Kadınların Kendinden Küçük Erkekleri Tercih Etmesi

Yaş farkının çok olduğu ve yaşça küçük erkeklerle ilişkilere dair önemli soru işareti oluşturan konulardan bazıları; yaşanan ilişki cinsel tatmin ağırlıklı mı? duygusal ve sevginin hakim olduğu bir ilişki mi? yoksa karşılıklı fayda sağlamak adına veya maddi imkânlar nedeniyle bir yakınlaşma mı?

İlişkilerde yaş farkları yer yer sorunlar yaşanmasına sebep olabilirken hiç sorun yaşamayanlar da yok değil. Kendinden 5 yaş, 10 yaş küçük erkekle ilişkisi olan veya evli olan, mutlu ve huzurlu kadınların sayısı da az değildir. İlişki, hem yaş farkından hem de fiziksel özelliklerden bağımsız bir konudur. Gönül bu ya…

Yaşça Genç Erkekle İlişkiyi Çevre Nasıl Karşılar?

Pek çok kadın kendinden yaşça daha küçük erkekle ilişki içerisinde olmayı gizlemek durumunda kalmaktadır. Bunun temel sebeplerini, ilişkinin hem yakın çevrede hem de sosyal çevrede nasıl bir tepki ile karşılanacağı konusundaki korku ve endişesi oluşturmaktadır. Peki böyle bir ilişkiye el alem ne der?

Erkeğin yaşça küçük kadınla ilişkisi çok normal ve hatta olması gereken bir durum olduğu kanısı yaygınken, kadınların yaşça küçük erkeklerle ilişkisinde acımasız ithamlar söz konusu olabiliyor. Bu ilişki, alışılagelmiş ilişki türlerinden biraz farklı görüneceği için çelik gibi bir sinir ve sağlam bir psikolojiye sahip olmak, yaşanan ilişkinin arkasında durabilecek güçte olmak gerekiyor.

Muhtemel her tepkiye ve dedikoduya hazırlıklı olunmalıdır. “-Parası için ilişkiye giriyor”, “-oğlu yaşındaki erkekle ilişki yaşıyor”, “-yaşına başına bakmadan aşk yaşıyor” gibi söylenebilecek pek çok itham olacaktır. Sorulduğunda herkesin büyük tepki gösterdiği konular ve hatta çok iğrenç durumlar bir televizyon dizisinde yaşandığında izlenme rekorları kırdığını da unutmamak gerekir.

Her ne kadar yakın arkadaşlardan bu konu hakkında görüş alınırken; “-Yaş önemli değil, önemli olan mutlu olmak.”, “İnsan kendini hissettiği yaştadır.”, “-İlişkide yaş farkı önemli değildir. Bunun çok örneği var.” gibi klişe tepkilere ve tavsiyeler yapılıyor olsa da bunları söyleyen kişilerin bile bu durumu kıskanması, yüzüne söyleyemeyip içten içe tepkili olması veya bu ilişki hakkında dedikodu yapması da muhtemeldir.

Her insanın kendi hayatı, kendi yaşantısı ve kendi tercihleri önemlidir. Yaşanan ilişkinin olumlu olması veya olumsuz olması sadece ilişki içerisindeki kişileri bağlamaktadır. O yüzden el alem ne der? ne düşünür? ne tepki verirler? gibi soruları akıldan çıkarmak gerekir.

Kadınların kendinden küçük erkeklerle ilişkisi

Erkekler Neden Kendinden Büyük Kadınlarla İlişki Yaşamak İster?

Erkeklerin kendinden yaşça daha büyük ve daha olgun bir kadınla ilişki yaşamasının belli başlı sebepleri vardır. Bunları sıralarsak;

 • Aşık olmak,
 • Kendini olduğu yaştan daha olgun hissetme ve yaşıtlarıyla anlaşamama durumu,
 • Güzellik, estetik duruş veya nezakete hayranlık duyması ,
 • Cinsellik ve fantezi noktasındaki tercihlere bağlı olarak olgun kadınlara (mature) ilgi duyması,
 • Kadının maddi imkânların iyi olması ve partnerinden maddi destek beklentileri,
 • Hayatındaki kişide annesine benzer özellikleri veya anne şefkatini araması,

gibi durumlardan bir veya bir kaçına sahip olması kendinden büyük kadınlarla ilişki yaşamak istemesine olanak sağlamaktadır.

Kadınlar Neden Kendinden Küçük Erkeklerle İlişki Yaşamak İster?

