Erkeğin Orospusu Ne Demek?

Orospu kelimesi; hayat kadını, kolay elde edilen, ahlaksız kadın anlamlarına gelmektedir. Hem cinsel fantezilerde hem de hakaret içerikli söylemlerde bol miktarda yer almaktadır. Arkadaşlar arasında şaka maksatlı söylemler de bulunmaktadır.

Son dönemlerde orospu kelimesinin yanına erkek eklenerek, “erkek orospusu”, “erkeğin orospusu” şeklinde söylemlerle birlikte sadece kadına özgü bir kelime olmaktan çıkmaya başlamıştır. “Erkeğin orospusu kadınınkinden beterdir” şeklinde bir söylem duymuş olabilirsiniz.

Erkeğin Orospusu Ne Demek

Erkeğin Orospusu Ne Demek?

Mutlak bir güven duygusu ile güvendiğiniz erkeğin sizin arkanızdan yaptığı, söylediği şeyleri duyduğunuzda yıkım daha büyük olur. Erkeğin orospusu ithamı aslında erkekliğe, delikanlılığa yakışmayan hareketlerin bir sonucudur.

Erkek orospusunun genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Düşük ahlak değerine sahiptir ve her türlü ahlaksızlık beklenir.
  • Yanar, dönerdir. Menfaati neyi gerektiriyorsa ona göre davranır.
  • Herkesle iyi arkadaş, iyi dost görünümü yaratır. Ancak hepsinin arkasından iş çevirir ya da arkasından konuşur.
  • Sözlerine sadık değildir. Kesinlikle güvenilmezdir.
  • Aşırı derecede kendi menfaatini düşünür. İşiniz düştüğünde ulaşamazsınız.
  • İyi gün dostudur, kötü günde sizi ilk satacak olan kişidir.
  • Herkese farklı konuşur. Çok fazla yalan söyler ve yalanını kabul etmez.

Sadece Kadınlar mı Orospudur?

Toplumsal cinsiyet rolleri yüklenirken ve cinsiyetçi düşüncelerin sonucunda orospuluk, ahlaksızlık, güvenilmezlik, dedikoduculuk gibi pek çok itham kadınlara atfedilmiştir. Erkekler içinse genellikle daha mert olacağı, dedikodu yapmayacağı, güvenilir olacağı düşünülerek “Erkek sözü vermek”, “delikanlı olmak”, “erkek adam …. yapmaz.” şeklinde sözler ortaya çıkmıştır. Hatta sözünde durmayan erkekler için “Karı gibi …….. yapma!” ithamının sebebi de budur.

Ancak günümüze geldiğimizde görüntünün hiç de anlatıldığı gibi olmadığını hem sosyal çevrede hem de sosyal medyada sıklıkla görebilmekteyiz. Orospuluk artık bir cinsiyet içermeksizin orospuluktur.

Bundan sonra söylememiz gereken “-Orospunun erkeği kadını olmaz.” demek olacaktır.

Puan Ver

Yorum yapın