Sinsi Tehlike: Aşk Bombardımanı (Love Bombing)

“Love Bombing” olarak bilinen Sevgi/Aşk Bombardımanı nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl fark edilir? Zararları ve Tehlikeleri nelerdir? sorularının cevaplarını ve aşk bombardımanından kurtulmanın yollarını arayacağız.

Romantik ve sürprizlerle dolu büyük aşkınız sizin için başka sürprizler de hazırlıyor olabilir. Sadece masallarda olabilecek kadar tutkulu bir aşk yaşadığınızı düşünüyor da olabilirsiniz.

Aşk Bombardımanının Basit Tarifi

Aşk bombardımanı temelinde narsistlik olan ve karşı tarafı manipüle etmeye odaklı (duygusal istismar) ilişkide yaşanan durumun adıdır. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde partnerine tamamen sahip olana kadar oynanan bir oyundur. Temelinde çeşitli kişilik bozuklukları yatmaktadır. Geniş kapsamlı ve derin içeriğe sahip bir konu başlığıdır.

Aşk bombardımanının (Love Bombing) kolay anlaşılması için bir kaç benzetme yapalım;

 • Sigara, alkol veya uyuşturucu madde kullananlar ile aşk bombardımanına maruz kalan kişiler arasında bir kıyaslama yapılsaydı eğer pek çok ortak noktalara sahip oldukları görülürdü. İlk olarak mutluluk, rahatlama ve ilerleyen zamanda gelen tehlikeli bağımlılık.
 • Göz alıcı renklerde ve muhteşem kokulara sahip çiçekleri olan bir etçil bir bitkinin bu özelliklerini böcekleri tuzağa düşürmek için kullandığı gibi aşk bombardımanında da benzer bir durum yaşanır.
 • Bir gece uyuyup sabah uyandığınızda piyangodan büyük ikramiye tutturduğunuzu veya çalıştığınız şirkette CEO pozisyonuna yükseldiğinizi düşünün. Aşk bombardımanı tam da böyle hissettirecektir.

Aşk Bombardımanı yöntemini narsistler, tarikat liderleri, istismarcılar ve bazen politikacıların da kullandığını biliyor musunuz?

Romantik Bir İlişki mi Aşk Bombardımanı mı?

Sevgi bombardımanında yeni bir ilişkiye başlandığı andan itibaren karşınızda mükemmel bir sevgili görürsünüz. Partneriniz her sözü, her hareketi ile sizi sürekli mutlu eder, her fırsatta ayaklarınızı yerden kesmeyi başarır. Leyla’sını bulmuş bir Mecnun, Aslı’ya kavuşmuş bir Ferhat olan sevgiliniz sizin için dünyadaki en muhteşem eşleşmeye ve büyük bir aşka sahip olduğunuzu düşündürecektir.

Aşk bombardımanının ne olduğu konusunda bilgisi olmayanlar aşk bombardımanına maruz kaldığında ve bu durumun farkına vardığında çoktan zehirlenmiş, tuzağa düşmüş olurlar. Çünkü maruz kalınan yoğun ilgiden ve bu durumdan duyulan mutluluktan dolayı artan dopamin ve endorfin ile kendini harika hissediyor olacaktır.

Sevgi Bombardımanın farkına varanlar uyarı yaptığında ise onları kıskançlıkla, çekememekle veya mutluluğunda gözleri olmakla suçlayacaktır.

Aşk Bombardımanı - Love Bombing

Love Bombing – Aşk Bombardımanı Nedir?

Aşk bombardımanı narsist bir kişiliğin partnerini ilişkinin en başından itibaren sürekli olarak manipüle ederek kendine bağlaması ve partnerini (kurbanı) hem mevcut çevresinden hem de karakterinden, kişiliğinden uzaklaştırarak kendi istediği düşüncelere, davranışlara ve yaşantıya sahip bir sevgiliye dönüştürmesidir. Aşk bombardımanı sonucunda narsist birey sadece kendine hizmet eden bir sevgiliye sahip olur. Benzer bir durum Gaslighting olayında da mevcuttur.

Aşk bombardımanı yapan narsist birey hedefini özel olarak belirler. Seçtiği kişi manipüle etmeye uygun bir aday olmalıdır. Bu kişi ilgiye/sevgiye muhtaç, daha önce çok fazla değer görmemiş veya rutinin dışına çıkmamış gibi özelliklere sahip yani duygusal istismara müsait olmalıdır.

Size ihtiyacınız olan her şeyi verecek, sürekli sizi besleyecektir. Ondan başka hiç kimseye ihtiyacınız kalmayacak ve size etki edebilecek herkesten, ailenizden bile uzaklaşacaksınız. O olmadan bir hiç olduğunuza ikna olacaksınız.