Kadının kendinden yaşça küçük erkeklerle ilişki içerisine girmesi veya girmek istemesi, sevgili olması ve evlilik beklentisine girmesinin muhtemel sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Aşık olmak,
 • Geçmiş zamandaki ilişkilerinde beklediği değeri görmemiş olması,
 • Kendini olduğu yaştan daha genç hissetmesi,
 • Fiziksel özellikleri daha cazip gelmesi,
 • Cinsellik ve fantezi tercihlerinde gençlere ilgi duyması,
 • Yaş farkı olmasına rağmen halen tercih edildiği duygusuyla kendini daha değerli hissetme,
 • Yaşça küçük erkeği daha kolay yönetebileceği ve yönlendirebileceği düşüncesi,
 • Erkeğin maddi durumunun iyi olması ve maddi destek beklentisi,

gibi durumlardan bazılarına sahip olması, kendinden küçük erkeklerle ilişkinin gerçekleşmesine imkân sağlamaktadır.

Kendinden Küçük Erkekle İlişkinin Getirdiği Sorunlar

İlişkide yaş farkının oluşturduğu sorunların temeli jenerasyon farkından veya yaşa bağlı olarak hem hayattan hem de bir ilişkiden beklentiler olarak sınıflandırılabilir. Sorunların anlaşılabilmesi için nasıl bir ilişkiden bahsedildiğini de bilmek gerekir. Bu noktada hem kişilerin kaç yaşında olduğu hem de aralarındaki yaş farkı bütün şartları değiştirebilir. Ancak orta yaş ve üzerinde olmakla birlikte yaş farkının çok olması ilişkide yaş problemlerini arttırmaktadır.

Erkek kadından1-4 yaş aralığında küçükse o ilişkide yaşa bağlı sorunların yaşanması genellikle beklenmez.

Erkek kadından 5-10 yaş aralığında küçükse yaşa bağlı sorunlar yaşanması ihtimali yükselir. Gerek hayata bakış açısı gerekse hayata ve ilişkiye dair isteklerde uyumsuzluklar ortaya çıkabilir.

Erkek kadından 10 yaş ve üzeri küçükse yaşa bağlı sorunlar çok daha fazla olabilir. Çiftlerin müzik tercihleri, günlük aktivite tercihleri, cinsel ilişki tercihlerine kadar bir çok farklılık söz konusu olabilir. Bu uyumsuzluklar arasında hem erkeğin hem de kadının sosyal çevresi, arkadaş gurubu ile de uyumsuzluklar gözlenebilir. Örnekler vermek gerekirse:

 • Erkek daha enerjik ve daha dinamik bir hayat sürmek isterken kadın daha durağan ve sakin bir hayattan mutlu oluyor olabilir.
 • Erkek daha aktif bir cinsel yaşam tercih ederken kadın daha çok duygusal ilişkiden yana olabilir. (Bu yaşıtlarda da mümkündür.)
 • Genç olanlar sorunları ve hayatı ciddiye almazken olgun olan daha ciddi tavır alacaktır.
 • Kadın ciddi bir ilişki ve belki evlilik hayalleri kurarken, erkek bu ihtimali düşünmeyecek veya bu konudan sürekli olarak kaçacaktır.
 • Sadakat sorunları yaşanma ihtimali bulunmaktadır.

İlişkinin ileri evresinde ise hem erkekte hem de kadında; beni neden tercih etti? benimle sadece cinsel ilişki için mi birlikte oluyor?, benimle param için mi birlikte oluyor? gibi soru işaretleri de oluşmaya başlayabilir.

Kadının Erkekten Daha Büyük Olduğu İlişkide Sonuç

Bütün burada bahsedilen olasılıklar yaşıt ilişkilerde bile gerçekleşebilmesi muhtemel başlıklardır. Sorunların ortaya çıkmasından daha önemli olan bir şey varsa o da çiftlerin bu sorunları kendi aralarında kavga etmeden, uzlaşı ile çözebiliyor olmasıdır. Birbirinin isteklerine saygı duyan, birbirini anlayabilen çiftler için yaş dahil hiç bir farklılık olumsuz sonuçlar yaratmaz. Aşkın, sevginin ve saygının ağır bastığı bir ortamda tüm çatışmalar uzlaşı ile çözülebilir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı veya anlatmak istediğiniz durumları aşağıda bulunan yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Puan Ver

Yorum yapın