Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi

Muhabbet kuşunun elin üzerine konması, omuzda durması ve kaçmaması için yapılması gerekenleri, basit taktik ve yöntemleri bu yazıda bulabileceksiniz.

Muhabbet kuşları bir papağan türü olmasına karşın kendi içinde de farklı renklerde ve özelliklere sahip olabilmektedir. Muhabbet kuşunun cinsini öğrenebilmek için rengi, gaga şekli, kuyruğu gibi bir çok detaya dikkat etmek gerekir.

Örneğin muhabbet kuşunun dişi veya erkek olduğunu anlamak için gagasının rengine bakılması gerekir. Erkek muhabbet kuşlarının burunları mavi iken dişi muhabbet kuşlarında bu renk beyaza yakındır.

Muhabbet Kuşu Neden Korkuyor?

Muhabbet kuşları çok narin oldukları kadar özgürlüklerine de düşkün hayvanlardır. Evine ve bulunduğu ortama alışma sürecinde onun güvenini kazanabilmek zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Sürecin başında muhabbet kuşu için kendinizin onun gözünde bir yırtıcı, avcı olarak göründüğünüzü unutmayın!

Kuşları ele alıştırmaya çalışma konusunda en çok yapılan hatalardan bazıları muhabbet kuşunu avuç içine almak, elinizde durması için zorlamak ve aşırı ilgi göstermektir. Ailenize yeni katılan muhabbet kuşunun ilk olarak kafesine ve bulunduğu ortama alışması gerekmektedir.

Kendisine bir zarar gelmeyeceği yani güvenli, özgür bir ortamda bulunduğuna kanaat getirebilmesi için muhabbet kuşunu yaklaşık 1 hafta kafesinden dışarı çıkarmamalısınız. Eğer kafes dışına çıktıysa kafese geri koymak için kovalamacaya girişmeden bir çözüm bulmak gerekmektedir. Aksi taktirde bu durum muhabbet kuşunun sizden fazlasıyla korkmasına veya kaçarken yaralanmasına sebep olacaktır ve alışma, güven süresini uzatacaktır. Uzunca bir süre kafesine kendisi girmediyse karanlık bir ortamda yumuşak şekilde elinize alıp kafese yerleştirebilirsiniz.

Muhabbet kuşu bir haftalık süre sonunda kafesine ve ev içindeki seslere alışmada ilerleme kaydedecektir. Alışma durumu günden günde çıkardığı seslerde ve seste güçlenme ile kendini belli etmeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşunun Ortama Alışması

Kafesine alışma süreci sona erdiğinde artık muhabbet kuşunun bulunduğu odaya veya eve de alışma süreci başlayacaktır.

Kafesinden çıkarmak için elinizi kafes içerisine sokmayın ve kuşu tutarak kafesten çıkarmaya çalışmayın.

Kafesin kapağı açıldığında muhabbet kuşu hemen dışarıya çıkmayı tercih etmeyebilir. Kendini güvenli hissettiği bir anda ise çıkma denemeleri yaparak evin içerisinde yeni alanlar keşfetme çalışmalarına başlayacaktır. Bu esnada kaçabileceği cam ve kapıları kapalı tutunuz. Sizi ziyarete gelirse ona dokunmak için davranmayın ve serbest bir şekilde ortama alışmasına müsaade edin.

Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alışır?

Kuşlar özgürlüğün simgesi olarak kullanılırlar. Çünkü ele avuca sığmamak gibi bir özelliğe sahiptirler ve asla elde tutulmaktan hoşnut olmazlar. Muhabbet kuşunu erken dönemde avcunuzun içine almaya çalışmamak gerekmektedir. Siz onu sevmeye çalıştığınızı düşünürken o kendini tehdit altında hissedecektir.

Muhabbet Kuşu Alıştırma

Muhabbet kuşunu ele alıştırma denemeleri yaparken göz teması kurmamaya ve elinizde yabancı bir madde veya eldiven bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu esnada kuşunuzla bol bol konuşmanız iyi bir ortam yaratacaktır çünkü muhabbet kuşları bunu çok severler. Muhabbet kuşunu ele alıştırmak için önerileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Muhabbet kuşunun yanında yavaş hareket edin, ani hareketlerden kaçının.
 • Kafes içerisindeki konacağı çubukları yavaş bir şekilde çıkartın.
 • Elinizi yavaş bir şekilde kafes içerisine sokun. Elinizin iç yüzeyini değil dış yüzeyini veya sadece işaret parmağınızı kullanın. 
 • Muhabbet kuşuna parmağınızı yaklaştırdığınızda hala elinize gelmiyorsa bu eylemi hareketsiz şekilde günde 5-10 dakikalık sürelerde yapmaya devam edin. Kuş panikliyor veya korkuyorsa denemeye ara verin ancak kuşun yanından uzaklaşmayın. Her paniklediğinde yanından uzaklaşırsanız bunu kendine bir kurtulma yolu olarak bilecek ve her seferinde aynı şeyi yapacaktır.
 • Denemeler başarısız bir şekilde ilerliyorsa kafes içerisindeki yemleri alın ve 4-5 saat yem vermeyin. Açlıktan hemen zarar görmezler ancak susuzluktan görebilirler. 4-5 saat sonunda avcunuza bir miktar yem koyarak tekrar kafes içine sokun. Mecbur kalarak elinizdeki yemi yemeye gelecektir.

