Bariyer İlişki Ne Demek? Nasıl Bir Şey?

Son zamanlarda popüler konu başlığı haline gelen “Bariyer İlişki” konusu neyi anlatmaya çalışıyor? İlişkideki bariyerler ne anlama geliyor? Konuya açıklık getirmeye çalışalım.

Bariyer ilişkiyi iki şekilde ifade etmek mümkündür. Bir tanesi sulandırılmış yani amacından saptırılmış olarak kullanımı diğeri ise ilişkiye sınırlar koymak şeklindedir. Adına ilişki denilmiş olması sevgililik durumu olduğunu düşündürmemelidir.

Bariyer İlişki Nedir?

Söz konusu aşk, çok sevmek ve bağlanmak olunca ilişkinin güzelliklerinin yanında sorunları da beraberinde getirmektedir. İlişkide kişisel sınırların fazlasıyla aşılmasıyla ortaya çıkan sorunlara karşı bariyer yani engel koyma düşüncesi ile Bariyer İlişki adı verilen bir düşünce ortaya çıkmıştır.

Bariyer ilişki; çiftlerin kendi aralarına mesafe koyması veya birbirlerine aşırı bağlanmayı engellemeye yönelik kurallar koyması olarak da düşünülebilir.

Bariyer İlişkinin Sebepleri

Çiftlerin birbirlerini çok sıkıştırması, aşırı kıskançlık, evlilik korkusu gibi örnekler ilişkiye sınırlar koyulmasına sebep olmaktadır. Bariyer ilişkinin sebeplerini iki maddeye bölebiliriz.

  • Çiftlerden bir tanesi veya ikisi birden sevgililik adı altında birbirlerinin hayatına gereğinden fazla müdahale etmesi
  • Çiftlerden bir tanesi veya ikisi birden bağlanmaktan korkması veya bağlanmayı istememesi
Bariyer İlişki

Bariyer İlişkide Aldatmak Serbest mi?

İlişkiye bariyer uygulamak için çok farklı metotlar uygulandığı görülebilmektedir. Bunlardan bir tanesi aslında serbest ilişki diyeceğimiz türden ilişkidir. Bazı çiftler bağlanmayı engelleyecek şekilde birden fazla kişi ile flört etme durumunu bariyer olarak kullanabilirler.

Bariyer ilişkide bağlılık, sevgililik, evlilik gibi durumlar söz konusu değildir. Buna kısaca “takılmak, flört etmek” diyebiliriz.

Fuck buddy ilişkileri, Swinger ilişkiler gibi pek çok benzer duruma da bariyer ilişki adı vererek normal bir ilişki şekli gibi göstermeye çalışan kişiler veya sevgililikte tek taraflı aldatma isteğine bir kulp olarak takılabileceği de unutulmamalıdır.

Bu tarz bir ilişki yöntemi genel olarak kültürümüze uymayan bir durum olduğu için sosyal medya üzerinde sert tepkilere yol açmıştır. Aldatmak olarak görünen durum aslında birbirine bağlanmak istemeyen, bağlanmayan çiftlerin serbest bir yaşam sürmesidir. İlişkide bağlılık olmadığı için bir aldatma olayından söz etmek zordur.

Bazı çiftler ilişkilerindeki engelleri, bariyerleri aşmaya çalışırken bazı çiftler ise ilişkilerine engeller, sınırlar koymaya çalışmaktadır.

İlişkide Bariyerleri Aşmak

Soğuk ilişkilerde ise çiftler ilişkinin soğuk kalmasına sebep olan durumları ortadan kaldırmaya yani bariyerleri kaldırmaya çalışmaktadır. Bu durum bazen ilişkide monotonlukla karıştırılsa da benzer özelliklere sahiptir. İlişkide engelleri kaldırmak konusu çiftlerin kendi başına içinden çıkması zor bir durum olduğundan ilişki terapistlerinden destek alınması sağlıklı olacaktır.

Puan Ver

Yorum yapın