Apartmanda Duyulan Cinsel İlişki Sesi Sorunları

Apartmanda duyulan cinsel ilişki seslerine karşı ne yapılabilir? Apartmanda yaşamın artmasıyla birlikte ortaya çıkan gürültü sorunları, pek çok platformda şikayet konusu haline geliyor. Apartmanlardaki duvarların ses geçirgenliği gürültü yapana veya yapmak isteyene de sorun oluyor, gürültüye maruz kalmak istemeyen veya sakin bir ev ortamı isteyen için de sorun yaratmaktadır.

Komşudan Gelen İlginç Sesler

Müzik sesi, televizyon sesi, yer yer tartışma veya kahkaha sesleri, çocuk gürültüsü ve hatta öksürme, hapşırma sesleri derken pek dile getirilemeyen diğer sorun cinsel ilişki sesleridir.

Cinsel ilişki sesleri hem sesi çıkaranlar için hem de sesi duyanlar için problem ortaya çıkarmaktadır.

Komşudan Gelen Cinsel ilişki sesleri

Cinsel İlişki Yaşayan Çiftlerin Duyduğu Rahatsızlıklar

  • Çiftler ses duyulmasından çekinerek, kendini kısıtlaması gerekecek ve belki de istediği hazza ulaşamayacak.
  • Sesli bir ilişki yaşandığında bu sesin komşular tarafından duyulması veya duyulduğunun bilinmesi, eşlerin içinde huzursuzluk yaratabilir. Kimse eşinin mahrem duygularının başkalarının kulağına gitmesini ve onların olası hayal dünyalarını, bakış açılarını düşünmek istemez.

Böyle bir durum ancak kim duyarsa duysun bu benim hayatım diyebilecek insanların veya komşulara ses gitmediğini düşünenlerin yapabileceği bir şeydir.

Cinsel İlişki Sesine Maruz Kalanların Duyduğu Rahatsızlıklar

  • Evde çocuklar varsa bu seslerin çocukların kulağına gitmesi istenmeyen bir durumdur.
  • Çiftler de genellikle eşlerinin bu sesleri duymasını çeşitli sebeplerle istemez.
  • Gece veya gündüz fark etmeksizin çıkan saçma sapan gürültüden rahatsız olunur.

Bu sesler mutaassıp bir yaşam sürmeyi tercih eden aileler için ev değiştirmeye varacak kadar büyük bir sorun oluşturmaktadır.

Biraz işin gırgırı olacaksa da “olan var, olmayan var” yorumu da şikayet platformlarında, forum sohbetlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bazı insanlar için şikayet konusu olsa da bazıları için keyif verici bir durum olabilmektedir.

Cinsel İlişki Sesi Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

“Ayıp olur, ben şimdi gidip ne derim?” düşüncesiyle komşunun kapısına gitmek tercih dışı kalır. Çünkü olası bir tartışmada konu çok farklı noktalara doğru gidebilir. Sadece komşular arası yeterli bir samimiyet varsa sesin duyulduğu, komşuya uygun bir dille söylenebilir. (Zor bir ihtimal)

Böyle bir durum apartman yöneticisine şikayet edilebilir ancak aynı durum onun için de geçerli olacaktır. Apartman yöneticileri de benzer sebeplerle sessiz kalmayı, karşı tarafı uyarmamayı tercih edebilmektedirler.

Çünkü böyle bir durumda karşı taraf “özel hayatım sizi ne ilgilendirir?” dediğinde verilebilecek çok fazla cevap kalmıyor.

Polise şikayet edilmesi, polis tarafından gürültü konusunda uyarılmalarını sağlayabilir. Genellikle bir yaptırım uygulanmaz.

Denenebilecek başka bir yol ise kapıya isimsiz not bırakmaktır (el yazısı ile değil bilgisayar çıktısı ile ve kamera olmamasına da dikkat edilmeli.) ancak kişi notu kimin yazdığını bulmaya çalışırsa ilk yakın dairelerden şüphelenecektir. Kavgacı bir kişi ise dikkatli olunmalıdır.

Tek Suçlu Apartman Hayatı ve Ses Yalıtımı

Apartman inşa edilmesi sırasında ek maliyetler getireceği için ses yalıtımına gerekli özen gösterilmemektedir. Bazı apartmanlarda ise; iki komşu dairenin yatak odaları arasında sadece bir duvar olabilmekte, komşunun salonu ile diğer komşunun salonu, mutfağı tek duvarla bağlı olabilmektedir. Öyledir ki ses gitmeme ihtimali yoktur.

Ses yalıtımı durumundan çiftlerin özel hayatları olumsuz etkileniyor. Cinsel ilişkiler; aman yan komşuya ses gitmesin, alt kata ses gitmesin veya üst kata ses gitmesin kaygısı ile yaşanıyor.

Bu durum çift taraflı mağduriyet oluşturmaktadır. Bakıldığında her iki tarafta bu durumdan rahatsızdır. Çiftler, cinsel yaşamlarının veya eşinin sesinin komşuları tarafından duyulmasını istemezken, komşular da bu sesleri dinlemek, eşlerinin veya çocuklarının bu sesleri duymasını istememektedir.

Kimsenin kimseye “-git müstakil evde yaşa!” deme hakkı olmadığı gibi ekonomik olanaklar da buna genellikle el vermeyecek durumdadır.

Puan Ver

Yorum yapın