Bütün duygular abartılı ve uç noktalarda yaşandığı için abartılı sevgi gösterisinin yanında şiddet de yüksek seviyede gelecektir. Bu mükemmel ilişkide narsist bireyin isteği dışında bir olay gerçekleştiğinde aşırı tepki verir, kırıcı ve cezalandırıcı bir kişiliğe bürünür. Bu aşırı öfke ile birlikte şiddet eğilimi de görülebilir.

Aşk bombardımanına maruz kalan birey sürecin sonunda kendi kişiliğinden uzaklaşmış ve tamamen teslim olmuştur. Sevgilisine bağımlıdır ve onun her istediğini yapmak zorunda olduğunu düşünecektir. Kendi hatası olmayan durumlarda bile sevgilisine karşı kendini suçlu hissedecek, sürekli kendisini yetersiz hissedecek ve bu yetersizlik duygusu günden güne büyüyecektir. Panik atak gibi çeşitli anksiyete bozuklukları yaşamaya başlamanız da olasıdır.

Gece eve gelmese de, sizi aldatsa da söz söylemeye hakkınız olmadığını bile düşünebilirsiniz.

Amacına ulaşmış olan narsist kişi göklere çıkardığı partnerini artık yerin dibine doğru götürecektir. Sürekli yetersiz hissettirecek, değersizleştirecek ve her yönden kısıtlayacaktır. Ailesi ile bile görüşmesine engel olabilir.

Aşk Bombardımanın Belirtileri

Aşk Bombardımanı Belirtileri

Aşk bombardımanına maruz kalındığı nasıl anlaşılır? sorusu bu konunun cevabı en zor olan sorularından biridir. Aşk bombardımanında yaşanan bazı durum örnekleri aşağıdaki gibidir;

 • Her sabah bir “Günaydın”, her gece “İyi geceler” mesajı alıyor olabilirsiniz.
 • Sürekli olarak çiçek buketleriyle karşılaşabilir ve incir çekirdeğini doldurmayacak her durum için hediyelerle karşılaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya ortamında abartılı aşk&sevgi paylaşımları yapıyor olabilir.
 • Basit bir özür ile çözülebilecek kırgınlıklara karşı harika sürprizler, özür organizasyonları ve hediyelere boğuluyor olabilirsiniz.
 • Alınan hediyeler ve yapılan sürprizler çok abartılı olabilir.
 • İlk buluşmalardan itibaren gelecek planları veya evlilikle, aile kurmakla ilgili şaka yapma girişimlerinde bulunabilir.
 • İlişkinin daha çok başındayken sizin doğru kişi oluğunuzu, birbiriniz için yaratıldığınızı ve sizinle birlikte hayatının anlamını bulduğunu, ruh eşi olduğunuzu abartılı bir şekilde defalarca ifade ediyor olabilir.
 • Mesajlara ve aramalara hızlı cevap bekliyor, gelmediğinde ise öfkeleniyor olabilir.
 • Sürekli nerede, ne yaptığınızı kontrol ediyor; sosyal medya hesaplarınıza erişim istiyor olabilir.
 • Öfke patlaması veya şiddet uygulanması ardından büyük bir pişmanlıkla yeniden çiçekler, hediyelerle karşınıza çıkıyor ve bu durum sürekli olarak kendini tekrar ediyor olabilir.
 • Her şey nasıl bu kadar mükemmel olabiliyor? diye kendinize soruyor olabilirsiniz.

Aşk Bombardımanına Maruz Kalanlar Ne Yapmalı

Aşk bombardımanı yaşadığınızın farkına vardıysanız tehlikeli yanlarını da yaşamış veya ilişkinizin tehlikeli olmaya başladığını görmüş olabilirsiniz. Bu durumdan uzaklaşmak kolay olmasa da elden gelen her şeyi yapmak için kararlı olmak gerekiyor.

Bu konuda bir psikolog veya terapistten, gelişen olayları dışarıdan görebilecek güvenilen bir arkadaştan ve hatta aileden destek almak faydalı olacaktır. Karşınızdaki kişinin sizi manipüle etmeyi çok iyi bilen ve duygularınızı istismar edebilmek için bütün zayıf noktalarınıza temas edebilen bir kişi olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz.

Birliktelik süresine bağlı olarak erken dönemde hızlı uzaklaşmak güvenli olabilirken uzun bir birliktelik sonrasında daha yavaş uzaklaşmak doğru ve güvenli olabilir.

Uzaklaşmak, sınırlar koymak ve ayrılmak yerine partnerinizi iyileştirmeye, tedavi etmeye çalışma düşüncesi bile onun size uyguladığı manipülasyonun bir sonucudur. Eğer bu düşünceye kapılıyorsanız yine o öyle düşünmenizi istediği için kapılıyorsunuzdur.

“-Her ilişkide olur böyle şeyler.”, “-Erkekler böyledir.”, “-Seni çok sevdiği için öyle yapıyordur.” şeklinde tepkiler veren arkadaşlarınıza hemen inanmamanız faydalı olacaktır.

Puan Ver

Yorum yapın