Femboy Ne Demek? Eşcinsellik mi?

Hayatımıza yeni katılan “Femboy” kelimesinin ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini açıklayalım. Femboy LGBT ile ilişkili midir? Femboy’lar eşcinsel midir? Farklı Femboylar ile nasıl tanışırım?

Femboy Ne Demek?

Erkeklerin, kadına özgü olarak bilinen kıyafetleri, makyaj malzemelerini veya saç stillerini kullanmaya başlaması “femboy olmak” olarak adlandırılıyor. Femboy, en net ifadeyle kadınsı bir stili benimseyen erkeklere denilmektedir.

Femboy’un açılımı: Fem-Feminen, Boy-Erkek şeklindedir. Kadınsı erkek olarak adlandırılabilir.

Femboy’luk aslında kadınlara özgü veya geleneksel kadın özellikleri olarak bilinen her şeyi değiştirme eğilimidir. Özetle toplumsal cinsiyet rollerini yıkmak temel amaçtır.

Kadınlar, erkek kıyafeti giyme konusunda uzun yıllar mücadele etmişlerdir. Femboy olmak; yıllar önce kadınların erkeğe özgü olarak bilinen şeyleri giymesi, tarzlarını değiştirmesi ile benzer bir durumdur.

Örneğin; kadınların pantolon giymesi, kısa saç stilleri kullanması vb. durumların aykırılık olarak görüldüğü, tepki topladığı zamanlardan geçilmiş ve yıllar içerisinde bu tercihler normal kabul edilir hale gelmiştir.

Femboy Ne Demek

Femboy Erkek Stili Nedir?

Bu stillerden biri yaşam tarzı olabileceği gibi giyim tarzı, makyaj tarzı, kişisel bakım tarzı gibi uzayabilir. “Erkek adam küpe takmaz”, “erkek adam saç uzatmaz” tabuları zamanla yıkılmış ve artık konu biraz daha ileriye gitmiştir.

Femboy erkekler giyim tercihlerinde bazen az veya abartılı şekilde kadın kıyafetlerini kullanmayı tercih ederler. Saç şekillerinde ve makyaj tarzlarında da kadınlara daha benzer olanları tercih ederler.

Femboy’luk Sadece tarz veya kıyafet tercihi ile olmayabilir. Normal erkek tarzına sahip olup kadınsı bir karakterde de olabilir.

Kendine bakmayı seven, kişisel bakımına özen gösteren erkeklere geçmişte metroseksüel tanımlanması da tepki çekmişti.

Femboy Eşcinsel Midir?

“Femboy”, “transeksüel” ve “gay” terimleri birbiri ile aynı değildir. Transseksüellik ve Gay olma durumlarında bir cinsel tercih eğilimi söz konusuyken, Femboy erkek olma durumunda bir cinsel tercih (cinsiyet kimliği) söz konusu değildir.

Femboy’da farklı cinsel eğilimler söz konusu olabileceği gibi heteroseksüel erkekler de olabilir. Femboy, normal bir cinsel tercihe sahip olabilir ancak görünüş olarak kadın tarzlarını beğeniyor ve kullanıyor olabilir.

Femboy’luk Cross-dresser ile karıştırılmamalıdır. Cross-dresser durumunda erkek, kadın kıyafeti giymeyi sadece cinsel haz almak için tercih eder.

Femboylar Nasıl Tanışır?

Femboy erkekler birbirleri ile tanışabilmek için instagram, x (twitter), pinterest, vk gibi sosyal medya uygulamalarında kullandıkları profil fotoğrafları veya etiketlerle etkileşime geçebilmektedir. Bunun yanı sıra LGBT ile ilişkili toplulukları da bu amaçla kullanabilmektedirler.

Öte yandan pubg, minecraft gibi çevrimiçi oyun platformlarında da femboy skin’leri kullanarak tarzlarını belli etme yoluna gitmektedirler.

Puan Ver

Yorum yapın