Yem alıştırmasından sonra bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız. Güven bozucu denemeler yapmadan aynı hassasiyetle zaman içinde elinize alıştığını göreceksiniz.

Alternatif olarak muhabbet kuşunuzun ele alışma süreci daha hızlı gelişsin isterseniz bir veterinere kuşunuzun kanatlarını kısalttırabilirsiniz. Böylelikle ani kaçış hareketlerini yapamayacak ve kaçarken kendini yaralama riski azalacaktır.

5/5 - (2 votes)

“Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi” üzerine 39 yorum

 1. merhaba benim adım nazlıcan 3 gün önce bir kuş aldım daha yavru kendime nasıl alıştıra bilirim

  Yanıtla
  • Tek parmağınızı kuşun önüne uzatarak sanki kafesin içerisindeki tüneklediği yer gibi hissetmesini sağlayarak işe başlayabilirsiniz.

   Yanıtla
  • SAKIN İLK GELDİĞİNDE BİR HAFTA BOYUNCA KAFESTEN DIŞARI ÇIKARMA. 2. HAFTA PARMAĞINI KORKUTMADAN KAFESE KOY AMA O KAÇACAKTIR SİZ ONUN PEŞİNDEN PARMAĞINIZI SAKIN GÖTÜRMEYİN.O SIKILIP PARMAĞINIZA BİNECEKTİR DAHA SONRASINI İNTERNETTEN DE ARAŞTIRABİLİRSİN .

   Yanıtla
   • ben kuşumu daha 3 gün önce aldim (17 mart 2017) elimi kafesin içine koyunca kaçmıyor göğüs tarafını sevdiriyor elimden yemde yiyor ancak parmağıma gelmiyor..korkmuyor ama gelmiyor onu 3 kere kafesten çıkardım kafesten çıkmaktan hoşlanmıyor…bana yardım gerek lütfen!!parmağıma nasıl alışır ve ne zaman kafesten kendi kendine çıkar

    Yanıtla
  • Kuşunuz yeni geldiyse ilk önce ona kasım bulun ve sürekli onu söyleyin ve her gün 1 saat kafesinde çıkarın zamanla evin her yerini dolaştıkça alışacaktır

   Yanıtla
  • benim muhabet kuşum un kafssinin kandi pısını açınca hemen çıkıyor ononla konuşuyorun birçok kelime öyrendi tornlarımın isimlerini söylüyor annacigim aşkım koşkoş çıkçık hoşgeldin limin üstüne omuzuma başıma konup konuşuyor agzımdan birşeler yiyiror ama kafese girme zamanı gelicede kafesinegirmiyor TV nin aotuyanındruyuyor yinede k

   Yanıtla
 2. merhabalar ben 2 aylık pet shop tan bir erkek muhabbet kuşu aldım aradan 2,5 hafta geçti evde akşamları saldım uçtu uçtu ve duvarlara çarptı elime gelmiyor yakaladığımda beni ısırıyor bunalara neler yapabilirim.

  Yanıtla
  • Merhabalar benim muhabbet yavru kuşum var aldıgım dan beri kafesten dışarı çıkartıyorum ara sıra bagrıyo ama cagriyom gelsin diye bu sorun olurmu illa 1 hafta kafestemi durması gerekiyor bide cagirdigimda yanıma gelmiyor parmağım deyken kacmiyor ama yere koyunca ara sıra iniyor ara sıra inmiyor ama inince kaciyor aldığımda ara sıra bagrıyo ara sırada bagirmiyor

   Yanıtla
  • merhaba arkadaşlar benim muhabbet kuşum 1 aydır benimle annem eline aldığı zaman ısırıyo ısırmaması için ne yapabilirim

   Yanıtla
 3. Arkadaşlar ben de bu siteye bakıyordum hep. Sonunda kuşum elimize geliyor. Nasıl mi? Kuşunuzun hangi yeşilliği sevdiğini test edin. Benim ki maydonoz sapı seviyor. Test ettikten sonra 3-4 gün boyunca yedirin. 5. Günde elinizi kafesin ucunda bekletin korkarsa çekmeyin alışacaktır. Biraz yedirin sonra elinize doğru sürükleyin. Olmazsa pes etmeyin. Ben de üzülüyordum. Benimki biraz yabani. Eğer bir ayağı elinizde bir ayağı kafeste olursa maydonozu elinize bırakıp hafifçe elinizi kaldırın.

  Yanıtla
 4. kuşumun ishal olmasını nasıl engelleyebilirim? ishal değil ama olsun istemiyorum. korumak istiyorum.

