Deli Kime Denir? Nasıl Deli Olunur?

Hemen herkesin cümle içerisinde kullandığı bir kelimedir “deli”. Peki anlamı nedir hiç düşündünüz mü? düşündüyseniz ne sonuca vardınız? Delilik iyi bir şey mi?

Gerçek anlamda delilik “Akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan” anlamına gelse de gündelik yaşantıda bu kelime çok farklı anlamlarda da telaffuz edilmektedir. Deli hitabıyla kimi zaman birini gaza getirmek “-Hasan sen delisin!”, birine kızgınlığı belirtmek “-Deli etti abi beni bugün!”, Bir nicelik bir miktar belirtmek “-Seni deli gibi seviyorum.” için kullanımları görebilmekteyiz.

Delilik pek çok dizi ve film yapımlarında karşımıza çıktığı gibi sayısı az olmayacak derecede şarkı sözlerinde de karşımıza çıkmaktadır. (Bkz. İkili Delilik, Al aklımı deli et beni, Delisin…)

Buradan yola çıkarak “Deli” diye hitap edilen kişiler gerçek anlamda akıl sağlığı yerinde olmayanlar mıdır? yoksa çılgın, karizmatik, cesur gibi anlamlar yüklenen kişiler midir?

Deli Kime Denir

Deli Kime Denir?

Şu an bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen delilik hakkında bir fikriniz yok veya hoşlandığınız biri size deli olduğunuzu söyledi. Ne anlama geldiğini ve karşınızdaki kişinin size ne demek istediğini arıyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabını internette arıyorsanız aslında çok da normal sayılmazsınız aslında. Neyse konumuza dönelim 🙂

Günümüzde deli kelimesi kimi için unvan değerinde olurken kimisi için olumsuz özellikler barındırmaktadır.  Daha çok normalin dışında eylem ve hareketlerin karşılığı neticesinde sıklıkla duyduğumuz kelime haline geldi.

 • Deli, sürüden ayrılan koyundur. Kurt da kapabilir, kendine yeni sürü de bulabilir.
 • Deli, yapılması riskli veya zor şeyleri yapandır.
 • Deli, mutluluğun resmini çizebilendir.
 • Deli, yaşamak veya bir eylemi gerçekleştirmek için belirli şartları (olmazsa olmazlarınızı) dikkate bile almadan davranandır.

Nasıl Deli Olunur?

Herhangi bir olay veya olaylar karşısında akıl ve ruh sağlığının olumsuz etkilenmesi neticesinde delilik olarak adlandırılan karakter değişimini beraberinde getirebilir. Bu tip durumlarda mutlaka profesyonel destek alınması gerekir.

Mecazi olarak kullanan delilik için ise bu yazıyı okuyorsanız aslında bu sorunun cevabını çok iyi biliyor olma ihtimaliniz yüksektir.

5/5 - (2 votes)

“Deli Kime Denir? Nasıl Deli Olunur?” üzerine 11 yorum

 1. Aynen bende zaten deli olduğumu düşünüyordum. Günde karşıma çıkıp sohbet ettiğim insanların hepsi bana sen delisin diyo 🙂

  Yanıtla
 2. Ben deliyim bana kıyafet giydirdiler bunları arkadaşıma söylüyom o yazıyo ben deliyim giğsiliyim napabilirim

  Yanıtla
 3. Deli olunca mutluluğun resmi çizilmez herkes deli olmayı iyi sanıyo peki ya ben ? Borderline diye bir hastalığım var ve deliyim ama mutlu değilim deliler mutlu olamaz imkansız şeyleri yapmak sizi deli yapmaz duygularınızın karıştığı ve kafayı yediğiniz bir ortamdır delilik asla derdinizi anlatamazsınız ve intihar girişimlerinde bulunursunuz kimse sizi olduğunuz gibi sevmez duygularınızı kontrol edemezsiniz durduk yere güler ağlarsınız sinir krizleri geçirirsiniz sakin olamazsınız bazen tamamen duygusuz kalırsınız..

  Yanıtla
 4. oh be sonunda tımarhanedeyim bana yardım edin banadeli diyolar ama ben deli değilim yardım ediivkrGGwg

  Yanıtla
 5. Ben deli kavramını farklı anlıyorum deli kişinin yaşamış olduğu toplumda veya Ziel hayadında kendi kendini idare edemeyen ,iyiyi ,kötüyü ayırt edemeyen ve kendisiyle yaşamış olďuğu hayatta doğruyu ve yanlışi ayırt edemeyen anlayamayan cözemeyen kişi

  Yanıtla
  • Irak’ta öldürülen çocukları gördüğümde eve odaya kapanıp çıldırdım. Sonra defalarca delirdim 4 defa tımarhaneye yatırdılar en sonunda verdikleri ilaçlarla budalaya döndüm. Şu an 32 yaşındayım ve yine çocukların bebeklerin suratlarını parçalıyorlar. Dünyayı yaratan şeytanın bizzat kendisi. Dünya denilen yer tam olarak cehennem ve tek kurtuluş ölüm. Sadece bekliyorum. Sonra mezar ve bu kahpe var oluştan çıkacağım. Ebedi rüyasız uyku tek hayalim.

   Yanıtla

Yorum yapın