontrol edemezsiniz durduk yere güler ağlarsınız sinir krizleri geçirirsiniz sakin olamazsınız bazen tamamen duygusuz kalırsınız..

  Cevapla
 4. oh be sonunda tımarhanedeyim bana yardım edin banadeli diyolar ama ben deli değilim yardım ediivkrGGwg

  Cevapla
 5. Ben deli kavramını farklı anlıyorum deli kişinin yaşamış olduğu toplumda veya Ziel hayadında kendi kendini idare edemeyen ,iyiyi ,kötüyü ayırt edemeyen ve kendisiyle yaşamış olďuğu hayatta doğruyu ve yanlışi ayırt edemeyen anlayamayan cözemeyen kişi

  Cevapla

Yorum yapın