  Yanıtla
 5. Merhaba lar ben daha öncede yazmıştım cevap gelmedi benim kuşkum 10aylik oldu ama daha alistiamadim ne yapabilirim gagası uzadı can acitiyo elinden kaciyo sonra isiriyo ama ben onun bana alismasinii istiyorum litfen cevap yazin bu arada 1 gun ac biraktim bu sefer cok korkak olduu urktu bendebyem verdim

  Yanıtla
 6. Merhaba bir sorum olacaktı bundan bir ay önce talihsiz bir şekilde kuşum açık olan kapıdan kaçtı.kuşum eğitimli ve konuşuyordu. Ondan sonra taam üç kuş değiyirdim (bir ay içeisinde) şimdi gene bir kuş alacağım pet shopa helmesini bekliyorum odamda boy aynası var. Vede bu kuşu kendime nasıl alıştırırım. Kaçan kuş kendi kendine alıştı biz eğitmedik.

  Yanıtla
 7. Merhaba ben kuşumu alalı 4 gün oldu ama onu ne zaman ve nasıl banyo yaptırıcamı bimiyorum bana da daha alismadi soyle yapsam olurmu kafesine bi kab su koysam olur mu lutfen cevap verin

  Yanıtla
  • Esracim vizde yeni kus aldik ve esyalari; banyo kuveti ( derin deggil) sulugu yemligi gaga tasi vbb.
   Su koyabilirsin ama cok derin bir kaba asla su koyma.yoksa icine girip cikamaz bu yuzden olebilir

   Yanıtla
 8. bende yeni aldım yavru erkek muhabbet. ötmüyordu. bende telefondan muhabbet kuşu sesi açtım. seslere aynı şekilde öterek cevp veriyor ve heyecan yapıyor. ses dinletmemin zararı olur mu.

  Yanıtla
 9. Merhaba ben bu gun iki tane muhabbet kuşu aldım hemwn alıştırma k istiyorum ne yapmalıyım? Ne olur cevap verin

  Yanıtla
 10. benim adım Fatma yaklaşık 1 ay oldu muhabbet kuşumu alalı.Ama elimden hala korkuyor.odaya girdiğimizde hiç susmuyor buda bana kapağı aç dediğni düşünüyorum. açıyoruz hemen çıkıp uçuyor.çıkınca asla girmiyor.kuşum 6 aylık adı şanfıstığı.lütfen cevap verir misiniz. şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 11. iyi günler ben bir muhabbet kuşu aldım ve herkesin sorunu gibi benim kuşum da bana alışmadı 2 kuşum vardı 1i erkek diğeri kız erkek olan kaçtı kız tek kaldı ve biz de başka erkek kuş aldık kız önceden alışıyor gibiydi ancak yeni gelen kuştan dolayı şimdi 2 si de yabani kendime nasıl alıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 12. kuşu alacaksanız 1-2 haftalık iken alın çünkü büyüdüğü zaman elinize alışması zor olur bi de erkek almaya dikkat edin çünkü erkekler daha önce konuşmaya başlıyor ve son olarak sakın yanına eş almayın çünkü yanına eş alınca sizinle konuşmuyor yani size asla alışmyo

  Yanıtla
 13. benim muhabbet kuşum 2013 ten beri var.ben onu ele alıştırdım benden kaçmıyor fakat arkadaşım bana bir muhabbet kuşu daha hediye etti eğer aynı kafese koyarsam eğitimini unuturmu vahşileşirmi. LÜTFEN ACİL YARDIMMMMMMM

  Yanıtla
 14. Benim kuşum erkek ekimi kafese yaklaştırdığımda bile hemen ısırmaya çalışıyo ne yapmalıyım

  Yanıtla
 15. Merba ben elvan Benim kusum daha bir hafta oldu eve geleli kafeste iken ele geliyor ama disari ciktimi kaciyor ve kafese girmiyor ne yapmam lazim

  Yanıtla
 16. Merhaba ben yaklaşık 1 ay önce 2 tane yavru muhabbet kuşu aldım ve pek ilgilenmedim sadece yemeğini ve suyunu koydum hiç eğitmek için uğraşmadım dişi olan sanırsam bana biraz alıştı ama erkek olan benden hala korkuyor 2 muhabbet kuşunu nasıl eğitebilirim

  Yanıtla
 17. 2 hafta önce yavru muhabbet kuşu aldım ilk haftalar yem ve su yemiyordu ve konuşmuyordu şimdi yem yiyor ama su içmiyor ara sıra internetten ona muhabbet kuşu sesi açıyorum onlarla konuşuyor konuşmaya başladı ama kafesinden çıkmıyor çıkardığım zaman bana gelmiyor ve bir yerden diyer yere konuyım derken düşüyor ve kafese ekimi yavaşça soksam bile kuş sanki deliriyor herşeyi denedim ama bana ve eve alışmıyor ne yapabilirim?

  Yanıtla
 18. Benim kuşum 54 günlük ara ara parmağıma konuyor ama sonra yinede kaçıyor ben pes etmiyorum ama benden korkar mı sonradan doğru yoldamıyım acaba cevap verirmisiniz

  Yanıtla

Yorum yapın